Od cynku do kremu czyli gawędy historyczne o pionierach,milionerach ich fortunach i przygodach

Wydawnictwo: e-bookowo.pl

Książka, którą Szanowny Czytelniku właśnie otwierasz, to felietony na temat historii powstania, czasem upadków, wielkich zakładów przemysłowych Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, ale przede wszystkim, to książka o ich twórcach. To gawędy o ludziach tworzących przemysł i cywilizację, o kapitalistach i uczonych, także o politykach. To rodzinne, czasem bajkowe, choć prawdziwe dzieje wielu osób, dziś często zapomnianych.
Nie dokonuję odkryć rzeczy nieznanych. Nie jestem historykiem, nie mnie penetrować archiwa, docierać do poufnych dokumentów. Korzystałem z ogólnie dostępnych źródeł. Jeśli mimo to uda mi się zainteresować PT czytelników – by tak mniemać mam dostateczne przesłanki, bo część zamieszczonych tu tekstów była publikowana, spotykając się z przychylną reakcją – sądzę, że stanie się tak z powodu doboru bohaterów, przez dziesięciolecia skrzętnie pomijanych z przyczyn, że tak powiem, doktrynalnych.

źródło opisu: www.e-bookowo.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

keybe | 2019-02-21

Znam pana Tomasza osobiście, a jego gawędziarski styl uwielbiam. Przytoczone w książce opowieści pozwalają nam podróżować w czasie - do lat powstawania wielkiego przemysłu w Zagłębiu i na Górnym Śląsku. Książka jest swego rodzaju skarbnicą regionalnej wiedzy historycznej. Dla tych, którzy nie czytali, mam jedną informację - współtwórca kremu nivea to Oskar Troplowitz pochodził Gliwic :)

skalorek | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Mnóstwo ciekawostek opowiedzianych niebanalnym językiem, gdzie nie tylko daty są ważne ale ludzie i sytuacje. Świetnie się czyta ale i wraca do co bardziej ulubionych fragmentów.

Justyna Wydra | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

Z dziejów XIX-wiecznego przemysłu na Śląsku, ale przede wszystkim w Zagłębiu. Niezwykle podoba mi się podejście autora do tematu - bez zadęcia, podkreślania narodowych podziałów, pochylając się nad człowiekiem przede wszystkim, Tomasz Kostro oddaje hołd przedsiębiorcom, którzy zbudowali potęgę tego regionu. Swoją drogą dziewiętnastowieczne Zagłębie było ziemią obiecaną w nie mniejszym stopniu, niż Łódź!

Szkoda, że o tym nie uczy się dzieci w szkole!