Tako milczy Zaratustra

Okładka książki Tako milczy Zaratustra Nicolas Wild
Okładka książki Tako milczy Zaratustra
Nicolas Wild Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy komiksy
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
komiksy
Tytuł oryginału:
Ainsi se tut Zarathoustra
Wydawnictwo:
timof i cisi wspólnicy
Data wydania:
2016-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-03-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363963781
Tłumacz:
Wojciech Birek
Tagi:
reportaż Bliski Wschód Persja Iran zaratustrianizm
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Miejsca Ryan Kelly, Brian Wood
Ocena 7,0
Miejsca Ryan Kelly, Brian W...
Okładka książki Słowackiego. Igor Jarek, Judyta Sosna
Ocena 7,1
Słowackiego. Igor Jarek, Judyta ...

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1967
1143

Na półkach: ,

Nie przekonała mnie kreska rysownika, ale sama fabuła była bardzo ciekawa. Tym bardziej, że tak niewiele człowiek wie o zaratustryzmie - a przecież ewidentnie widać, że chrześcijaństwo czerpało z niej pełnymi garściami...

Świetny sposób opowiedzenia o odległym świecie i odległych sprawach. O tym, jakich zbrodni dokonuje się w imię walki politycznej i religijnej. O sile tradycji, o konieczności pielęgnowania pamięci o przeszłości i własnych korzeniach.

Nie przekonała mnie kreska rysownika, ale sama fabuła była bardzo ciekawa. Tym bardziej, że tak niewiele człowiek wie o zaratustryzmie - a przecież ewidentnie widać, że chrześcijaństwo czerpało z niej pełnymi garściami...

Świetny sposób opowiedzenia o odległym świecie i odległych sprawach. O tym, jakich zbrodni dokonuje się w imię walki politycznej i religijnej. O sile...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1443
1180

Na półkach:

Baardzo intrygująca pozycja; pozostawia po sobie może nie tyle niedosyt, co raczej mnóstwo niedopowiedzeń, które kołatają się gdzieś tam po głowie nawet przez kilka dni po zakończeniu lektury. Trochę zawiódł mnie dopisek na sam koniec, że historia jest tylko "inspirowana" prawdziwymi wydarzeniami, podczas gdy obwoluta zdaje się niemal krzyczeć, że to wszystko szczera prawda ;). A tak poza tym, po lekturze mam ochotę dowiedzieć się więcej o Zaratusztrianizmie, który na chwilę obecną wydaje mi się najbardziej pokojową religią świata ;).

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Baardzo intrygująca pozycja; pozostawia po sobie może nie tyle niedosyt, co raczej mnóstwo niedopowiedzeń, które kołatają się gdzieś tam po głowie nawet przez kilka dni po zakończeniu lektury. Trochę zawiódł mnie dopisek na sam koniec, że historia jest tylko "inspirowana" prawdziwymi wydarzeniami, podczas gdy obwoluta zdaje się niemal krzyczeć, że to wszystko szczera prawda...

więcej Pokaż mimo to

avatar
158
55

Na półkach: ,

Niezwykle ciekawy komiks opisujący sytuację ostatnich wyznawców starożytnej religii, z której czerpało nawet chrześcijaństwo. Zaratusztrianizm jest religią wymierającą, a jego wyznawcy są prześladowani w Iranie. Książka ta zabiera nasz w ten barwny i fascynujący, ale ginący świat.

Niezwykle ciekawy komiks opisujący sytuację ostatnich wyznawców starożytnej religii, z której czerpało nawet chrześcijaństwo. Zaratusztrianizm jest religią wymierającą, a jego wyznawcy są prześladowani w Iranie. Książka ta zabiera nasz w ten barwny i fascynujący, ale ginący świat.

Pokaż mimo to

avatar
1383
300

Na półkach:

Wciąga i zaciekawia, rozśmiesza i daje do myślenia. Piękna, minimalistyczna kreska i doskonała konstrukcja fabularna. Czego chcieć więcej?

Wciąga i zaciekawia, rozśmiesza i daje do myślenia. Piękna, minimalistyczna kreska i doskonała konstrukcja fabularna. Czego chcieć więcej?

Pokaż mimo to

avatar
1601
485

Na półkach: , , ,

Tytuł komiksu Nicolasa Wilda jest mylący. Odwołuje się bezpośrednio do książki Fryderyka Nietzschego "Tako rzecze Zaratustra", pozycji, o której wiele osób słyszało, sporo osób wie co nieco, ale niewielu czytało. Francuski autor w niewielkim, bardzo niewielkim stopniu (głównie poprzez cytaty) nawiązuje do wspomnianego dzieła filozoficznego. Dlatego tych, którzy myślą sobie, że z lektury albumu dowiedzą się czegoś więcej o teoriach Nietzschego od razu uprzedzam: tak się nie stanie. W opisie udostępnionym przez wydawcę możemy przeczytać: Zaratustrianizm, monoteistyczna religia zrodzona w Persji(…). Choć dzieło Nicolasa Wilda nie pretenduje do miana filozoficznego, z precyzją ukazuje podstawy tej religii i delikatną sytuację jej adeptów. Ewentualnych czytelników, którzy sądzą, że po lekturze posiądą rozległą wiedzę na temat zaratustrianizmu też muszę rozczarować. Oczywiście temat się przewija, ale tylko w tle. Album nie powstał po to, aby szerzyć wiedzę o najstarszej monoteistycznej religii świata. Jeśli nie Nietzsche, ani zaratustrianizm to co?

