Dzień targowy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Market Day
komiksy
MsSurrealist

Najbardziej znany album kanadyjskiego rysownika i wykładowcy akademickiego Jamesa Sturma to dziejąca się na początku XX wieku opowieść o 24 godzinach z życia żydowskiego rzemieślnika. Dzień targowy to niezwykła opowieść o tym jak zmiany ekonomiczne i społeczne wpłynęły na życie tysięcy lokalnych artystów. W komiksie doskonale zostało odtworzone (Sturm inspirował się fotografiami Roman...

W komiksie doskonale zostało odtworzone (Sturm inspirował się fotografiami Roman Vishniaca) życie sztetla, w którym mimo nastania nowego stulecia czas wciąż upływa zgodnie z naturalnym rytmem, a jego ukoronowaniem jest tytułowy „dzieł targowy”. Wszystko to opowiedziane w oryginalnej i ciekawej stylistyce, która przyniosła autorowi międzynarodowy rozgłos.

źródło opisu: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/263719-dzien-targowy

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/263719-dzien-targowy

Agata | 2015-05-23
Na półkach: Przeczytane, Komiks, 2015
Przeczytana: 22 maja 2015

Bardziej przemawia do mnie nastrojowa warstwa wizualna: żółto-czarne i różowo-szare wschody i zachody oraz brunatne krajobrazy.
Natomiast w niektórych fragmentach tekstu słyszę suflera, który szepcze "tu ma być wielce-bardzo-wyjątkowo refleksyjnie" i to jest niepotrzebne.

PS Ujął mnie pomysł dywanu, którego kolory po zmierzchu stają się nie do odróżnienia i przez to może on wskazywać kiedy dokładnie zaczyna się szabat

Herbi | 2015-08-02
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Podobał mi się ten komiks, mimo iż pozornie nie ma nic w tym komiksie, co mogłoby się podobać tzw. przeciętnemu zjadaczowi komiksów. Nie dzieje się w nim własciwie nic. Jest to dzień z życia żydowskiego producenta i handlarza dywanów w jednej osobie, który z małej miejscowości idzie na targ, by sprzedać to, co wytworzył.

Kreska nie jest specjalnie efektowna, ani oryginalna, ale jednak ten komiks ma coś. Bowiem jest jedna rzecz, którą się wyróżnia. Nie jest to akcja, nie jest to kreska, to w takim razie co? Ano klimat. Niesamowity, przejmujący klimat ciężkiej pracy, niepewności jutra, powszedniej beznadziei i przemijania nawet tego, co było choć trochę dobre. Przeczucie odchodzenia w przeszłość świata, do którego się przywykło i jakoś nauczyło w nim funkcjonować.

W całość wpleciono rozważania o Bogu i istocie życia. Bohaterami są przede wszystkim Żydzi z przełomu wieków XIX i XX, więc Boga nie mogło zabraknąć. Ten przedstawiony w komiksie żydowski świat, którego już nie ma i nie...

PolishPopkulturę | 2016-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Krótka, klimatyczna komiksowa rozprawa pseudofilozoficzna (pseudosocjologiczna?) o tym, jak postęp technologiczny i rozwój cywilizacyjny tłamszą indywidualizm jednostki. Pozostawia czytelnika z refleksją, ale tylko na krótką chwilę, a potem szybko wyparowuje z głowy.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Przemek Skoczyński | 2016-01-08
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Rozczarowanie. Fajnie sprawdza się na płaszczyźnie "klimatu", kolorystyki, kreowania depresyjnej atmosfery. Natomiast fabularnie to leży na całej linii. Takie rzeczy sprawdzają się w literaturze, moglibyśmy zachwycać się słowem, konstrukcją świata, stylem. Moglibyśmy w końcu zinterpretować to jako ciszę zwiastująca "zagładę". Niestety ten komiks te wszystkie aspekty upraszcza. Ma zaledwie 80 stron i minimum tekstu, a jest przeraźliwie nudnym doświadczeniem. Dla pasjonatów.

