Dzieje zdrajcy. Szczęsny Potocki

Okładka książki Dzieje zdrajcy. Szczęsny Potocki
Jerzy Łojek Wydawnictwo: ALFA historia
343 str. 5 godz. 43 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
ALFA
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
343
Czas czytania
5 godz. 43 min.
Język:
polski
ISBN:
8370019293
Tagi:
Historia Polski Szczęsny Potocki Targowica Potoccy Rozbiory XVIII wiek Zdrada
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Jerzy Łojek. Pisma wybrane. Wiek XIX. Marek Kornat, Jerzy Łojek
Ocena 6,7
Jerzy Łojek. P... Marek Kornat, Jerzy...
Okładka książki Jerzy Łojek niepokorny historyk dylematów niepodległości. Życie. Twórczość. Nagroda Zbigniew Irzyk, Jerzy Łojek, Tadeusz Łojek, Waldemar Łysiak, Bożena Mamontowicz-Łojek, Krzysztof Masłoń
Ocena 0,0
Jerzy Łojek ni... Zbigniew Irzyk, Jer...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1858
1510

Na półkach: , , , ,

Znakomicie napisana historia życia magnata, który w decydującym stopniu przyczynił się do upadku Polski w XVIII wieku. Profesor Łojek pisze tak, że czyta się ową biografię jak powieść sensacyjną. Przy okazji mamy świetnie przedstawiony tragiczny okres historii Polski: upadek państwa i rozbiory w końcu XVIII wieku. Słuchałem audiobooka w znakomitej interpretacji Ksawerego Jasieńskiego.

Rzecz dzieje się w wieku XVIII, gdy ród Potockich doszedł dosyć szybko do olbrzymiego majątku, zgromadzonego przez ojca Szczęsnego, Franciszka Salezego, poprzez korzystną kombinację spadków i ożenków. A wówczas mierzyło się wartość magnata wielkością jego majątku i ilością poddanych. Zatem Szczęsny bez swojej zasługi, wręcz przeciwnie, bo przez całe życie uchodził za miernotę, został najbogatszym polskim magnatem.

Szczęsny Potocki wywarł, mimo swojej tępoty, olbrzymi i negatywny wpływ na historię Polski, były to bowiem czasy (do których wielu tęskni) gdy o pozycji i wpływach człowieka decydowały w decydującym stopniu nie jego osiągnięcia, wykształcenie i inteligencja, ale odziedziczone tytuły i bogactwo. Łojek wręcz pisze, że inteligencja Szczęsnego była trochę powyżej debilizmu, na jakiej podstawie, zgoła nie wiem.

Historia jego pierwszego małżeństwa, z Gertrudą Komorowską, to materiał na znakomity film płaszcza i szpady, godny pióra Dumasa. W ogóle, losy jego trzech małżeństw to materiał na latynoską telenowelę; jeszcze raz mozńa się przekonać, że rzeczywistość jest ciekawsza od fikcji.

Po śmierci rodziców, mając 22 lata, ten półgłówek bez wykształcenia, charakteru, honoru, został najbogatszym magnatem w Rzeczypospolitej, przyczyniając jej niewyobrażalnych szkód, bo był głównym twórcą konfederacji targowickiej i głównym rzecznikiem rosyjskiej interwencji. Nie jest pewne czy bez jego udziału cała rzecz by się udała. Ciekawe jest śledzenie jak król Stanisław August Poniatowski i Szczęsny Potocki, wszelkie swoje nadzieje pokładali w sojuszu z Rosją, czapkowali Petersburgowi, a politycznie byli straszliwie naiwni, Katarzyna II ograła ich jak dzieci. W ogóle, sporo czytamy o irytującej niekompetencji, naiwności i słabym charakterze Stanisława Augusta, no nie miała Rzeczpospolita szczęścia do swoich władców w XVIII, w przeciwieństwie do Prus i Rosji...

Od pewnego momentu (odcinek 20) przestałem słuchać audiobooka, zresztą wspaniale czytanego przez Ksawerego Jasieńskiego: słuchanie o agonii państwa, o rozbiorach, o głupocie, małości, indolencji, łajdactwie ludzi którzy do tego doprowadzili stało się zbyt smutne, zbyt przygnębiające. Dokończyłem lektury czytając książkę wypożyczoną w bibliotece.

Profesor Łojek napisał fascynującą biografię mimo skąpych źródeł, z których część (archiwa moskiewskie), jest wciąż niedostępna. Zwraca uwagę znakomity styl, lekki i nieco archaiczny: niestety, niewielu współczesnych historyków pisze równie dobrze. Szkoda, że ta świetna książka od lat nie doczekała się wznowienia.

Znakomicie napisana historia życia magnata, który w decydującym stopniu przyczynił się do upadku Polski w XVIII wieku. Profesor Łojek pisze tak, że czyta się ową biografię jak powieść sensacyjną. Przy okazji mamy świetnie przedstawiony tragiczny okres historii Polski: upadek państwa i rozbiory w końcu XVIII wieku. Słuchałem audiobooka w znakomitej interpretacji Ksawerego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    81
  • Przeczytane
    71
  • Posiadam
    20
  • Historia
    9
  • Biografie
    4
  • Audiobook
    4
  • Historyczne
    3
  • Historia Polski
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Polska
    2

Cytaty

Więcej
Jerzy Łojek Dzieje zdrajcy: Szczęsny Potocki Zobacz więcej
Jerzy Łojek Dzieje zdrajcy: Szczęsny Potocki Zobacz więcej
Jerzy Łojek Dzieje zdrajcy: Szczęsny Potocki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne