Dywizjon 303

Okładka książki Dywizjon 303
Arkady Fiedler Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" reportaż
reportaż
Biblioteka "Poznaj Świat"
Bernardinum
2009-05-14
1957-01-01
bitwa o Anglię polskie lotnictwo polska armia na emigracji dywizjon 303

Książka która wywarła wpływ na moje życie. Po niej zakochałem się w lotnictwie wojskowym. Ocena jest bardzo subiektywna i podszyta sentymentem.

Świetnie napisane, czyta się wspaniale, pomimo tylu lat, choć treść jest gorzka, gdy się wie, że to wielkie zwycięstwo, na rzecz którego Polacy zrobili, skończyło się zdradą i zniewoleniem. A swoje dokłada autor, opisując we wstępie, jak to sami Polacy starali się, aby ta książka nie wyszła. Tym bardziej warto ją przeczytać.

Książka robi się ciekawa dopiero po dość długim wprowadzeniu, które jest wyjątkowo nudne. Czytając początek ,,dywizjonu 303" zasnąłem 3 razy.

Ta książka to właściwie reportaż, a nie literatura piękna w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jako reportaż doskonale spełnia swoją rolę. Fiedler powiedział, że spośród wszystkich jego książek "Dywizjon 303" jest utworem pisanym najbardziej na gorąco, pod bezpośrednim wrażeniem rozgrywających się w 1940 roku wypadków. To "pisanie na gorąco" daje się tu wyczuć. Całość pisana językiem dość przystępnym, twierdzę tak z punktu widzenia osoby, która jest zupełnym laikiem w sprawach lotnictwa i wojskowości. Temat, czyli bohaterskie walki loników z Dywizjonu 303, jak najbardziej godny zapamiętania.

Klasyka polskiego reportażu, która była moim pierwszym spotkaniem z historią polskich bohaterów Bitwy o Anglię, przeczytana jeszcze za czasów nastolatka. Wtedy i teraz potrafiła rozpalić wyobraźnię, swoją dynamiką opisanych wspaniałych zmaganiach naszych dywizjonów. Po przeczytaniu tej książki warto poszerzyć wiedzę w oparciu o książki historyczne, które poruszają tematykę obrony Wysp przed atakami Luftwaffe. Warto przy tym zwrócić uwagę, jak niesprawiedliwe postąpili Brytyjczycy, tuszując zasługi Polaków w tej wielkiej bitwie.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie chcę twierdzić, że ta książka jest niepotrzebna, gdyż porusza niezwykle ważny temat. Jednak sposób w jaki to czyni woła - o ironio - o pomstę do nieba. Tyle w tej książce sztuczności, czołobitności i patosu, że wywołuje to frustrację. Styl pisania przypomina zaś pisaninę szóstoklasisty. Męczące.

Gdy zaczytywałem się w tym jako dziecko parędziesiąt lat temu, odbierałem tylko tę podstawową, zewnętrzną warstwę narracji.

Dopiero później zorientowałem się, że główna rola tej książki była bardzo doraźna, jak to podczas wojny. Dziś jej znaczenie jest bardziej zaś historyczno-dokumentujące, dla kolejnych najmłodszych pokoleń.

Nasi chłopcy! Normalni. Zwyczajni. Polacy.
Jak zwykle, ramię w ramię z sojusznikiem, tak jak obiecali, bo słowo to słowo... Pomogli pokonać Luftwaffe, niemieckie lotnictwo istotny wkład wnosząc w zwycięstwo.
Myśliwcy! Ach, jak dobrze się czyta, gdy Polak gromi wroga...

Nasi chłopcy! Normalni. Zwyczajni. Polacy.
Myśliwcy! Ach, jak dobrze się czyta, gdy Polak gromi wroga...

"Zaczynamy poznawać Polaków"- tak mówili Brytyjczycy w 1940 roku, a my Polacy XXI wieku możemy poznać tych bohaterów z takich właśnie książek.

Po literaturę wojenną raczej nie sięgam ani specjalnie często, ani zbyt chętnie. Jednak jeśli już to robię to nie dla siebie, ale dla pamięci o ofiarach, o bohaterach, o walczących. Z takiego samego powodu postanowiłam, że zapoznam się z "Dywizjonem 303". Książka jest z pewnością warta przeczytania, lecz nie obowiązkowa. Cel owego reportażu, czyli pokrzepienie serc Polaków wybija się na pierwszy plan. Piloci z 303 z pewnością byli wybitnymi lotnikami, jednak mam wrażenie, iż autor wyidealizował i odrealnił polskich żołnierzy. Zabrakło mi również bardziej rozbudowanej charakterystyki postaci. Język nie do końca przypadł mi do gustu, ale też bardzo nie przeszkadzał.