Antoni

Profil użytkownika: Antoni

Łódź Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 4 tygodnie temu
6
Przeczytanych
książek
29
Książek
w biblioteczce
5
Opinii
48
Polubień
opinii
Łódź Mężczyzna
Dodane| 1 ksiązkę
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

Krótkie i językowo barokowe opowiadanie, które jak nic innego rozpalało wyobraźnie, a nawet pobudzało emocje podczas czytania opisów walk w przestworzach. Książka jest migawką z czasu wojny i jako lektura szkolna spełniła swoje zadanie zapoznając młodych czytelników z tematem heroizmu małej grupy polskich lotników. Język być może nie każdemu dojrzałemu czytelnikowi trafi do gustu, niemniej - warto i każdy powinien.

P.s. Osobiście czytało mi się to opowiadanie najlepiej w wersji starego wydania z czasów PRL, zakupionego za kilka złotych w przypadkowym antykwariacie. Stary papier i druk maszynopisowy dodają klimatu takim lekturom.

Krótkie i językowo barokowe opowiadanie, które jak nic innego rozpalało wyobraźnie, a nawet pobudzało emocje podczas czytania opisów walk w przestworzach. Książka jest migawką z czasu wojny i jako lektura szkolna spełniła swoje zadanie zapoznając młodych czytelników z tematem heroizmu małej grupy polskich lotników. Język być może nie każdemu dojrzałemu czytelnikowi trafi do...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Pozycję oceniłem na wybitną (9 gwiazdek), a to dlatego, że jest ona bardzo dobrze przeprowadzoną pracą naukową na bardzo niszowy temat. W swoim wąskim temacie książka obrazuje czytelnikowi - jako do tej pory jedyna - gorzką i dużo mniej popularną historię ostatniego wysiłku militarnego, jaki Księstwo Warszawskie podjęło u boku Napoleona. Decyzja po decyzji, krok po kroku autor przedstawia przygotowania do kampanii 1813 r. z perspektywy odtwarzanej z ogromnym wysiłkiem armii polskiej. Nie jest to książka lekka, dużo w niej bowiem wyliczeń i raportów, nie brak jednak trafnych konkluzji. Niemniej dla kogoś zainteresowanego tym niszowym i dramatycznym (ale jakże heroicznym!) fragmentem naszej historii, pozycja nie do przecenienia na polskim rynku. Łabędzi śpiew armii Księstwa Warszawskiego i romantyczna śmierć jej wodza, księcia Józefa, zamknęły pierwszy etap dążności niepodległościowym Polaków w wieku XIX, ale także tchnęły wiarę w odbudowę Polski. To właśnie w toku tych wydarzeniach zaczęła się tworzyć polska legenda napoleońska.

Pozycję oceniłem na wybitną (9 gwiazdek), a to dlatego, że jest ona bardzo dobrze przeprowadzoną pracą naukową na bardzo niszowy temat. W swoim wąskim temacie książka obrazuje czytelnikowi - jako do tej pory jedyna - gorzką i dużo mniej popularną historię ostatniego wysiłku militarnego, jaki Księstwo Warszawskie podjęło u boku Napoleona. Decyzja po decyzji, krok po kroku...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Dałem 8 gwiazdek i będę się upierał, że "Bizancjum" jest książką rewelacyjną i może taką być dla każdego. Jak przyznaje we wstępie sama autorka praca powstała aby udzielić odpowiedzi na pytanie "co to jest Bizancjum?" i z tego założenia wywiązała się doskonale. Nie jest to pozycja posiadająca tradycyjną narrację chronologiczną w stylu: władca po władcy, wydarzenie po wydarzeniu. Jest to raczej zbiór dobranych w odpowiedni sposób esejów, po przeczytaniu których czytelnik ma wyjątkową szansę spojrzenia na mozaikę, jaką było to wschodnie imperium, i dostrzeżenia czym było ono w rzeczywistości - nie tylko granicami na mapie i utartymi ocenami władców.

Dla znawców historii cesarstwa posiadających uporządkowaną chronologicznie i faktograficznie wiedzę z jego dziejów praca Judith Herrin, wziętej brytyjskiej bizantolog, dostarcza lżejszego spojrzenia i świetnie obrazuje wizję dziejów państwa basileusów (czego próżno szukać w pracach typowo naukowych).

Styl autorki jest jednym z tych, których zawsze szukam w książkach historycznych, a w połączeniu z odpowiednio dobranymi ilustracjami (szkoda, że bez odnośników do strony danej ilustracji) oraz barwnymi anegdotami, całość tworzy lekturę fascynującą, potrzebną i - wciąż będę się upierał - dla każdego. Warto spróbować, jeśli nie czuje się mięty do historii.

Dałem 8 gwiazdek i będę się upierał, że "Bizancjum" jest książką rewelacyjną i może taką być dla każdego. Jak przyznaje we wstępie sama autorka praca powstała aby udzielić odpowiedzi na pytanie "co to jest Bizancjum?" i z tego założenia wywiązała się doskonale. Nie jest to pozycja posiadająca tradycyjną narrację chronologiczną w stylu: władca po władcy, wydarzenie po...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Antoni Plebański

z ostatnich 3 m-cy
Antoni Plebański
2024-03-18 22:39:15
2024-03-18 22:39:15
Antoni Plebański
2024-02-19 20:48:23
2024-02-19 20:48:23
Antoni Plebański
2024-02-08 17:57:09
Antoni Plebański dodał książkę Judasz na półkę Chcę przeczytać
2024-02-08 17:57:09
Antoni Plebański dodał książkę Judasz na półkę Chcę przeczytać
Judasz Amos Oz
Średnia ocena:
7.3 / 10
605 ocen
2024-02-05 23:41:00
Antoni Plebański Zagłosował w plebiscycie "Książka Roku 2023"
2024-02-05 23:41:00
Antoni Plebański Zagłosował w plebiscycie "Książka Roku 2023"

ulubieni autorzy [1]

Stanisław Kirkor
Ocena książek:
7,3 / 10
5 książek
0 cykli
Pisze książki z:
1 fan

statystyki

W sumie
przeczytano
6
książek
Średnio w roku
przeczytane
1
książka
Opinie były
pomocne
48
razy
W sumie
wystawione
6
ocen ze średnią 8,2

Spędzone
na czytaniu
39
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
minuta
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]