Romanowowie 1613-1918

2016-04-27
2016-04-27
Władysław Jeżewski, Tomasz Fiedorek
biografia Romanowowie Rosja carat Tomasz Fiedorek Władysław Jeżewski

Mocna 8. Lepsza lektura w moim odczuciu, niż Dwór Czerwonego Cara. Przez całą lekturę, od panowania Piotra III miałem taki wewnętrzny sprzeciw, że historia to taka opowieść zwycięzców i oszustów. Romanowowie jak dla mnie skończyli się na cesarzowej Elżbiecie. Potem to już historia nowej dynastii o zabarwieniu niemieckimi. Warto poznac historię Rosjii by trochę zrozumieć jak ważna jest osoba władcy, jego otoczenia i doradców i jak ważne jest by na pierwszym miejscu stawiać państwo. Widać to w dziejach Romanowów (czy szerzej władców Rosji).

Mniej polityki, więcej życia rodzinnego, prywatnego, stosunków międzyludzkich. Ciekawa pozycja.

Biografia rodziny Romanowów, napisana z werwą, potoczystym językiem - co sprawie, że czyta się, jak powieść. Zbrodnie towarzyszące losom rodziny carskiej na przestrzeni wieków, roszady polityczne, sojusze i zdrady, przekonanie o własnej pozycji samodzierżcy...
Polecam, pozwoli to nieco przybliżyć obraz politycznej i mentalnej strony naszych wschodnich sąsiadów.

Umysłem Rosji nie zrozumiesz,
I zwykłą miarą jej nie zmierzysz:
Postać szczególną ona ma –
W Rosje można tylko wierzyć.

Fiodor Iwanowicz Tiutczew

To moje drugie przeczytanie tej jakże fascynującej książki Montefiorego - ROMANOWIE 1613-1918 BARDZO CIEKAWA.
POLECAM.

Umysłem Rosji nie zrozumiesz,
I zwykłą miarą jej nie zmierzysz:
Postać szczególną ona ma –
W Rosje można tylko wierzyć.

Fiodor Iwanowicz Tiutczew

POLECAM.

Jak na książkę historyczną trochę za mało polityki. Ale z drugiej strony, gdyby opisywać decyzje polityczne, ich przyczyny, przebieg i skutki, to książka zamiast 800 stron, liczyłaby 2400

Ciekawa pozycja choć miałem wrażenie że bardziej autor skupiał się na kochankach władców Rosji wiele informacji z życiorysów brakowało lub skrócone do jednego dwóch zdań. Rozumiem że taka pozycja nie może być zbytnio rozległa ale autor mógł bardziej rozwinąć publiczne wątki.

Romanowowie, Romanow, Carowie, Caryce, Imperatorzy, Imperatorowe, Zwycięstwa, Władza, Potęga, Dwór, Zbytek, Zabawa, Intrygi, Podszepty, Knucie, Mezaliansy, Zdrady, Spiski, Zbrodnie, Klęski, Przegrane, Bunty, Wojna, Upadek, Wyrok, Piwnica, Strzały...

Świetnie napisana, pięknie wydana, każdy kto interesuje się Rosją i jej historią będzie zadowolony. Dzieje Romanowów napisane z pasją, tak pisał Jerzy Łojek o Szczesnym Potockim, te same znakomite opisy i historie opowiedziane tak aby czytelnik dlugo po lekturze, myślał o odlożonej książce. Autor miał to szczęście, że mógł pisać swoje dzieło korzystając z archiwów Rosyjskich, pracę wykonał na szóstkę.

Bardzo dobra książka, fajnie się ją czyta, ciężko się oderwać.

Bardzo dobra książka, fajnie się ją czyta, ciężko się oderwać.

Bardzo dobrze się czytało. Dużo ciekawych mniej znanych faktów dotyczących Romanowów. Na pewno do niej wrócę.

• Biografie
  • Historyczne