Jak zmienić świat. Marks i marksizm 1840-2011

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
How to Change the World: Tales of Marx and Marxism
historia
Jazir

W swojej ostatniej pracy słynny brytyjski historyk, Eric Hobsbawm, pokazuje, jak świat zmieniła myśl Marksa, jego uczniów i dyskutujących z nim krytyków. Bo Idee też zmieniają rzeczywistość. Jak zmienić świat to fascynująca intelektualna biografia marksizmu. Książka przedstawia kształtowanie się myśli Marksa i Engelsa oraz jej różnorodną recepcję. Autor pokazuje, jak myśl tę rozumiano wśród pierwszych rewolucjonistów, w ruchu robotniczym XIX wieku, u bolszewików i w zachodnich socjaldemokracjach. Opisuje, jak Marksa czytali wiktoriańscy ekonomiści w gotyckich gmaszyskach Cambridge i Oksfordu, francuscy pionierzy socjologii z III Republiki, polscy i rosyjscy inteligenci więzieni przez carat w Cytadeli i Szlissenburgu. Przedstawia też sylwetki najważniejszych czytelników autora Kapitału: Róży Luksemburg, György’ego Lukácsa, Antonio Gramsciego.

Hobsbawm nie unika trudnych pytań o realny socjalizm. Przeprowadza historię marksizmu przez cały wiek XX, aż do XXI. Bo dziś, zdaniem autora, Marks i jego myśli są żywe i potrzebne jak nigdy wcześniej.

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2013

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/

Przegadane i w wielu miejscach ciężkie do zrozumienia (nie mam pewności, czy winą należy obarczać samego autora, czy raczej tłumacza, któremu nie przyszło do głowy, że zdania na dziesięć linijek można podzielić na coś bardziej przystępnego). Nie jest to w żadnym wypadku książka dla laików, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś konkretnego o Marksie, marksizmie i socjalizmie. Jak na zbiór esejów przystało, poszczególne jego części prezentują bardzo różny jakościowo poziom - od całkiem dobrych i ciekawych, po zupełnie ciężkostrawne i pozbawione konkretnego celu. Dla niektórych teksty Hobsbawma mogą okazać się ciekawą inspiracją do dalszych poszukiwań i lektur (Gamsciego czy mniej znanych dzieł Marksa i Engelsa), jednak zakładam, że będą oni w mniejszości. Ci, którzy oczekiwali bardziej współczesnego spojrzenia na te dziewięstnasowieczne idee, odejdą rozczarowani.

Latentis | 2017-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Książka rozczarowała mnie już na samym początku. Bowiem, choć tytuł tego nie sugeruje, nie stanowi ona skończonej całości, lecz jest tylko zbiorem mniej lub bardziej powiązanych artykułów - i to artykułów bardzo nierównych.
Kolejne rozczarowanie przyszło wraz z lekturą, gdy bardzo szybko wyszła na jaw mała dociekliwość filozoficzna autora - autor jest przede wszystkim historykiem i nie próbuje tego nawet zatuszować. Nie interesują go głębsze zależności filozoficzne w myśli marksistowskiej, logiczne konsekwencje, czy metafizyczna podbudowa i poprzestaje najczęściej na powiązaniach biograficznych, datach wydania poszczególnych traktatów i odniesieniach (rozczarowująco powierzchownych u takiego autora) do sytuacji politycznej. Książka dobra dla kogoś, kto jest już przekonany, a nie dla tych, co próbują zrozumieć.
Jedynym chlubnym wyjątkiem na tle całego tomu, jest bardzo dobry artykuł "Marks, Engels i polityka", w którym Hobsbawm pokazuje, że filozofia marksistowska wcale nie była,...

Trithemius | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017