Romanowowie 1613-1918

Wydawnictwo: Magnum
The Romanovs 1613-1918
historia
Tamaryszek

Od dawna oczekiwana nowa książka historyczna Montefiorego, pierwsza od wielkiego sukcesu Jerozolimy. Wykorzystując nowe dane źródłowe, autor pokazuje tajemny świat władzy absolutnej i prywatne życie dwudziestu carów i caryc z dynastii Romanowów. Od Michała I, Piotra Wielkiego do Katarzyny II, Mikołaja II i Aleksandry. Fascynująca historia spisków, zdrad, zbrodni, erotycznego rozpasania, bajecznych bogactw, nieoczekiwanych karier i nagłych upadków.

Książka, która miała swoja premierę w Wielkiej Brytanii przy końcu stycznia bieżącego roku, weszła na pierwsze miejsca na brytyjskich listach bestsellerów.

Sebag Montefiore przedstawia niezwykle barwne portrety władców z dynastii Romanowów, a także ich małżonek, kochanek, i doradców... Montefiore jest autorem znakomitych książek o Katarzynie Wielkiej i Stalinie. Ta jest jeszcze lepsza, łączy głęboką wiedzę o historii Rosji z narracyjną magią, właściwą poprzedniemu bestsellerowi, „Jerozolimie”. „Romanowowie” to arcyciekawa, wręcz niewiarygodna opowieść o najpotężniejszej dynastii panującej od czasów rzymskich cezarów.
„The Evening Standard”

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl

Kasia | 2017-03-06
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 06 marca 2017

Nie przypuszczałam, że książka historyczna może mnie tak bardzo pochłonąć. "Romanowowie 1618-1917" to trzysta lat wydarzeń nie tylko rosyjskich ale też ważnych w dziejach świata, bohaterowie, ci ważniejsi i epizodyczni i miejsca, znane czytelnikowi bardziej lub mniej. Nie sposób zapamiętać tego wszystko ale na pewno zapamięta się atmosferę stworzoną przez autora. Mimo, że znamy ostatnie losy rodziny Mikołaja II, to opis ostatnich chwil bardzo wzrusza.
Polecam

eR_ | 2016-04-30
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Romanowowie-ród który jak żaden inny miał tak znaczący wpływ na dzieje Rosji, ale i państw sąsiadujących.W czasie ponad 300-letniego panowania, powiększyli obszar państwa ponad pięciokrotnie, a na terenie im podlegającym mieszkało prawie 200 milionów ludzi.

Książka"Romanowowie 1613-1918", opisuje właśnie losy tej najpotężniejszej dynastii w Europie, od czasów świetności, gdy w wyniku spisku antypolskiego, na tronie rosyjskim zasiadł Michał Romanow, aż do tragicznego końca, kiedy to bolszewicy bestialsko zamordowali cara Mikołaja, wraz z małżonką, oraz szóstkę ich dzieci.

Bezpardonowa walka o władzę, miłość pożądanie, krwawe zamachy i nieustanny strach, nie tylko o własne życie.To wszystko znajdziecie, w tej doskonałej książce.Czyta się niczym najlepszą powieść, a nie ma w niej ziarna zmyślenia.Dodatkowo, pozycja wzbogacona mnóstwem zdjęć, oraz drzewem genealogicznym rodu, dzięki czemu możemy prześledzić losy Romanowów od samego początku.Kolejnym plusem jest doskonałe wydanie tej...

zijuantanejo | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Zawiodłem się.
Zaczynałem "Romanowów" jak typowy powstaniec. Pełen zapału i romantycznych marzeń: że poznam, że zrozumiem Rosję jeszcze bardziej by dzięki temu mieć ją u swych stóp ujarzmioną i podporządkowaną. Taką władzę miała dać mi wiedza wydobyta z najnowszej książki Montefiore.
Skończyło się zesłaniem w dalekie ostępy dziwnych treści połączonym z kilkutygodniową katorgą pokonywania kolejnych dziwolągów językowych.
No właśnie - język.
"Romanowowie", przy najlepszych intencjach autora, zostali zwyczajnie zaszlachtowani przez polski przekład. Nie będę tutaj przytaczał kolejnych przykładów, bo zrobili to inni oceniający. Jest ich mniej więcej tyle ile drzew na Syberii do wyrębu.
Kupowanie książek ma dla mnie również walor utylitarny - jak z samochodem, krzesłem czy lodówką. Mają być piękne i dobrze zrobione. Wydaję kilkadziesiąt złotych, poświęcam czas i oczekuję czegoś w zamian. A tutaj: brak redakcji i brak korekty. Datowanie (dzienne) - raz tekstowe, raz cyfrowe. Datowanie...

