Dywizjon 303

Arkady Fiedler Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" literatura faktu
2009-05-14
1957-01-01
Bernardinum
bitwa o Anglię polskie lotnictwo polska armia na emigracji dywizjon 303
literatura faktu
2009-05-14
Biblioteka "Poznaj Świat"
bitwa o Anglię polskie lotnictwo polska armia na emigracji dywizjon 303

Taki tam reportaż, raczej dla młodzieży jak myślę.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Niezwykle interesująca lektura o spektakularnych wyczynach polskich lotnikach w bitwie o Anglię. Po ponownym przeczytaniu tego reportażu, na pewno zdecyduje się na zapoznanie się z innymi książkami Arkadego Fiedlera.

Uwielbiam tą książkę, tą historię, ludzi ją tworzących. Polecam to każdemu, kto chce poznać dzieje polskich lotników w Bitwie o Anglię. Kompletnie nie czuć, że jest to historia prawdziwa, bo czyta się to jak dobrą książkę przygodową, a krótkie zdania nadają jej tylko dynamiczności.

Jednak czytając ją, zwracałam uwagę na to, jak polscy lotnicy lubili latać i walczyć, jak...

Wspaniały reportaż o ludziach, których bohaterstwo przyczyniło się w dłuższej perspektywie do odwrócenia losów II wojny światowej.

Niskie oceny są zapewne wystawiane przez nastolatków, których zmuszono, by tę książkę przeczytali w szkole, a oni nudzą się po pierwszym rozdziale. Trochę ich jednak rozumiem - w szkole również ją ominąłem: nie rozumiałem wagi opisywanych...

Opowieść o polskich lotnikach walczących w bitwie o Anglię, bez propagandowych naleciałości. Ku pokrzepieniu serc.

Natchniona musicalem "Piloci" teatru Roma (serdecznie polecam!!!) sięgnęłam po książkę.
Fabułę można opisać: "Sytuacja był tragiczna, ale Polski dywizjon jak zwykle dał się we znaki Luftwaffe!"
Szkoda, że w tym reportażu zabrakło rozbudowanych charakterystyk postaci, z ich rozterkami, historiami, przemyśleniami.. Za to jest wyidealizowany obraz herosów z nad Wisły...

Książka na jeden wieczór, która potrafi przywrócić wiarę w Polaków. Mam nadzieję,że heroizm, waleczność polskich myśliwców II wojny swiatowej wciąż kłębi się w sercu każdego Polaka. Ksiazka świetnie opisana. Każde zdanie obfite w solidna, wartościową treść. Cieszę się, że powróciłam to tej lektury.

Piękne opisy powietrznych walk. Opowiada o ważnych wydarzeniach i bohaterach historii. Czytałam jako lekturę szkolną i zawsze ta książka powinna być lekturą.

"Dywizjon 303". NUDA. O fabule wam nic nie powiem, bo to po prostu opisy akcji lotniczych. Wszystko w tej książce jest nijakie. Nie polecam.

Wracam do tej książki, od czasów szkoły podstawowej, z wielkim sentymentem co kilka lat.

Dyskusje

8 444