Migawki

Wydawnictwo: Znak Literanova
Tania

Roman Polański tańczący na stole. Maryla Rodowicz w kasku na tle „malowniczej” Nowej Huty. Najodważniejsza sesja Anny Dymnej w negliżu pośród polnych kwiatów. Intymny portret małżeństwa Komedów. Nadzwyczajne zdjęcia WOJCIECHA PLEWIŃSKIEGO zapisały się już w historii. Legendarne postaci uchwycone w legendarnych ujęciach. Z jego zdjęć patrzą na nas piękne dziewczyny, niezapomniane „przekrojowe...

Z jego zdjęć patrzą na nas piękne dziewczyny, niezapomniane „przekrojowe kociaki”, które przez lata zdobiły okładki najpopularniejszego PRL-owskiego tygodnika. Ich zazdrośni narzeczeni niejeden raz robili awantury w redakcji „Przekroju”, wściekli, że roznegliżowane zdjęcia ich ukochanych oglądała cała Polska.

Niezwykłe portrety, odważne akty, inspirujące kolaże i wybitne zdjęcia przyrody – fotografie Wojciecha Plewińskiego, prezentowane na wystawach na całym świecie i wielokrotnie nagradzane, stały się kroniką ważnej epoki w historii polskiej kultury. Ze wspomnień wybitnego fotografa wyłania się zatem nie tylko niepowtarzalny życiorys artysty, człowieka wielu pasji, lecz także niebanalny, pełen anegdot obraz minionego czasu.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,7609,Migawki

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,7609,Migawki

kultur-alnie | 2019-03-26
Przeczytana: 25 marca 2019

Zaczął fotografować przez przypadek, dość późno, był już mężem i ojcem.
Pierwsza Leica, wygrany konkurs fotograficzny (fotografia krajoznawcza PTTK), studia na wydziale architektury okazały się przydatne w widzeniu przestrzeni. W swojej książce więcej miejsca poświęca wspomnieniom mało fotograficznym, a przyznaję, wielce kuszący tytuł zasiał we mnie nadzieję na opowieść o fotograficznej pasji. Tutaj lekkie rozczarowanie.
Najpiękniejszy jest rozdział o Turowiczach, o domu pełnym książek i ludzi.

Łopal | 2018-12-28

Ciepło, refleksyjnie, mądrze, choć o samej fotografii tutaj zaskakująco niewiele. Wspomnienia różne, składające się jednak na wciągającą całość, bowiem tegoż Autora warto poznać właśnie nie tylko jako wybitnego fotografa, lecz po prostu człowieka.

Rzadko się zdarza, by fotograf pisząc miał taką frazę, tak lekkie pióro. By w ogóle pisał. Wojciech Plewiński niezwykle skromnie pisze o swym życiu, które​ obfitowało w wydarzenia i spotkania ze znanymi ludźmi, ale też sam autor nigdy się nie nudził, bo nie brakowało mu pasji na żadnym jego etapie. A nie ograniczał się do fotografii, bo uprawiał także intensywnie sporty (narciarstwo, kajakarstwo, nurkowanie), a nie mniej ważnymi jego namiętnościami były polowanie i podróżowanie.

Mnie zauroczyły obserwacje i historie już z młodych lat. Na przykład taki obyczajowy obrazek z Kresów, którego u nikogo dotąd nie spotkałem, mówiący wiele o innych niż ludowe źródłach dzisiejszej polskiej pruderii: "Dojrzałe dziewczyny i kawalerka siedzieli dalej od wody, pod wiklinami, osobno. One miały jedynie małe fartuszki z przodu, smagłe ciała, z dużymi kołyszącymi się piersiami. Wchodziły do wody statecznie. Chłopcy w tym czasie siedzieli na brzegu. Gdy wyszły, kawalerka z genitaliami w garści...

Beata | 2016-08-02
Na półkach: Przeczytane, Biograficzne, 2016
Przeczytana: 18 września 2016

Tytuł książki bardzo adekwatny do treści.

ChristinaL | 2016-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2016

Znakomity fotograf zaczyna swoje wspomnienia od przedwojennego dziecinstwa w Warszawie. Dalej Wojciech Plewinski opowiada powierzchownie o swoich zyciowych pasjach. Najciekawsze sa relacje z najmlodszych lat i o pomieszkiwaniu w doroslosci u legendarnych Turowiczow.
Czyta sie bez przykrosci, choc z natloku wspomnien ksiazka niczym sie nie wyroznia.
Plewinski to prawdziwy klasyk polskiej fotografii, czlowiek o bardzo bogatym zyciorysie, ktorego starczyloby na duzo wiecej niz tylko skromny zestaw notatek czy drobnych ciekawostek. Calosc przypomina rodzaj zarysu do obszerniejszej retrospektywy.
Lekka lektura bez wiekszych ambicji.

Fantassmagoria | 2016-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Biografia Plewińskiego to bardzo plastyczne sprawozdanie z życia międzywojennego intelektualisty i artysty.

Książka jest pisana bez pośpiechu i zadęcia. Przechodząc przez kolejne rozdziały, nie można się pozbyć wrażenia, że autor był szalenie ciekawą postacią i prowadził niemniej ciekawe życie w o niebo lepszych czasach. Zachwyca też mądrość Plewińskiego, który z pokorą przyznaje się do swoich błędów. Z wypiekami na twarzy czyta się też fragmenty dotyczące funkcjonowania Przekroju w tamtych czasach i obserwuje się ówczesną inteligencję z Kantorem i Wajdą na czele.

