Dom na wrzosowisku

Okładka książki Dom na wrzosowisku
Elizabeth Gaskell Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Seria: Seria z Kameą literatura piękna
literatura piękna
Data 1. wydania:
2010-11-01
Violetta Dobosz
literatura piękna wrzosowiska

'Co to była za książka nie zapomnę jej nigdy'– bardzo chciałbym tak rzec, ale nie mogę, mimo że naprawdę spodobało mi się wiele walorów tej historii. A to przez jej bardziej niż nieco idealistyczny charakter: naiwny na tyle by nie dało się czasami zbyć czytanej treści śmiechem. To w połączeniu z protagonistką będącą ostoją wszystkich cnót zostawiło po przeczytaniu pewien...

Na półkach: , , , ,

Krótka, ale bardzo ładna i bardzo, bardzo smutna, a przy tym nastrojowa.

Piękna historia prostym językiem napisana. Może nie wybitne dzieło literackie, ale rozumiem dlaczego wciągnięto ją do kanonu klasyki i romansów wszechczasów. Ja mogę ją tylko polecić !

W małym, pięknie położonym angielskim miasteczku mieszka pani Browne, która po śmierci męża sama wychowuje dwoje dzieci. Maggie to urocza, niezwykle pomocna dziewczyna, która ciągle słyszy od matki, że jest niewystarczająca i nie potrafi się odpowiednio zachować. Edward to natomiast ukochany syn pani Browne, dla którego zrobiłaby wszystko, byle tylko sprawić mu przyjemność....

Historia może i przewidywalna i można domyśleć się zakończenia, ale w prostocie tkwi właśnie jej urok. Nie jest to na pewno najlepsza książka Elizabeth Gaskell, bo pod wieloma względami o wiele lepiej przedstawia się ,,Północ i Południe” czy ,,Żony i córki”. Jednak jak na tak krótką powieść liczącą nieco ponad 100 stron, zawiera ona wiele elementów, za które tak ceni się...

Na półkach: , , , ,

"Przecież tu chodzi o całe moje życie! Czy mam pozwolić je sobie zmarnować dla głupiego dziewczyńskiego kaprysu?".

A żeby ci kowadło na łeb spadło, podły szczurze.

Ile takich dziewczyn jak Maggie cierpiało, bo uległo męskim kaprysom tylko dlatego, że "kobieta musi być posłuszna"? Nawet nie chce mi się myśleć, jak wiele ludzkich krzywd zostało wyhodowanych na gruncie...

Uwielbiam te wiktoriańskie klimaty, trochę moralitetów i wartko opowiedziane historie.

Przyjemna staroć. Miło się czyta, szybko, bo historyjka jest krótka i nie ma rozwlekłości. Postacie dobre są sympatyczne, te złe też przekonujące w obranej konwencji; czy będzie spoilerem, jeśli napiszę, że dobro w końcu triumfuje?
Akuratna książeczka na noworoczne popołudnie.

Nuuuuda! Ciągnie się straszliwie. Główna bohaterka po prostu mdła. W pierwszej połowie książki niewiele się dzieje, a potem dzieje się tak dużo i nierealnie że głowa mała. Tak właściwie to jedyną "jakąś" postacią jest Edward.

Bardzo dobra, klimatyczna książka, która przy okazji pokazuje jak skomplikowane mogą być relacje pomiędzy matkami a córkami.

• Chcę w prezencie
  • Klasyka
  • 2021
  • 2019
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Dom na wrzosowisku