Martins | 2018-03-29

Zdecydowanie bardziej historia dynastii niż Rosji pod panowaniem Romanowów. Montefiore przy konstruowaniu opowieści korzysta z korespondencji poszczególnych władców, a także wspomnień bądź dzienników w tych nielicznych przypadkach gdy rosyjscy carowie takie po sobie pozostawili. Skoncentrowanie się na tego rodzaju źródłach jest na swój sposób interesujące, a książka staje się intrygująca, jednak należy zwrócić uwagę, że autor skupia się przez też przy tym na dworskich skandalach, romansach i intrygach związanych z poszczególnymi władcami. Wielka historia Rosji i przemian jest tutaj obecna, jednak chwilami nieco w tle. Książka przypomina zresztą w swojej konstrukcji i narracji jedno z poprzednich dzieł Montefiore'a czyli "Dwór czerwonego cara". Kto czytał tą pozycję ten będzie wiedział czego się spodziewać. Należy też dodać, iż ze względu wspomniany przez ze mnie dobór źródeł książka zdecydowanie najwięcej miejsca poświęcono ostatnim władcom z dynastii (ponad jedna trzecia książki...

jarr74 | 2016-06-15
Przeczytana: 2016 rok

„Niełatwo być carem. Rosja jest trudnym krajem do rządzenia. Dwudziestu władców z dynastii Romanowów rządziło Rosją przez trzysta cztery lata od 1613 roku do zniszczenia caratu przez rewolucję w 1917 roku. Ich droga na szczyt zaczęła się w czasach Iwana Groźnego, a dobiegła końca w czasach Rasputina. Tragedia ostatniego cara skłaniała potem co bardziej romantycznie nastawionych kronikarzy do twierdzeń iż na Romanowach ciążyła jakaś klątwa, jednak w rzeczywistości byli oni najskuteczniejszymi budowniczymi imperium od czasów Mongołów”.

Simon Sebag Montefiore już po raz drugi oddaje w nasze ręce pozycje, która ze wszech miar zasługuje na nasze uznanie. Po publikacji znakomitej „Jerozolimy” na jego historyczno-literacko warsztat trafiają dzieje jednej z największych i najważniejszych światowych dynastii, rosyjskich Romanowów. Potężnego, utrzymującego się przy władzy przez ponad 300 lat rodu, który szczególnie w naszej, polskiej historii (choć, naturalnie, nie tylko naszej)...

grace | 2016-06-26

Doskonała, choć interesuję się historią Romanowów, książka pokazała mi dużo elementów nieznanych. Doskonałe wyważenie elementów historii Rosji z życiem Romanowów-doskonale się czyta, książka bardzo wciągająca. Umożliwia też wyrobienie własnego osądu dlaczego pewne wydarzenia musiały potoczyć się tak a nie inaczej, dlaczego pewni carowie skończyli tak anie inaczej. Dla mnie odkryciem był opis postaci Mikołaja II przedstawianego jako ofiara mordu przez bolszewików. Po przeczytaniu rozdziału mu poświęconego możecie się zdziwić, że nie była to taka hagiograficzna postać. Również doskonałe opisanie romansu Aleksandra II z Katią Dołgorukową-temat, który zwykle zamiata się pod dywan, bo car lubił sobie poświntuszyć w życiu i na papierze (pisał bardzo erotyczne listy, rysował akty). To tylko 2 przykłady z tych co są w książce. Jedyny żal, mimo że jest to dzieło potężnych rozmiarów, że ta książka nie jest dwa razy dłuższa;).

