Okładka książki Od cynku do kremu czyli gawędy historyczne o pionierach,milionerach ich fortunach i przygodach Tomasz Kostro
Tomasz Kostro Wydawnictwo: E-bookowo powieść historyczna
powieść historyczna
E-bookowo
2016-03-01
2016-03-01
Górny Śląsk Zagłębie Dąbrowskie felieton

Znam pana Tomasza osobiście, a jego gawędziarski styl uwielbiam. Przytoczone w książce opowieści pozwalają nam podróżować w czasie - do lat powstawania wielkiego przemysłu w Zagłębiu i na Górnym Śląsku. Książka jest swego rodzaju skarbnicą regionalnej wiedzy historycznej. Dla tych, którzy nie czytali, mam jedną informację - współtwórca kremu nivea to Oskar Troplowitz pochodził Gliwic :)

Z dziejów XIX-wiecznego przemysłu na Śląsku, ale przede wszystkim w Zagłębiu. Niezwykle podoba mi się podejście autora do tematu - bez zadęcia, podkreślania narodowych podziałów, pochylając się nad człowiekiem przede wszystkim, Tomasz Kostro oddaje hołd przedsiębiorcom, którzy zbudowali potęgę tego regionu. Swoją drogą dziewiętnastowieczne Zagłębie było ziemią obiecaną w nie mniejszym stopniu, niż Łódź!

Szkoda, że o tym nie uczy się dzieci w szkole!

Mnóstwo ciekawostek opowiedzianych niebanalnym językiem, gdzie nie tylko daty są ważne ale ludzie i sytuacje. Świetnie się czyta ale i wraca do co bardziej ulubionych fragmentów.

• Poszukiwane
  • Finanse i rozwój