Tako milczy Zaratustra

Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy
Ainsi se tut Zarathoustra
komiksy
giera

Wędrując od perskich wzgórz Yazdu po salę rozpraw sądu karnego w Genewie, Nicolas Wild odsłania kulisy popełnionego w 2006 roku zabójstwa Cyrusa Yazdaniego, znaczącej postaci europejskiej i irańskiej kultury zaratustrian. Proces powinien pozwolić nam lepiej zrozumieć tę zagadkową zbrodnię, uwikłaną w kontekst polityczny. Zaratustrianizm, monoteistyczna religia zrodzona w Persji przed naszą...

Zaratustrianizm, monoteistyczna religia zrodzona w Persji przed naszą erą, zainspirował licznych filozofów, a w szczególności Friedricha Nietzschego, który oddał głos jej prorokowi w traktacie Tako rzecze Zaratustra.

Choć dzieło Nicoalasa Wilda nie pretenduje do miana filozoficznego, z precyzją ukazuje podstawy tej religii i delikatną sytuację jej adeptów.

Dalekie od dydaktyzmu Tako milczy Zaratustra okazuje się pełnym humoru prawdziwym thrillerem, który ucieszy zwłaszcza czytelników komiksów o Bliskim Wschodzie.

Tako milczy Zaratustra jest dziełem fikcjonalnym, inspirowanym rzeczywistymi wydarzeniami - zabójstwem w Paryżu w 2005 r. Kasry Vadarafiego.

Nagroda France Info 2013 za komiks faktograficzny i reportażowy.

źródło opisu: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/292023-tako-milczy-zaratustra

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/292023-tako-milczy-zaratustra

ksiazkawprezencie | 2019-01-01

Ostatni słuchacze Zaratustry

Zaratustrę, przynajmniej z imienia, zna prawie każdy. Ale kim dokładnie był ten perski prorok, co zawdzięcza mu zachodnia i bliskowschodnia kultura z jej religiami i filozofią na czele, a także jak wygląda życie współczesnych zaratustrian pokazuje w swym reporterskim kryminale jeden z ciekawszych reprezentantów komiksowej literatury faktu, Nicolas Wild.

Czytaj dalej:

PolishPopkulturę | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Baardzo intrygująca pozycja; pozostawia po sobie może nie tyle niedosyt, co raczej mnóstwo niedopowiedzeń, które kołatają się gdzieś tam po głowie nawet przez kilka dni po zakończeniu lektury. Trochę zawiódł mnie dopisek na sam koniec, że historia jest tylko "inspirowana" prawdziwymi wydarzeniami, podczas gdy obwoluta zdaje się niemal krzyczeć, że to wszystko szczera prawda ;). A tak poza tym, po lekturze mam ochotę dowiedzieć się więcej o Zaratusztrianizmie, który na chwilę obecną wydaje mi się najbardziej pokojową religią świata ;).

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Sator09 | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Niezwykle ciekawy komiks opisujący sytuację ostatnich wyznawców starożytnej religii, z której czerpało nawet chrześcijaństwo. Zaratusztrianizm jest religią wymierającą, a jego wyznawcy są prześladowani w Iranie. Książka ta zabiera nasz w ten barwny i fascynujący, ale ginący świat.

Adrian Tync | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Wciąga i zaciekawia, rozśmiesza i daje do myślenia. Piękna, minimalistyczna kreska i doskonała konstrukcja fabularna. Czego chcieć więcej?

giera | 2016-04-20

Tytuł komiksu Nicolasa Wilda jest mylący. Odwołuje się bezpośrednio do książki Fryderyka Nietzschego "Tako rzecze Zaratustra", pozycji, o której wiele osób słyszało, sporo osób wie co nieco, ale niewielu czytało. Francuski autor w niewielkim, bardzo niewielkim stopniu (głównie poprzez cytaty) nawiązuje do wspomnianego dzieła filozoficznego. Dlatego tych, którzy myślą sobie, że z lektury albumu dowiedzą się czegoś więcej o teoriach Nietzschego od razu uprzedzam: tak się nie stanie. W opisie udostępnionym przez wydawcę możemy przeczytać: Zaratustrianizm, monoteistyczna religia zrodzona w Persji(…). Choć dzieło Nicolasa Wilda nie pretenduje do miana filozoficznego, z precyzją ukazuje podstawy tej religii i delikatną sytuację jej adeptów. Ewentualnych czytelników, którzy sądzą, że po lekturze posiądą rozległą wiedzę na temat zaratustrianizmu też muszę rozczarować. Oczywiście temat się przewija, ale tylko w tle. Album nie powstał po to, aby szerzyć wiedzę o najstarszej monoteistycznej...