anetapzn | 2016-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2016

Książka potężna zarówno pod względem ilości stron , jak i materiału jaki obejmuje. Wielokrotnie zachwycałem się już na blogu talentem autora niniejszej książki do snucia fascynujących opowieści, takiego opowiadania najtrudniejszych nawet historii, iż od lektury książki trudno się oderwać. Nie inaczej jest i w tym przypadku.
Romanowowie to bez wątpienia jedna z najpotężniejszych dynastii w historii świata.
Z reguły kojarzą nam się z okrutnym carskim uciskiem, rzezią poczynioną przez bolszewików i potęgą carskiej Rosji. Niby ich znamy, ale jak udowadnia w niniejszej książce Simon Sebag Montefiore nie znamy prawie w ogóle.
Romanowowie to wspaniale napisane dzieje dwudziestu władców Rosji, którzy wywodzili się z tej dynastii wspaniale wplecione w historię rosyjskiego imperium, którego ekspansja nie znała granic. Jak w Romanowach.. podaje Montefiore:
(..) Jak obliczono, po objęciu tronu przez Romanowów w 1613 roku imperium rosyjskie powiększało się o 142 kilometry kwadratowe dziennie,...

Leehoo | 2018-10-08
Przeczytana: lipiec 2018

Rosja skazana jest na wielkość. Tragiczna, genialna, przerażająca i dzika. Połączenie boskiego pierwiastka z najgłębszymi czeluściami piekieł. A dzieje Romanowów, to ukoronowanie rosyjskiej duszy, historii, natury, wielkości i upadku. Książka rewelacyjna. Arcyciekawa. Wciągająca, wstrząsająca i wzruszająca. Bo tak jak trudno nie poczuć odrazy wobec ogromu okrucieństwa i barbarzyństwa cara Piotra, czy szaleństw imperatorowej Anny, to przecież nie sposób nie poczuć sympatii i współczucia wobec sadystycznie zamordowanych dzieci ostatniego cara. A do tego spiski, romanse, namiętności i zbrodnie. A gdzieś na marginesie przewijający się, wciąż powracający wątek polski, odzwierciedlający właściwe proporcje naszego burzliwego sąsiedztwa.

magda_reads | 2018-10-24
Przeczytana: 24 października 2018

Obszerne kompendium wiedzy o Romanowach, które mimo ilości informacji czyta się dość szybko. Język jest przystępny i nie nastręcza trudności. Nie da się jednak napisać takiej książki bez zaliczenia wpadek, a u Montefiore są nimi niektóre źródła, które przytacza oraz błędy historyczne. Opiera on bowiem często wnioski na dokumentach uznanych przez niektórych, mniej skłonnych do powtarzania nieprawdy i plotek historyków, za niewystarczająco solidne. Szczególnie te dotyczące ostatniego cara, czy osoby Rasputina. Skoro zatem Montefiore mając dostęp do ogromu dokumentów dotyczących schyłku caratu nie ustrzegł się od powtórzenia kilku plotek i półprawd, to co dopiero udało mu się przemycić i niezbyt solidnie przesiać o wcześniej panujących lub nawet o samych początkach Romanowów, gdzie ilość informacji jest zbyt skąpa, by łatwo było dojść do faktów.
Mimo wszystko ROMANOWOWIE 1613-1918 to godna polecenia książka, lecz warto mieć już jakiś ogląd w tym temacie i nie bazować wyłącznie na...

Marcin Kopeć | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Uff...! Nie jestem szczególnym wielbicielem literatury historycznej czy miłośnikiem historii jako takiej. Nie oznacza to oczywiście zupełnej nieznajomości tematu, po prostu chętniej sięgam po książki innego gatunku - to "wyznanie" ma na celu zachowanie pewnego dystansu do wyrażanej opinii. Czas spędzony na lekturze uważam za pozytywnie zainwestowany. Książka jest w moim przekonaniu, może nie pasjonująca, ale z pewnością interesująca. Daje dodatkową wiedzę o potężnym sąsiedzie Polski, ludziach, polityce, mechanizmach władzy oraz (czy? przede wszystkim) - o sercowych czy łóżkowych sprawach władców absolutnych. Jest napisana poprawnym językiem, chociaż drażnią "wpadki":
"Tylko Pahlen i Bennigsen, obaj Niemcy, obaj bezwględni, stoicko spokojni i pięćdziesięcioletni, jeszcze nie pili."
"Pierwsza, pod komendą Bennigsena i księcia Zubowa, który wciaż liczył sobie zaledwie trzydzieści cztery lata..."
Treść jest swego rodzaju bigosem wymieszanych tematów z zakresu polityki wewnętrznej,...