Jamilti i inne historie

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Jamilti and other stories
jamilti, komiks
komiksy

Pielęgniarka z Tel Avivu, która jest świadkiem zamachu. Cyrkowa artystka, która postanawia przeszczepić sobie męską brodę. Piosenkarz, który właśnie ma zagrać swój pierwszy zagraniczny koncert. Kobieta, która wiele lat temu wygrała toster, a teraz może stać się ofiarą morderstwa. To tylko niektórzy bohaterowie opowieści z „Jamilti i innych historii”, zbioru krótkich komiksów Rutu Modan,...

To tylko niektórzy bohaterowie opowieści z „Jamilti i innych historii”, zbioru krótkich komiksów Rutu Modan, autorki „Ran wylotowych” i „Zaduszek”. Tak wspominała prace nad nimi izraelska artystka:

To był proces rozwoju – zarówno artystycznego, jak i osobistego, podczas którego zrozumiałam, że prawdziwe życie jest wystarczająco dziwaczne i groteskowe, aby czerpać z niego historie.

Takie są też komiksy z „Jamilti” – pełne ekscentryków, niezwykłych wydarzeń, emocji, humoru i ciągłego zdziwienia, nad niezwykłym fenomenem, jakim jest ludzkie życie.

źródło opisu: Kultura Gniewu 2016

źródło okładki: https://www.kultura.com.pl/komiks/45/jamilti-i-inne-historie.html

Wkp | 2016-08-31
Przeczytana: 04 września 2016

JAKI PIĘKNY KOMIKS

Jamilti po arabsku znaczy mniej więcej tyle, co „moja piękna” i słowo to doskonale nadaje się do podsumowania całego komiksu. Kiedy jakiś czas temu przeczytałem „Araba Przyszłości” album, który absolutnie mnie zachwycił i poruszył, nie sądziłem, że szybko spotkam drugi w podobnej tematyce, który zachowałby jednocześnie tak wysoki poziom. A jednak „Jamilti” udowodniło mi, jak bardzo się myliłem i zafundowało całą paletę rewelacyjnych emocji.

Na album składa się siedem krótkich opowieści graficznych, w których zwyczajni ludzie stają w obliczu niezwykłych sytuacji - o co nie trudno w kraju takim, jak Izrael. Dwie siostry zajmujące się wraz z matką fałszywym interesem oferującym leczenie bioprądami będą musiały zmierzyć się z kryzysem w postaci zasłabnięcia „pacjentki”. Inne dwie dziewczyny, które wraz z rodzicielką prowadzą hotel tematyczny „Panorama” zostaną postawione w zgoła odmiennej sytuacji, której konsekwencje jednak będą bardzo podobne – sekret zdjęcia...

giera | 2016-10-09

(...) Z zamieszczonych na ostatniej stronie książki kilku słów od autorki możemy dowiedzieć się, że „historie z tego zbioru powstawały w latach 1998-2007”, że większość z nich „w jakiś sposób wiąże się ze starymi rodzinnymi zdjęciami”. Autorka przyznaje: „Mam obsesję na punkcie rodzinnych fotografii jako przedmiotów i na punkcie rodziny jako tematu. Fotografia skupia się na danym momencie, ale zawsze skrywa szerszą perspektywę”. Dla osób, które czytały Zaduszki czy Tata ucieka z cyrkiem powyższe wyznanie nie jest żadnym zaskoczeniem. A w omawianej publikacji aż w pięciu z siedmiu narracji rodzina stanowi główny lub poboczny temat. „Skaza” autorki najbardziej uwidacznia w historiach Energetyczna blokada, Było, minęło oraz Powrót do domu.

Jamilti i inne historie to rzecz wyjątkowo osobista, ale w innym sensie niż Zaduszki, które są poniekąd komiksem autobiograficznym. W recenzowanym zbiorze Rutu Modan daje nam wgląd w to, jak traktuje swoich bohaterów. Wiele z postaci zostało jakby...

Przemek Skoczyński | 2016-12-08
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Wystarczające dziwne, by cię zaintrygować, a zarazem wystarczająco zwyczajnie opowiedziane, by zakwalifikować do kategorii "obyczajówka". Takie zbiory krótkich historii, powstających na przestrzeni lat, mają prawo być nierówne, ale w tym przypadku wszystkie trzymają bardzo wysoki poziom. Można za to fajnie prześledzić (nie takie znowu wielkie) zmiany wynikające z ciągłego doskonalenia warsztatu autorki. Kolejna kapitalna pozycja w katalogu tej pani.

Niedźwiedzica | 2016-10-08

Dominika | 2019-06-12