Koniec gry

Okładka książki Koniec gry
Anna Onichimowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Plus Minus 16 literatura młodzieżowa
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Seria:
Plus Minus 16
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literatura
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-09
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376724072
Tagi:
Sylwia Szyrszeń
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kocham ciebie też Anna Onichimowska, Aleksandra Woldańska-Płocińska
Ocena 8,3
Kocham ciebie też Anna Onichimowska, ...
Okładka książki Pan Kluska i żaglowiec Natalia Jabłońska, Anna Onichimowska
Ocena 8,8
Pan Kluska i ż... Natalia Jabłońska,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
355 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
708
114

Na półkach: , ,

Bardzo ciekawa powieść należąca do współczesnych nurtów literatury tendencyjnej, dobra dla każdego, szczególnie dla młodzieży. Czytając tę książkę, zastanawiałem się, dlaczego większość szkolnych lektur nie aprobuje poruszanej tematyki, szczególnie gdy dotyka ona problemów codzienności. Dodatkowym atutem powieści jest jej język -poprawny, dosadny i konsekwentny, a poruszana tematyka nie atakuje czytelnika niby tępa lanca, lecz pomału rozwija się, by ukazać finał w otoczeniu różnorakich emocji - pozytywnych czy też negatywnych. Pisarka nie przytłacza czytelnika i nie narzuca ciężaru narracji, prowadzi ją lekką ręką, trzymając w napięciu.
Zdaję sobie sprawę, że główny bohater może być czasami irytujący, że jego brak zdecydowania może zniechęcać i odrzucać, lecz ma on dopiero 17 lat i ma prawo gubić się i odnajdywać, próbować i zmieniać co chwilę decyzje. Taki w końcu jest "głupi okres" w przypadku każdego nastolatka.
Alek ma 17 lat i wkrótce rozpocznie naukę w klasie maturalnej. Ma starszą siostrę i brata bliźniaka, który w ogóle nie wygląda i nie zachowuje się jak jego bliźniak. Matka, kobieta zdominowana przez męża, rzadko się odzywa i funkcjonuje ze spuszczoną głową, natomiast ojciec w domu gra pierwsze skrzypce i tyranizuje swoją rodzinę. Alek zaczyna spotykać się z Renią, najładniejszą dziewczyną w szkole i dzięki temu stają się "popularni", wszyscy ich znają i kojarzą. Z czasem Renia staje się wobec swojego chłopaka zbyt zaborcza i zazdrosna, a Alek odkrywa u siebie wzrastającą fascynację wobec kolegi jego siostry, Kacpra. Nadchodzą wakacje i Alek zaczyna pracę jako pomocnik w domu sławnego reżysera. Tam stopniowo poznaje siebie, a pewnego rodzaju platoniczna więź z mężczyzną utwierdza go w swoich przekonaniach. Zakończenie opowieści ma wydźwięk ambiwalentny - Alek zostaje całkowicie odrzucony przez rodzinę oraz przyjaciół po swoim coming oucie i zmuszony zostaje do zerwania relacji, ale z drugiej strony, przy pomocy reżysera, kończy liceum, zaczyna studia i odnajduje swoje miejsce w świecie.
Powieść Onichimowskiej porusza wiele współczesnych problemów dotyczących relacji koleżeńskich dzisiejszych nastolatków, trudów ich dorastania i dojrzewania, odnajdywania swych potrzeb, akceptacji i uznania. Porusza problem homofobii oraz strachu przed innością ze strony członków rodziny (brat Alka, ojciec), przyjaciół (Renia), kolegów, znajomych oraz wszystkich pozostałych. Myślę, że pisarka w tych kwestiach wypowiedziała się szczerze i nie pokryła mgłą niedopowiedzeń trudów dojrzewania bohatera i jego wątpliwości co do swej tożsamości.
Szkoda że tak dobrych książek jest wciąż zbyt mało, a poruszana tematyka notorycznie spychana na boczny tor lub otwarcie lekceważona. To nie tylko powieść dla dojrzewających nastolatków, to także powieść dla ich rodziców oraz dla każdego innego, który ma problemy ze zrozumieniem lub z akceptacją "inności".
Na zakończenie krótka fraza: żyj i daj żyć innym.

Bardzo ciekawa powieść należąca do współczesnych nurtów literatury tendencyjnej, dobra dla każdego, szczególnie dla młodzieży. Czytając tę książkę, zastanawiałem się, dlaczego większość szkolnych lektur nie aprobuje poruszanej tematyki, szczególnie gdy dotyka ona problemów codzienności. Dodatkowym atutem powieści jest jej język -poprawny, dosadny i konsekwentny, a poruszana...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    460
  • Chcę przeczytać
    313
  • Posiadam
    76
  • Ulubione
    22
  • LGBT
    17
  • 2012
    15
  • Chcę w prezencie
    10
  • Teraz czytam
    5
  • Biblioteka
    5
  • Młodzieżowe
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Koniec gry


Podobne książki

Przeczytaj także