"Tako milczy Zaratustra" to reportaż, w którym autor występuje jako bohater i narrator, opowiadający o życiu niejakiego Cyrusa Yazdaniego, irańskiego czciciela Ahury Mazdy i propagatora perskiej kultury. Został on zamordowany w Szwajcarii w dziwnych i niejasnych okolicznościach. Całość oparta została na faktach i stanowi kawał dobrej reporterskiej roboty (mnóstwo wywiadów!). Autor starannie rekonstruuje wydarzenia, które doprowadziły do śmierci profesora Yazdaniego, jednak zmienia lokację zdarzeń czy tożsamość swoich bohaterów, starając się przy tym nie koloryzować.

Dla przykładu: protoplastą postaci Cyrusa jest emerytowany pracownik paryskiego uniwersytetu Kasra Vafadari, który faktycznie został zamordowany, jednak nie w Genewie, a w Paryżu, nie w 2006 roku, a rok wcześniej. Nicolas Wild jest świetnym obserwatorem, który sam nie inicjuje wydarzeń, a tylko w nich uczestniczy i relacjonuje. Co prawda, miejscami możemy mieć wątpliwości, czy wypadki toczyły się dokładnie tak, jak zostały przedstawione. Zaufajmy autorowi, nieprawdopodobne zbiegi okoliczności się zdarzają (na środku irańskiej pustyni można spotkać starych znajomych). Dla wymowy albumu oraz dla przesłania nie ma większego znaczenia, czy bezgranicznie zawierzymy autorowi.

Wszystko zaczyna się 21 września 2007 roku w Paryżu w dniu, w którym Nicolas poznaje Sophię. To z nią, oraz z grupą kilku przyjaciół, udaje się do Iranu, by uczestniczyć w otwarciu Zaratustriańskiego Centrum Kulturalnego w Yazdzie, którego budowę zainicjował Yazdani. Nie miał okazji podziwiać owocu swego życiowego dzieła. Nim dotrą na miejsce odwiedzą takie miasta, jak Teheran, Kaszan, Isfahan, Sziraz, oraz ruiny Abarqui Persepolis. W czasie peregrynacji autor (a czytelnik razem z nim) odkrywa jaką nietuzinkową, fascynującą i ekscentryczną osobą był ojciec Sophii. Pobyt w Iranie jest także pretekstem do wielu trafnych obserwacji codziennego życia obywateli tego wielkiego kraju, w którym zaratustrianie niby cieszą się statusem konstytucyjnej mniejszości, ale w gruncie rzeczy są grupą dyskryminowaną. Te fragmenty przywodzą na myśl komiksy Guy Delisle’a.

Narrator buduje obraz swej postaci na podstawie rozmów z rodziną, przyjaciółmi i różnymi znajomymi. Ze względu na bogaty życiorys profesora Yazdaniego jest o czym opowiadać: mieszkał w USA, potem w Europie, wrócił z emigracji do Iranu, przedtem ukończył MIT, uczestniczył w protestach przeciwko wojnie w Wietnamie, dwukrotnie żonaty, kiedyś, przed rewolucja ajatollahów, był bogaty. Widzimy, jak z każdym nowo poznanym faktem, rośnie sympatia i fascynacja Nicolasa Wilda. Opowieść jest tak sprawnie skonstruowana, że czytelnik również zaczyna lubić profesora.

(...) "Tako milczy Zaratustra" to pozycja interesującą i wciągającą zarazem. Nicolas Wild nadał komiksowi wyrazisty sznyt szpiegowskiego thrillera, a to za sprawą osobistej paranoi, która w pewnym momencie zagarnia autora. Mania prześladowcza, która go trapi, udziela się także czytelnikom. W pewnym momencie zaczynamy się zastanawiać, czy czasem bohater nie ma racji sugerując, że zabójstwo Cyrusa Yazdaniego nie było przypadkowe. Album polecam wszystkim tym, którzy lubią dobrze zbudowane i ciekawie opowiedziane historie oraz tym, którzy są żywo zainteresowani sytuacją polityczną, religijną i kulturalną na Bliskim Wschodzie.

- - -
cały tekst można przeczytać tu:
https://dybuk.wordpress.com/2016/04/17/tako-milczy-zaratustra/

Tytuł komiksu Nicolasa Wilda jest mylący. Odwołuje się bezpośrednio do książki Fryderyka Nietzschego "Tako rzecze Zaratustra", pozycji, o której wiele osób słyszało, sporo osób wie co nieco, ale niewielu czytało. Francuski autor w niewielkim, bardzo niewielkim stopniu (głównie poprzez cytaty) nawiązuje do wspomnianego dzieła filozoficznego. Dlatego tych, którzy myślą sobie,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    45
  • Chcę przeczytać
    29
  • Posiadam
    11
  • Komiksy
    7
  • Komiks
    6
  • Komiks
    2
  • Komiksy przeczytane w 2016
    1
  • Komiksy/inne/
    1
  • Przeczytane w 2018
    1
  • Powieści graficzne/Komiksy
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tako milczy Zaratustra


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także