Zdzisław Beksiński 1929–2005

2014-07-09
Teresa Bałuk-Ulewiczowa
beksiński malarstwo fotografia

Okładka książki Beksiński 5 Wiesław Banach, Zdzisław Beksiński
Beksiński 5 Wiesław Banach, Zdz...
Okładka książki Beksiński - Dmochowski. Listy 2004-05 Zdzisław Beksiński, Piotr Dmochowski
Beksiński - Dm... Zdzisław Beksiński,...
Okładka książki Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa Zdzisław Beksiński, Norman Leto, Jarosław Mikołaj Skoczeń
Detoks. Zdzisł... Zdzisław Beksiński,...
Okładka książki Beksiński - Dmochowski. Listy 1999-2003 Zdzisław Beksiński, Piotr Dmochowski
Beksiński - Dm... Zdzisław Beksiński,...

Reprodukcje obrazów (i fotografii!) na tle krótkiej biografii, sięgającej dziadków. Jeśli chodzi o biografię, bardziej podziałał na mnie film "Ostatnia rodzina", ale za to przedstawiono tutaj trochę koncepcji Beksińskiego na malarstwo, jak używanie "wieszaków", pokazywanie "rzeczy prostych w sposób skomplikowany, aby mimo komplikacji były rozpoznawalne", itd.
Szkoda, że artysta nie nadawał swoim dziełom tytułów. Często trudno wyczuć o co w nich może chodzić. Z drugiej strony sam Beksiński od takich analiz się odżegnywał i miał podejście do obrazu bardziej na zasadzie emocjonalnej "jeśli tu jest czerwień, to obok muszę dać zieleń", bez wnikania w treść jako taką. Jego styl jednak jest bardzo charakterystyczny. Te faktury przedmiotów, jakby gnijące, jakby utkane, mroczny klimat.

Szkoda, że...

Moim zdaniem jest to pozycja obowiązkowa dla każdego entuzjasty twórczości Zdzisława Beksińskiego. W albumie znajdziemy zarówno krótkie wprowadzenie, jak i opis poszczególnych etapów twórczości Beksińskiego. A to wszystko okraszone cytatami samego Mistrza. Polecam

Uczta dla oczu dla miłośników jak i laików. Opracowanie obejmuje cały okres twórczości Beksińskiego. Tego szukałam. Choć czuję lekki też niedosyt. Jak zawsze, mimo rozmiaru albumu reprodukcje nie są w stanie oddać w pełni finezji detalu. I jak zawsze żałuję, że nie pokuszono się o odwzorowanie fragmentu w skali oryginału.
Warto też wspomnieć o części opisowej autorstwa Wiesława Banacha. Często w tego typu publikacjach poprzestaje się na suchej, encyklopedycznej wiedzy. Tutaj informacje, mimo skondensowanej formy są podane w przejrzysty sposób i uzupełnione wypowiedziami Beksińskiego. Tekst zdecydowanie wzbogaca i uprzyjemnia odbiór.

Warto też wspomnieć o części opisowej autorstwa...

Przepięknie wydany album, nabyty drogą kupna pod wpływem impulsu w sanockim muzeum.
Idealna pozycja dla entuzjastów twórczości Beksińskiego oraz jednocześnie dla laików i malarskich ignorantów, do których z pewnością się zaliczam.
Najważniejszym elementem są tu oczywiście reprodukcje wybitnych prac artysty, momentami niestety nieco chaotycznie przyporządkowane do poszczególnych rozdziałów książki. Dostajemy również ciekawą namiastkę biografii, ukierunkowaną głównie na analizę etapów twórczości i próbę interpretacji dzieł Mistrza.
Tę ostatnią kwestię najlepiej spuentował jednak sam Beksiński, mówiąc:
„Nigdy nie zadaję sobie pytań "co to znaczy" ani w odniesieniu do moich obrazów, ani do cudzych. Znaczenie jest dla mnie całkowicie bez znaczenia. Jest tyle warte, ile smak czekolady w opisie literackim”.

Bez dwóch zdań 10/10.
Album pięknie wydany, w dużym formacie dzięki czemu można szczegółowo przyjrzeć się pracom Mistrza.
Warstwy tekstowej nie biorę pod uwagę przy ocenie, ponieważ to album.
Wiesław Banach na początku zaznacza, że zgodnie z wolą Beksińskiego nie będzie się rozpisywał o jego życiu, które zdaniem malarza było nudne i niewymagające komentarza.
Ja jestem innego zdania i zainteresowanych życiem i śmiercią Mistrza, zachęcam do przeczytania "Portretu podwójnego" aut. Magdaleny Grzebałkowskiej.

Bez dwóch zdań 10/10.
Warstwy tekstowej nie biorę pod uwagę przy ocenie, ponieważ to album.
Ja jestem...

Za samą tematykę książki daję maksymalną ocenę - Zdzisław Beksiński był Artystą niesamowitym, który tworzył coś epokowego, wyjątkowego na skalę światową. Geniusz, mistrz, człowiek myślący w innym wymiarze, ktoś mający swoje własne kanony unikatowego piękna - odpowiednia ilość określeń, których powinno się użyć do określenia Jego i Jego dzieł nawet nie istnieje.

Poza tym książka napisana w przystępny sposób, przedstawiająca gros dzieł Beksińskiego i zawierająca dużą ilość ciekawych faktów o życiu i twórczości Artysty (nie artysty - zabieg celowy). Wiesław Banach wykonał świetną robotę gromadząc informacje i przedstawiając życie Beksińskiego w ten sposób. Chapeau bas!

Poza tym...

Wspaniałe wydanie i bogaty wybór obrazów; sam tekst pozostawia jednak niedosyt.

Wspaniałe wydanie i bogaty wybór obrazów; sam tekst pozostawia jednak niedosyt.

• Albumy
  • 2015