Die Nacht ist Leben
ok28

Sven Marquardt, lat 54, jest fotografem i selekcjonerem w nocnym klubie. Obecnie prawdopodobnie najsłynniejszym "bramkarzem" Niemiec. Weekend w weekend stoi przy wejściu do berlińskiego klubu techno Berghain. Co ciekawe, jest on też jednym z najsłynniejszych berlińczyków. Prawie każdy w niemieckiej stolicy wie, bynajmniej nie tylko ci bawiący się w klubach, kim jest Sven Marquardt. Jego twarz znają wszyscy, także ci, dla których Marquardt jest tym jedynym, którego kiedykolwiek z Berghain zobaczą, bo przenigdy nie uda im się go "przejść". Stał się symbolem Berlina. Symbolem tego, jak radykalna przemiana życia niewielu tylko mieszkańców uczyniła niemiecką stolicę atrakcyjną dla wielu innych ludzi z całego świata.

źródło opisu: Fundacja Kultural Kolektiv, 2016

źródło okładki: zdjęcie autorskie

HOW TO GET INTO BERGHAIN? Wciąż zostaje bez odpowiedzi, a szkoda.. Wiem że to biografia, ale jednak zdecydowanie za mało o tym, co go wypromowalo na świecie, czyli kulturze techno.

Agata | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Po przeczytaniu tej książki nie da się zaprzeczyć, że Sven Marquardt ma nieskończenie rozbuchane ego i jednocześnie pełną świadomość faktu, że jako postać wzbudza spore zainteresowanie wśród wielu technomaniaków. Napisał więc Sven swoją autobiografię, która zapewne sprzedaje się dość dobrze, ale właściwie często nudzi i rozczarowuje, okazując się być jedynie powierzchownymi opisami rozpuszczonego buntownika i przypadku, dzięki któremu jest w tym miejscu co dziś.
Próżno tu szukać ciekawostek i anegdot z życia bramkarza najbardziej znanego klubu techno w Europie, a może nawet na świecie. Właściwie o informacje o tym gatunku też ciężko - a przecież w Berlinie najlepiej można było obserwować ewolucję życia klubowego na przestrzeni lat: przed i po upadku muru berlińskiego czy zmiany zachodzące w nastawieniu i motywacji publiczności. W książce właściwie nie pojawiają się ani nazwiska headlinerów klubnachtów, ani opisy wystroju klubu Ostgut, ba - Sven raz wspomina coś o swoim ulubionym...

Jacek Mankiewicz | 2016-04-14

spodziewalem sie czegos innego + slabo napisana