Dywizjon 303

Okładka książki Dywizjon 303 Arkady Fiedler
Okładka książki Dywizjon 303
Arkady Fiedler Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" reportaż
reportaż
Biblioteka "Poznaj Świat"
Bernardinum
2009-05-14
1957-01-01
bitwa o Anglię polskie lotnictwo polska armia na emigracji dywizjon 303

Piękna historia naszych żołnierzy. Nie potrafiłem sobie odmówić i całą książkę w jeden dzień przeczytałem.

Klasyka,cóż więcej można napisać.

Klasyka,cóż więcej można napisać.

Zabierałam się do tej książeczki już od dłuższego czasu. W sumie nie jestem w stanie wytłumaczyć dlaczego tyle zwlekałam, a to taka wartościowa pozycja, na której przeprowadziłam eksperyment czytelniczy. Polegał on na równoczesnym czytaniu dwóch wydań książki - jedna jeszcze z lat 80-siątych, a druga we współczesnej szacie graficznej pochodzącej z filmowego wydania.
Niezaprzeczalne jest jedno, autor nakreśla swoistego rodzaju "laurkę" dla polskich lotników, którzy brali udział w Bitwie o Anglię. Natomiast drugi wniosek dotyczy samej treści. W nowszym wydaniu został uwspółcześniony język, dodany jest rozdział słowem wstępu oraz zamieszczone dodatkowe zdjęcia pochodzące z filmu. Pozostała struktura jest zachowana, jedyne co to historyczne zdjęcia są różne w obu wydaniach (tutaj akurat poczytuję to za minus, gdyż mogli się pokusić o pozostawienie wszystkich fotografii). Ogólnie polecam przeczytać.

2047

Zgrabnie napisany reportaż, ku pokrzepieniu serc, wyjątkowy, bo tym razem prawdziwy. Podziw dla każdego kto walczył z totalitarną pożogą.

Wydanie w twardej okładce (pełne dodatków) jest po prostu świetne.

Wydanie w twardej okładce (pełne dodatków) jest po prostu świetne.

Zapiski o losach słynnego dywizjonu 303. Miło czytać o dokonaniach polskich lotników. Jednakże przykro też mieć świadomość, że narażali życie w obronie przybranej ojczyzny, a gdy skończyła się wojna, to kazano im wynosić się z wysp. Także ten konflikt polsko-polski jestem zdumiony, że nie tylko władze komunistyczne były nieprzychylne powstaniu tego utworu, ale i naczelne dowództwo sił zbrojnych na uchodźstwie. Jedyne poparcie to tylko u generała Sikorskiego.

Moim zdaniem lektura konieczna do przeczytania przez młodzież i dorosłych, niech się uczą, niech poznają bohaterów, którzy swoją zawziętością pobili niemieckie Luftwaffe.

Przypominają mi się słowa Słowackiego, że Polska jest Winkelriedem narodów. Wykorzystywano nas, nadużywano naszego zaufania, a w zamian co? Dostaliśmy od zachodu w twarz.

Piękna, a zarazem smutna historia.

jedna z ulubionych lektur

jedna z ulubionych lektur

Krótkie i językowo barokowe opowiadanie, które jak nic innego rozpalało wyobraźnie, a nawet pobudzało emocje podczas czytania opisów walk w przestworzach. Książka jest migawką z czasu wojny i jako lektura szkolna spełniła swoje zadanie zapoznając młodych czytelników z tematem heroizmu małej grupy polskich lotników. Język być może nie każdemu dojrzałemu czytelnikowi trafi do gustu, niemniej - warto i każdy powinien.

P.s. Osobiście czytało mi się to opowiadanie najlepiej w wersji starego wydania z czasów PRL, zakupionego za kilka złotych w przypadkowym antykwariacie. Stary papier i druk maszynopisowy dodają klimatu takim lekturom.

Ciekawa lektura, ważny kawałek polskiej historii.

Ciekawa lektura, ważny kawałek polskiej historii.

Według mnie bardzo dobra pozycja, którą każdy powinien przeczytać. To prawdziwa historia męstwa polskich pilotów myśliwskich, biorących udział w bitwie o Anglię od 10 lipca do 31 października 1940 r. Bitwa o Anglię tak naprawdę została wygrana w większości dzięki pilotom polskich dywizjonów, czego nikt z Anglików nie chce otwarcie przyznać. Niestety nic na to nie możemy poradzić zwłaszcza, że po zakończeniu II wojny światowej nie wzięliśmy nawet udziału w Paradzie Zwycięstwa, ale to już całkowicie inna historia...

• Lektury
  • Lektury szkolne