sport
Jarmo

Najlepsi polscy (i dwóch zagranicznych) dziennikarze, tym razem piszą dla was o relacjach między piłką nożną a polityką, a konkretnie władzą. Znacie ten slogan, że futbol i polityka się nie mieszają. Że sport jest apolityczny. Bzdura. Futbol jest utaplany w polityce. Największa rosyjska firma państwowa nie tylko jest właścicielem Zenita, ale i sponsorem Schalke oraz Crvenej Zvezdy a także Ligi Mistrzów i mistrzostw świata. Premier Węgier Viktor Orban chce dźwignąć tamtejszy futbol z kolan, a projektem jego życia jest Akademia im. Ferenca Puskasa. Wspierana oczywiście przez państwowe pieniądze i przedziwne towarzysko-polityczne koterie. Opowiemy wam, co ma dżihad do futbolu. Pokażemy, że klub resortu górnictwa w PRL miał powstać wcale nie w Zabrzu, ale w maleńkim Radlinie. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w Polsce na trybunach widoczna jest tylko jedna opcja polityczna. Opowiemy o mistrzostwach świata organizowanych przez wojskową dyktaturę w Argentynie, i o Carlosie Casely, który nie kłaniał się Augusto Pinochetowi.

źródło opisu: http://www.magazynkopalnia.com/shop/produkt/kopalnia-3

źródło okładki: http://www.magazynkopalnia.com/shop/produkt/kopalnia-3

maad300 | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

Kolejna książka z cyklu Kopalni nie zawiodła. Pozycja ta świetnie obrazuje, jak futbol, starając się pozostawać wolny od wpływów politycznych, wolny od tych wpływów być nie mógł. Czytając trzecią część Kopalni, smuci fakt, że ze względu na swoje oddziaływanie na masy futbol był narzędziem w ręku niejednego dyktatora, a zawirowania polityczne odbijały się na piłkarzach i klubach. Sięgnięcie po książki z cyklu Kopalni było bardzo dobrym pomysłem. Pozwoliło spojrzeć na futbol w szerszym kontekście i nieco zmieniać postrzeganie tej dyscypliny, przynajmniej w moich oczach.

Błażej Kowol | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016

W porównaniu z dwójką wypada gorzej, ale również jest to niezwykle interesująca pozycja. Mnóstwo ciekawych artykułów, po raz kolejni wybitni dziennikarze sięgają po ciekawe tematy. Gratka dla fanów piłki nożnej.

Krzysiek | 2016-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Utrzymuje poziom Kopalnia #2. Znakomity reportaż Wojciecha Jagielskiego oraz opis w tle wojny o Falklandy Okońskiego. Pozytywnym zaskoczeniem jest Kaliszuk i jego wizyta w węgierskich zakamarkach oraz rozmowa Wiśniowskiego z Szczęsnym. Minus jedna gwiazdka za zmianę szaty graficznej - spis treści jest mniej czytelny niż w poprzednich częściach, troszkę też nie rozumiem kolorowych dwóch stron na których umieszczony jest pojedynczy cytat - można by to zapełnić np. jakimiś zdjęciami bądź rysunkami pasującymi do koncepcji danego artykułu.

Dybel | 2016-03-29

Kopalnia. Sztuka futbolu 3 to już trzecia część bezprecedensowego dzieła na rynku książek sportowych w Polsce. Grupa osób, wśród których dominują polscy dziennikarze sportowi, pod wydawniczą ręką Piotra Żelaznego pisze o piłce nożnej w nawiązaniu do tematu przewodniego. Po raz trzeci Kopalnia jest pozycją, która zasługuje na miejsce na półce.