xan4 | 2015-05-16

Scena z przemijającego życia – historia nostalgiczna

Nadszedł czas na następny komiks do kolekcji, proszę Państwa. W tym roku biję komiksowe rekordy (a niedługo następny się szykuje). Maciej pewnie jest ze mnie dumny, chociaż unikam superbohaterskich komiksów, w których On się lubuje. Może to i dobrze, nie wchodzimy sobie w paradę. Dobrze, że udało nam się wprowadzić omówienia komiksów na Szortal, zawsze to coś nowego, coś, co może zainteresować naszą wspólnotę (bo przecież jesteśmy wspólnotą, tak?).
Tym razem moją uwagę przyciągnęła okładka i opis komiksu wydanego przez Wydawnictwo Komiksowe – Dzień targowy Jamesa Sturma. W porównaniu z innymi, ostatnio czytanymi komiksami, to chucherko - mniejszy format i niecałe sto stron objętości. Toż to nowelka albo opowiadanie w świecie komiksu. (przyjmując, że standardowy pasek z gazety to szort, albo stusłówko) Po otrzymaniu przesyłki, kiedy już wypakowałem książkę, przekartkowałem, powąchałem, sprawdziłem twardość okładek, odpowiednie...

giera | 2015-06-17

Niezwykły klimat komiksu Dzień targowy budowany jest od strony tytułowej, na której widzimy leżącą w łóżku parę ludzi. Jest głęboka, ciemna noc. Ona śpi, on nie śpi, już nie śpi, choć do świtu jeszcze daleko, a może wcale nie udało mu się zasnąć. Leży na plecach, ma szeroko otwarte oczy, wpatruje się w ciemność, myśli, martwi się, bo leżąca obok kobieta, odwrócona do niego plecami, jego młoda żona, jest w ósmym miesiącu ciąży. Więc za chwilę, za miesiąc na niego spadnie jeszcze większa odpowiedzialność, będzie musiał zatroszczyć się nie tylko o nią i o siebie, ale także o potomka. Zapewnić środki. A do dyspozycji ma jedynie dwie sprawne ręce i stare krosno, na którym tka piękne dywany.

(...) W całym komiksie nie pada żadna informacja, kiedy i gdzie rozgrywa się akcja. Możemy się tego jedynie domyślać albo zawierzyć opisowi podanemu przez wydawcę na tylnej okładce: „(…) refleksyjny i urokliwy obraz wschodniej Europy z początku XX wieku”. „Refleksyjny” – tak, zgadzam się. Czy jednak...

Hari_Seldon | 2015-11-23
Przeczytana: 27 października 2015

Pozornie komiks o niczym. Akcja dzieje się na początku XX w. i opowiada o pewnym mężczyźnie usiłującym sprzedać dywan na targu by utrzymać rodzinę. Czytelnik śledzi tu jego poczynania, a także ma wgląd w jego myśli – refleksje na temat przeszłości i zmieniającego się świata. Głównym motywem wydają się tutaj nieuchronne przemiany – nie ma już dawnych handlarzy, którym można było zaufać, trzeba przystosować się do nowych warunków albo się zostanie na lodzie. Atmosferę buduje tutaj osadzenie fabuły w żydowskim środowisku – stereotypowo kojarzonym z chciwością i wyrachowaniem – tutaj jednak nie ma miejsca na coś takiego. Jest za to niespieszna akcja, która paradoksalnie wciąga czytelnika. Nie wiem czy tylko ja to tak odebrałem, ale nieciekawa sytuacja w jakiej znalazł się główny bohater wydaje mi się symbolizować nadchodzące obie wojny światowe, które niszczą dotychczasowy porządek rzeczy. Graficznie jest prosto, ale klimatycznie, głównie dzięki zastosowaniu bardzo łagodnych barw –...

radekmo | 2017-02-06

Od strony wizualnej jest super. Komiks ma bardzo interesujący, przygnębiający klimat. Jeśli chodzi o samą historię i przemyślenia bohatera to jest niego gorzej. Czegoś niestety brakuje.

Ireksamb | 2015-08-14
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Świetny komiks od strony graficznej, fabuła również ciekawa. Dałbym "9", ale rozczarowało mnie zakończenie.