Pocztówka z Toronto

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Niebieskie Migdały". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Abigail

Monika uczy się w gimnazjum w niedużym mieście. Nieoczekiwane dołącza do jej klasy Dominik, który przyjechał z Warszawy. Monika zaprzyjaźnia się z nowym, jednak kiedy w szkole zaczynają się dziać niepokojące rzeczy, czuje, że z powodu tej znajomości może wpaść w kłopoty. Czy dziewczyna da się wciągnąć w nielegalne interesy? I czy w końcu zwróci uwagę na Włodka – chłopaka, który w każdej...

I czy w końcu zwróci uwagę na Włodka – chłopaka, który w każdej sytuacji zjawia się gotowy do pomocy.

źródło opisu: Wydawnictwo Egmont, 2013

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

| 2013-10-20

Moja przygoda z Pocztówką z Toronto rozpoczęła się w zeszły czwartek, kiedy to szykując się do ponad godzinnej podróży autobusem, szukałam na półce z książkami czegoś, co umiliłoby mi to długie spotkanie z miejską komunikacją publiczną. Wyboru dokonałam zupełnie przypadkowo, bo wzrokowo. Skusiła mnie skromna ilość stron i elegancka, biała okładka tak idealnie pasująca do mnie. Musicie wiedzieć, że kocham patrzeć na szpilki, choć kompletnie nie radzę sobie z chodzeniem w nich oraz uwielbiam przemierzać świat w trampkach, które obecnie, z racji na porę roku, wymieniłam na sandałki.

Ta niepozorna biel z różowymi elementami skrywa w sobie niesamowicie mocny, smutny i wzruszający początek, który spowodował, że moje oczy stały się wilgotne, a po policzkach popłynęły pojedyncze łzy czyniące ze mnie w jednej chwili prawdziwą sensację autobusu. Dalsza część książki ukazuje jak przeciętne życie Moniki i jej matki zmieniło się po śmierci ojca w egzystencję od pierwszego do pierwszego....

| 2014-11-08
Na półkach: Przeczytane, ***6, Listopad 2014

Nie zbyt zachwycająca; nie wywołuje u mnie "ochów" i "achów"... Szybko przeczytać i szybko skończyć. Hmm... Może wywarłaby zupełnie inne wrażenie, gdyby nie to przesłodzone zakończenie- wiadomo, że nic takiego w życiu nie może się zdarzyć!
Ale "Pocztówka z Toronto" pokazuje jednocześnie, że zawsze jest promyk nadziei, że kiedyś wreszcie można wydostać się z kompletnej ruiny finansowej... Szkoda tylko, że autor przedstawił to w tak nierealny sposób...
Nothing more!

Pati | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Książka porusza bardzo ważny problem, a mianowicie - dopalaczy. Niesie dobre przesłanie i na pewno jest przestrogą przed narkotykami. Jednak uważam, że lepiej gdyby autor bardziej skupił się na wątku tych oto używek. Nie podobał mi się również język, jakim jest napisana. Jeżeli czytelnik ma ochotę na książkę poruszającą takie ważne zagadnienie, to polecam jednak inne pozycje.

wiolagg66 | 2015-04-21

Książka fajna,chociaż nie zachwycałabym się nią zbytnio.

Typowe problemy nastolatków,które trzeba rozwiązać :)

Polecam gimnazjalistom,dla starszych to może być trochę nudne :)

JaneS | 2013-08-27
Przeczytana: 15 lipca 2013

Jeśli o chodzi o tę książkę, to zbytnio mnie nie powaliła na kolana, ale w sam raz sprawdza się na chłodne wieczory z kubkiem herbaty czy kakaa w dłoni. Lekka, króciutka książeczka bez żadnych wyrafinowanych zdań. Książka wytłumaczyła mi jedno - że nieważne jak jest ciężko, z czasem los się odmieni.

Wiedziałam,że nie należy się po tej książce dużo spodziewać.Miało to być coś lekkiego,w sam raz do przeczytania w jeden dzień.Miało być dobrze napisane,miała być ciekawa historia i fajni bohaterowie.Trochę się rozczarowałam poziomem tej książki.
Przede wszystkim sposób napisania jest okropny ! Czytając pierwsze rozdziały czułam,jakbym czytała wypracowanie gimnazjalisty.Słabe wypracowanie gimnazjalisty.A dialogi to już kompletna grafomania i infantylność.Potem zrobiło się nieco lepiej,ale tylko nieco.
Nie wiem jak autor mógł stworzyć tak kretyńskie postacie.Monika i Dorota irytowały mnie niesamowicie.Przypominają mi takie dwie idiotki,które próbują być normalne.
Monika od początku wiedziała,że z Dominikiem jest coś nie tak.I jak to w książkach teraz jest - musiała mieć rację ! A na koniec - Happy End ! Wyjście z biedy ! 200 ileś tysięcy plus 300 ileś tysięcy gotówki spadło na nich pod koniec ! Takie bajeczki,gdzie wszystko kończy się szczęśliwie nadaje się tylko dla dzieci...

