Dywizjon 303

Arkady Fiedler Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" literatura faktu
2009-05-14
1957-01-01
Bernardinum
bitwa o Anglię polskie lotnictwo polska armia na emigracji dywizjon 303
literatura faktu
2009-05-14
Biblioteka "Poznaj Świat"
bitwa o Anglię polskie lotnictwo polska armia na emigracji dywizjon 303

Bardzo dobra książka. Jest pokazana odwaga Polaków w Bitwie o Anglię, ale po Wojnie wszyscy mieli nas głęboko w 4 literach.

Dobrze napisana.
Język wbrew pozorom nie jest strasznie staroświecki, dodaje wręcz klimatu lekturze.

Książka ta przedstawia historię Dywizjonu 303 Eskadry Kościuszkowskiej, który brał udział w Bitwie o Anglię. Dzięki swojej odwadze, męstwu, i poświęceniu jego piloci przyczynili się do zwycięstwa aliantów nad lotnictwem niemieckim. Choć walczyli na obcej ziemi, nigdy nie zapomnieli o Polsce, za którą tęsknili i pragnęli jej wolności.

Arkady Fiedler opisał losy pilotów,...

Dużo faktów, jednak nie są one konieczne do zapamiętania. Wydaje mi się, że nie same nazwy i nazwiska, lecz postawa polskich lotników jest tu najważniejsza. Mi osobiście się podobała. Poruszyła mnie upartość w walce o ojczyznę , chociaż przecież te bitwy nie rozgrywały się na polskich terenach.

Na wstępie zaznaczę tylko, że książka ogromnie bardziej podobała mi się od beznadziejnego filmu na który wybrałem się kilka dni później do kina w moim mieście. Przyjąłem naprawdę z entuzjazmem wyczyny i historię asów lotnictwa, takich jak Witold Urbanowicz i sierżant Frantiszek. Bohaterowie wojenni, którym zależało na życiu i przyszłości naszej planety, Ziemi. Nie żałuję...

Książka opowiadająca o wojnie i bohaterach wojennych. Mi się podobała.

Powinnam nie lubić tej książki, bo pomimo tego, że przeczytałam ją do szkoły, to musiałam czytać jeszcze raz do poprawy testu wiedzy... No i podczas omawiania robiłam charakterystykę postaci, więc chcąc czy nie chcąc - przeczytałam ją ponownie. Nie żałuję absolutnie żadnej spędzonej chwili z tym zbiorem: jest świetny i wydaje się bardzo autentyczny, co bardzo szanuję.

Książka jest reportażem z pola bitwy, opowiada o losach tytułowego dywizjonu 303. Autor w wspaniały sposób pokazał bohaterstwo i odwagę polskich żołnierzy.

"[...] i podczas gdy dręczyła go świadomość niebezpieczeństwa, świadomość wciąż w nim żywa-oczy jego były nieżywe, nic nie widziały, a głowa bezwładnie opadała do tyłu. Straszliwe uczucie bezsilności w tej...

Na półkach: , , , ,

Książka, której autor i okoliczności powstawania są równie niezwykłe, co jej bohaterowie: polscy piloci słynnego Dywizjonu 303 Eskadry Kościuszkowskiej, których wyjątkowa waleczność, odwaga i niebywałe umiejętności bojowe podczas niemieckiej inwazji na Anglię przeszły do historii. Do dziś legenda tych, którzy w powietrzu nie mieli sobie równych, wciąż pozostaje żywa. W...

86/52/2019

Dyskusje