Czas śmierci

Cykl: Tom Thorne (tom 13)
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
Time of Death
Ag2S

Małym miasteczkiem Polesford, w którym dorastała funkcjonariuszka Helen Weeks, wstrząsa tragedia – zaginięcie dwóch nastolatek. Gdy do prasy przecieka informacja o aresztowaniu statecznego męża i ojca rodziny, Stephena Batesa, Helen wraz z detektywem Thorne’em przybywa po latach w rodzinne strony, by odkryć prawdę o uprowadzeniach, ale też zmierzyć się z własną mroczną przeszłością. Okazuje się, że żoną podejrzanego jest przyjaciółka Helen z lat szkolnych, która potrzebuje wsparcia w tej niezwykle trudnej sytuacji. Podczas gdy mieszkańcy i media domagają się krwi Batesa, Thorne nabiera przekonania, że wbrew zgromadzonym dowodom zdającym się świadczyć o winie zatrzymanego, policja aresztowała niewinnego człowieka, a wyjątkowo przebiegły przestępca wciąż jest na wolności. Niezłomny detektyw postanawia stawić czoła miejscowej policji, prasie oraz mieszkańcom Polesford i udowodnić, że zaszła straszliwa pomyłka w policyjnym śledztwie. W miasteczku nadal czai się bezlitosny, ale inteligentny przestępca, który robi wszystko, by uniknąć kary. Thorne po raz kolejny musi zmierzyć się z przeciwnikiem o wiele sprytniejszym niż zwykli przestępcy.

źródło opisu: Burda Publishing Polska, 2016

źródło okładki: Burda Publishing Polska, 2016

Daaaniel | 2018-11-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 01 listopada 2018

Mark Billingham nie był mi dotychczas znany. W ogóle. Przygodę z jego twórczością zacząłem przypadkowo od niniejszej książki, czyli dopiero od 13 tomu. To trochę deprymujące, choć z drugiej strony fakt ten nie ma większego znaczenia.

Muszę uczciwie przyznać, że sięgnąłem po tę książkę wbrew zasadzie: „Nie oceniaj książki po okładce”. Ponieważ sam tytuł także wydał mi się niesamowicie intrygujący, z biblioteki wyszedł z kolejnym kryminałem w plecaku. Miałem ogromne oczekiwania i... trochę się przeliczyłem.

Nie mogę napisać, że książka była zła, bo nie była. Autor posługuje się raczej prostym językiem, co sprawia, że kolejne strony pokonuje się w błyskawicznym tempie. Nie mamy do czynienia z przeraźliwie długimi, nic nieznaczącymi i nudnymi jak flaki z olejem opisami. Historia jest spójna, ma ręce i nogi, ale w moim odczuciu nadal czegoś jej brakuje. Mark Billingham bardzo szybko zdradza, że Stephen Bates, którego aresztowano pod zarzutem uprowadzenia dwóch nastolatek, jest...

Kelaris | 2017-08-31

Swoje spotkanie z twórczością Pana Billinghama rozpoczęłam od trzynastego tomu cyklu, jednakże sądzę, że nie wpłynęło to znacząco na odbiór treści. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że książka będzie tak dobra. Chyba po raz pierwszy nie udało mi się rozpoznać mordercy już po kilku rozdziałach, co uznaję za duży plus. Akcja jest wartka i wciągająca, elementy kryminału łączą się z elementami obyczajowymi, co akurat mnie bardzo odpowiadało. Akcja rozgrywa się głównie w małej mieścinie, a autor idealnie potrafi wciągnąć czytelnika w atmosferę i życie małomiasteczkowej społeczności. Opisy są bardzo obrazowe, wpływające na wyobraźnię, z łatwością można wczuć się w emocje towarzyszące bohaterom. Jak najbardziej polecam, ja na pewno sięgnę po poprzednie książki z tego cyklu i to najszybciej jak się da :)

matg87 | 2017-07-18

Cała intryga całkiem ciekawa, ale otoczka zupełnie mnie nie przekonuje. Opera mydlana.

Ostatnia wydana w Polsce część przygód Toma Thorne'a. Nie zawiodłam się, utrzymane napięcie, ciekawy rozwój sytuacji, odkrywanie postaci. Zbrodnia i śledztwo inne niż dotychczas.
Cóż dodać, żałuję, że na czternasty tom trzeba będzie poczekać... ale wiem, że warto. Thorne jest wyjątkowym bohaterem i cieszę się, że nasze drogi się przecięły :-)

Monika | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Zaginięcie dwóch nastolatek w rodzinnym miasteczku funkcjonariuszki Helen jest tematem przewodnim. Wokół tej tragedii pojawia się wiele wątków, sprawy z przeszłości mieszają się z teraźniejszymi. Detektyw Thorne po raz kolejny mierzy się z niezwykle przebiegłym przestępcom.

SeVIIen | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016

„Wie, że muchy, które łaskoczą jej twarz, oraz żuki i szczury, są tu tylko dlatego, że mają tutaj pożywienie i mogą złożyć jajeczka. Ponieważ coś umarło i ponieważ coś jeszcze już wkrótce będzie martwe.”

Funkcjonariuszka Helen Weeks oraz jej życiowy partner, detektyw Tom Thorne postanawiają wyjechać na zasłużony urlop. