Bandera we krwi

Wydawnictwo: LTW
Bandera we krwi
Arkadiusz

„Każdy, kto zna historię przeszłych wydarzeń, nie jest dziecięco naiwny, ma własne zdanie, potrafi prowadzić debatę” – zaznaczał w jednej z wypowiedzi profesor Paweł Wieczorkiewicz i podkreślał wagę historii nie tylko jako dyscypliny naukowej, ale także – a może przede wszystkim – jako czynnika kształtującego świadomość obywatelską każdego Polaka. O tym, jak wielką była dlań pasją i jak ciekawie, a jednocześnie przystępnie potrafił o jej szczegółach opowiadać, świadczą m.in. jego artykuły naukowe i popularnonaukowe, które znalazły się w niniejszym tomie. Tworzą one trzy grupy tematyczne: wojsko (ze szczególnym uwzględnieniem marynarki wojennej), polityka (głównie związana z II RP w obliczu wojny) oraz sovietica (strategia Józefa Stalina wobec wrogów i sojuszników). Jest to pasjonująca lekcja historii w najlepszym wykonaniu.

źródło opisu: http://www.ltw.com.pl/presta/glowna/428-bandera-we-krwi.html

źródło okładki: http://www.ltw.com.pl/presta/glowna/428-bandera-we-krwi.html

Eugen61 | 2018-09-06

Moja pierwsza książka nieżyjącego już prof Pawła Wieczorkiewicza. Do tej pory znałem go z telewizji i jego nagrań na youtubie. Bardzo dobrze też słuchało się jego audycji radiowych.
W tej książce mamy wybór jego publikacji z różnych periodyków. Podzielono to na trzy rozdziały: polityka, wojsko i sovietika. Wieczorkiewicz wykazuje się dużą znajomością faktów historycznych. Dowiedziałem się np., że pomysł utworzenia "Międzymorza" z przywódctwem Polski, to nie jest wymysł ostatnich lat lecz funkcjonował już przed II Wojną Światową. Czasem jego poglądy polemizują z tezami innych historyków, ale cóż z historią tak jest, że nie ma zgody we wszystkim. Uważam tę pozycję za ciekawą i zachęcam do przeczytania tych, którzy są zainteresowanych historią XX wieku.

Magnat | 2016-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2016

W odniesieniu do innych ksiäzek profesora, raczej cienka - tu uwaga - tematy morskie mnie nie interesujä- wiec nie moge byc calkiem obiektywny!

Uwagi co do Suworowa - raczej trafne, choc nie podzielam wszystkiego.
- istnieje dosyc swiadectw o przygotowaniu sowietöw do ataku.
- odnosnik procentualny ( sowieci mieli tyle, a tyle % gotowego sprzetu,ludzi ) jest bledny - tak jak napisal Mark Solonin- co innego np
80% od sumy 20.000, co innego 80% od 10.000.
Wiec pisanie, ze byli nie gotowi do ataku, bowiem brakowalo ilus tam % jest nieadekwatne.