Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego

Czarne
2016-05-11
2016-05-11
literatura polska

Okładka książki HERITO nr 37-38 Beata Chomątowska, Łukasz Galusek, Lidia Pańków, Grzegorz Piątek, Redakcja kwartalnika HERITO, Anna Syska, Katarzyna Trzeciak, Miłosz Waligórski, Michał Wiśniewski (architekt), Aleksandra Wojtaszek, Marcin Zgliński
Ocena 7,0
HERITO nr 37-38 Beata Chomątowska,&...
Okładka książki Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia Julia Pańków, Lidia Pańków
Ocena 6,8
Kreatorki. Kob... Julia Pańków, Lidia...

Ciekawa, ale momentami męcząca i nudna. Sprawnie nawiązuje do WSM czy też Hansena, ale niestety nic wyjątkowego w niej nie ma. Szkoda, bo potencjał do opowiadania o budowie ogromnego osiedla jest. Niestety jest niewykorzystany. Mnóstwo łamiących i niespójnych momentów, przeskoków lat, osób, które się wypowiadają. Coś poszło nie tak.

Dowiedziałem się kilku ciekawostek, poznałem lepiej historię powstawania Ursynowa, ale w wielu miejscach historie przynudzały i się straszliwie dłużyły.

Dla takich pozycji, powinna powstać osobna kategoria - "książka niezmiernie męcząca". Trudno kogoś, kto nie jest z Warszawy, bądź kiedyś przez moment tam mieszkał, zainteresować książką napisaną tak chaotycznie. Skakanie miedzy latami w rysie historycznym. We wspomnieniach i historiach - jedne ciągną się niemiłosiernie, drugie ma się wrażenie, że zostały urwane, a chętnie przeczytałbym o dalszych losach (ludzi, miejsc). No i droga autorko, i drogie wydawnictwo - gdzie przypisy i bibliografia? Drugi najgorszy reportaż od Czarnego, jaki przeczytałem.

Ogrom pracy i ciekawego materiału, za co autorkę zdecydowanie należy docenić. Niestety książka miejscami bardzo się dłuży i czytelnik grzęźnie. Raczej dla koneserów.

Kawał historii. Nie tylko blokowiska i nie tylko dla warszawiaków.

Kawał historii. Nie tylko blokowiska i nie tylko dla warszawiaków.

Myślę, ze 'bardo dobra' to maksymalna ocena jaką można przyznać reportażowi. No bo co to oznacza 'rewelacyjna'? 'Bloki w słońcu' to jest książka rewelacyjna, bo opisuje moją ukochaną dzielnicę. Nie jest to właściwie reportaż, to bardziej zebrana w całość i opatrzona autorskim ciepłem historia Ursynowa. Książka tylko dla zainteresowanych tematem, tu mogę się mylić ale chyba tylko mieszkańcy Warszawy mogą być nią zainteresowani. Z drugiej strony... z chęcią przejrzałbym opracowanie o Nowej Hucie, a to jest podobny byt. No, ale nie z taką chęcią...

Sięgnęłam po tę książkę gnana ciekawością, ile i jak można napisać o nie tak starym w końcu osiedlu. Ciekawiło mnie, na jaki poziom szczególarstwa weszła autorka, jakie aspekty istnienia Ursynowa poruszyła, a przede wszystkim, czy sama dam radę tę książkę przeczytać biorąc pod uwagę fakt, że na Ursynowie nigdy nie byłam. Dałam radę, nawet więcej, czytało się ją gładko i nawet całkiem mi się spodobała, choć nie da się ukryć, że to książka niszowa - pełnię radości z niej czerpać będą głównie mieszkańcy Ursynowa, varsavianiści i fani architektury.

Ja swoją radość czerpałam z mimowolnej zabawy - z miejsce Ursynowa podłożyłam sobie gdańską Żabiankę. Wyobrażanie sobie, że tak mogło wyglądać powstawanie, a potem funkcjonowanie mojej najbliższej okolicy od razu sprawiło, że Ursynów stał mi się bliższy. Bo przecież jak bardzo mogą się różnić osiedla z wielkiej płyty.

Językowo nie zachwyca, natomiast o historii Ursynowa (Synapsis!) dowiedziałam się sporo. Natomiast czuć, jakby to był reportaż pisany zza biurka, bez "poczucia" Ursynowa. Przykład: wypożyczalnia w Domu Sztuki nie jest jakąś tam prywatną inicjatywą psującą zamysł projektantów Domu Sztuki, a miejscem wrośniętym w Dom Sztuki, obecnym od ponad 20 lat, ciekawym i ważnym.

Świetnie napisany reportaż z bogatą dokumentacją. Zupełnie nie zgadzam się z negatywnymi opiniami o tym, ze pierwsza polowa jest ciekawa a druga to już nie bo babka nawija o pielęgnacji kwiatków.
Książka jest bardzo przemyślana i spójna - historie ludzi przeplatają się z historia osiedla; silą rzeczy początek jest bardziej techniczny - wizje architektów i projektantów konfrontują się z odgórnie narzuconymi przez władze wymogami. Dalsza cześć to już perspektywa mieszkańców, którym przyszło żyć w tym miejscu - architektoniczne idee sprawdzają się tutaj w praktyce.
Dodatkowo na plus jest tez mnogość tematów "okołoosiedlowych" - budowa metra,lokalna społeczność, rap, sztuka, religia, wspomnienia z dzieciństwa... itd.
Zdecydowanie polecam wszystkim, nie tylko wychowanym w blokowiskach!

Niezaprzeczalnie gratka dla varsavianistów i ludzi emocjonalnie związanych z Warszawą, natomiast dla osób "z zewnątrz" może to być ciężka lektura.

Video

Video