Łańcuch śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 1937 – 1939

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Historia ZSRR, Stalin
historia
Bauero

Profesor Wieczorkiewicz przedstawia genezę, przebieg i skutki „bitwy z własną armią”, jaka dokonała się w szeregach Armii Czerwonej w latach 1937–1939. Wielka czystka odmieniła oblicze korpusu oficerskiego i całkowicie podporządkowała wojsko Stalinowi. Skala terroru była ogromna. Autor rozpatruje drobiazgowo różne aspekty stalinowskiej polityki personalnej w perspektywie zbiorowego...

Autor rozpatruje drobiazgowo różne aspekty stalinowskiej polityki personalnej w perspektywie zbiorowego doświadczenia całej generalicji sowieckiej, jak również indywidualnych losów najwybitniejszych dowódców.
Okres masowych represji w Armii Czerwonej rozpoczął się od procesu marszałka Michaiła Tuchaczewskiego. Oskarżono go o szpiegostwo i zdradę stanu. Razem z nim na ławie oskarżonych 11 czerwca 1937 roku zasiadło siedmiu wysokiej rangi sowieckich oficerów. Wszyscy zostali rozstrzelani nazajutrz. Od maja 1937 do września 1938 roku aresztowano lub usunięto z wojska ponad 35 tysięcy oficerów. Zamierzona przypadkowość represji miała zastraszyć tych, którzy ocaleli. Sowieckie siły zbrojne znalazły się w stanie najgłębszego kryzysu.
„Sądzę, że każdy, zarówno profesjonalny historyk, jak i czytelnik zainteresowany historią, znajdzie niekłamaną przyjemność w lekturze Łańcucha śmierci. Historyk ze względu na precyzję wykładu, erudycyjne uzasadnienie sądów i ocen, a czytelnik spragniony dobrej książki historycznej doceni jasność wywodu i nieskrywaną pasję wypowiadania opinii, które po prostu przemawiają do wyobraźni”.
Prof. Jakub Wojtkowiak

źródło opisu: Zysk i s-ka, 2016

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Roman Dłużniewski | 2016-12-25

Stalinowska czystka w sowieckiej armii. Tysiące skazanych na śmierć i rozstrzelanych, bez żadnego powodu. Tylko w chorym umyśle bestii stojącej na czele chorego państwa mógł się zrodzić tak obłąkańczy plan.

Arturion | 2016-12-07

Stalin chcąc być pewnym swej nieograniczonej władzy, nie mógł zapomnieć o wojsku. Zaczęło się od wielkiego procesu marszałka Tuchaczewskiego (którego oskarżono o działanie przeciwko Rosji Sowieckiej m. in. podczas wojny z Polską). Pominąwszy osobistą niechęć Stalina do tego dowódcy, chodziło o usunięcie dowódców popularnych, lecz z punktu widzenia Stalina niepewnych. Budionny z kolei, niestety, ocalał.
Oczywiście nie poprzestano na dowódcach najwyższego szczebla, ślepy terror przetoczył się przez cały korpus oficerski, aresztowano lub usunięto z wojska ponad trzydzieści pięć tysięcy oficerów! Niektórzy w związku z tym mogli próbować tym tłumaczyć swoją późniejszą nieudolność (Woroszyłow), ale plan Stalina to była nie tylko przypadkowa czystka, ale i odmłodzenie kadry, nie mającej w zasadzie pojęcia o nowoczesnej wojnie. Choć kto wtedy, prócz Niemców, to pojęcie miał?
Zaletą książki profesora Wieczorkiewicza jest - prócz rzetelności naukowej - charakterystyczna dla tego autora...

Nadia | 2017-10-06
Przeczytana: 2015 rok