Co ciekawe, dopiero końcowe rozdziały traktują stricte o fotografii, jej powstawaniu, koncepcjach, technologii. A także o narodzinach jednego z najlepszych polskich fotografów, którzy parali się fotografią "celebrytów".

"Migawki" to jedna z ciekawszych biografii, którą dane mi było czytać.

niewinni-i-ja | 2016-06-11

całość opinii: http://przeliterowana.blogspot.com/2016/06/migawki-wspomnienia-fotografa-wojciech.html

Jestem po prostu oczarowana "Migawkami". Plewiński w sposób niezwykle plastyczny nakreślił obraz epoki, która bezpowrotnie minęła. Urzekły mnie opisy przygotowań i prób do sztuk teatralnych, proces tworzenia każdego numeru "Przekroju", którego znakiem rozpoznawczym były prześliczne "Kociaki". Intelektualny i artystyczny światek głownie Krakowa lat powojennych został przedstawiony w niezwykle klimatyczny sposób. Czytelnik nie tylko sam chciałby się znaleźć między tymi wszystkimi osobistościami w jednej z modnych wówczas restauracji; autor prowadzi swoją opowieść w taki sposób, że odbiorca niemal słyszy ten przyjemny gwar, bądź przygląda się z zakątka sali przygotowującym się do sztuki aktorom. Z drugiej strony autor dzieli się przeżyciami ze swoich wypraw, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Boże... jak niesamowicie zazdroszczę mu tego niczym niezakłóconego obcowania z naturą,...

Kejiti | 2016-05-31
Przeczytana: 30 maja 2016

Kadry z życia wypełnionego pasją

"Uważałem, że moim zadaniem jest zostawienie przekazu, zapisu, który pozwoliłby na wyobrażenie sobie przedstawienia” – tak Wojciech Plewiński podsumowuje swoją pracę fotografa teatralnego.

Dla mnie to stwierdzenie bardzo trafnie oddaje jego podejście nie tylko do pracy fotografa, ale też stanowi kwintesencję historii zebranych w Migawkach.

Wojciech Plewiński w niezwykle plastyczny sposób przedstawia swoje wspomnienia, starannie dobierając sceny, które oddają klimat zdarzeń i pozwalają czytelnikowi naprawdę zobaczyć kawałek świata widzianego jego oczami.

Książka stanowi wciągający opis bardzo barwnego i nietuzinkowego artysty. Jest zapisem jego życia od lat przedwojennych, poprzez czasy wojny w których dojrzewał, aż do portretu znanego i cenionego dziś fotografa, którym został, jak podkreśla, nieco przez przypadek.

Pasjonaci fotografii, teatru i przyrody znajdą tu dla siebie sporo ciekawostek. Autor opisuje fascynujące sceny z życia kulturalnego...

Yalen | 2016-05-29

Wojciecha Plewińskiego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Bo nawet jeśli ktoś nie kojarzy tego pana z nazwiska, na pewno wie, czym była seria zdjęć tak zwanych „kociaków” z Przekroju. To właśnie pan Wojciech jest jej autorem. Znany fotograf postanowił wydać biografię, a jego Migawki to jedna z lepszych książek, jakie miałam okazję ostatnio czytać.

Uwielbiam takie książki – przemyślane, mądre, pisane bez pośpiechu, wciągające od pierwszego zdania. Wojciech Plewiński bez żadnego zadęcia czy sztuczności, za to z ogromnym urokiem i szczerością opisuje swoje życie. Ma dystans do tego, co robił, nie chwali się swoimi osiągnięciami. Miejscami w ogóle nie pisze o sobie, a o ludziach i sytuacjach, które (w jego opinii) były czy są o wiele ciekawsze. Migawki są więc nie tylko świetne napisaną biografią wybitnego fotografa, ale też zapisem minionych chwil i tego, jak było kiedyś.

Podczas lektury tej książki nie mogłam pozbyć się wrażenia, że kiedyś było lepiej. Wojciech Plewiński...

Katarzyna Ziółek | 2016-05-22

Nigdy nie przepadałam za czytaniem biografii, jednak kilka pozycji, przeczytanych w ostatnim czasie, sprawiło, że przekonuję się do tego typu książek. Do jednej z takich pozycji należą niewątpliwie „Migawki” Wojciecha Plewińskiego.
Bardzo dużo obiecywałam sobie po tej książce- chciałam dowiedzieć się, jak wygląda warsztat fotografa, jak powstają zdjęcia „od kuchni”, jaka droga prowadzi do profesjonalizmu w tej dziedzinie. Zaczęłam czytać i… Początkowo rozczarowanie- dlaczego ten facet wspomina swoje dzieciństwo i to w takich suchych faktach? Dlaczego nie pisze od razu o fotografii? To początkowe zaskoczenie sprawiło, że na kilka dni odłożyłam książkę i ciężko mi było do niej wrócić. Nadszedł jednak weekend, chwila wolnego czasu i stwierdziłam, że pora stawić czoła wspomnieniom pana Plewińskiego. To była dobra decyzja, bo z każdą przewracaną kartką, coraz bardziej wsiąkałam we wspomnienia tego niezwykłego człowieka. Do tej pory nie miałam pojęcia, że istnieje ktoś taki, jak Wojciech...