Monia0420 | 2014-08-07
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Książka nie powaliła mnie na kolana, ale w sam raz sprawdza się na chłodne wieczory. Lekka, króciutka bez wyrafinowanych zdań. Dzięki tej książce zrozumiałam, że los się odmienia.

Muszę przyznać, że spodobała mi się okładka tej książki. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie zawiera ona w sobie niczego zachwycającego i spokojnie można byłoby ją wymienić na coś naprawdę wyjątkowego, a mimo to nie wyobrażam sobie tej powieści w innej oprawie graficznej. Od wielu już lat doceniam osoby, które w wykonywanej przez siebie pracy stawiają na szeroko pojętą prostotę i smak. Nie dlatego jednak sięgnęłam po lekturę tego utworu. Dużo większą rolę w tym wszystkim odegrał intrygujący opis, który od początku do samego końca, zachęca Moli Książkowych do spędzenia kilku godzin z powieścią napisaną przez Dariusza Rekosza.

Monika po śmierci swojego ojca, zmuszona została do skromnego życia u boku matki, która starała się utrzymać swoją dwuosobową rodzinę. Momentami w ich domu bywało naprawdę ciężko i choć przeciwności losu dwoiły się i troiły, to ani przez chwilę nie pozwalały sobie na to, aby pokazać światu towarzyszące im każdego dnia cierpienie. Pewnego dnia do klasy dziewczyny...

Irena | 2013-03-25
Przeczytana: 25 marca 2013

"Nikt nie mówił, że będzie łatwo"*

"Przyślę ci pocztówkę, mamo... Zobaczysz, jaka będzie piękna."”

Brak pieniędzy może być źródłem wielu kłopotów. Niektóre dzieci widząc, że rodzice borykają się z tym problemem chcą im jakoś pomóc, ale nie bardzo mają jak ponieważ trudno jest im znaleźć pracę w czasie trwania szkoły. Czasem w trudnych momentach podejmują decyzje pod wpływem chwili i nie są one właściwe. Niektóre decyzje można jeszcze cofnąć, ale niektóre nie i trzeba ponieść ich konsekwencje.

Monika Żyłkowska, zwana Żyłką, uczęszcza do trzeciej klasy gimnazjum. Właśnie wielkimi krokami zbliża się egzamin gimnazjalny. Jednak to nie jest jej jedyne zmartwienie, kilka lat temu zmarł jej tata, Andrzej, i od tej pory w domu się nie przelewało. Trzeba było zacząć oszczędzać każdy grosz, a co za tym idzie zrezygnować z wielu drobnych przyjemności. Monice jakoś to nigdy zbytnio nie przeszkadzało, owszem, chciałaby od czasu do czasu zaszaleć, ale ważne było, że dawały radę z mamą....

Monika jest uczennicą gimnazjum, w niewielkim mieście. Po śmierci taty w domu nie jest zbyt kolorowo pod względem finansowym. Razem z mamą żyją od renty do renty. Pewnego dnia do jej klasy przychodzi nowy uczeń, Dominik. Przystojny, czarujący i widać, że pieniędzy mu nie brakuje, ale przecież to nie grzech, prawda? W końcu przeprowadził się z Warszawy, a jego tata pracuje na wysokim stanowisku. Jednak od początku jej w nim coś nie pasuje. A w dodatku w szkole zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Przypadkowe omdlenia różnych osób wydają się jej niepokojące. Czy Dominik naprawdę jest tym miłym czarującym chłopakiem, za którego wszyscy go uważają? Czy Monika chcąc pomóc finansowo swojej matce da się wciągnąć w nielegalne interesy? I co z Włodkiem, który zawsze z chęcią jej pomaga? Czy zwróci na niego uwagę?

„Nikt nie mówił, że będzie łatwo.” [s.12]

Dariusz Rekosz jest polskim autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także scenariuszów i felietonów. Jest animatorem kultury...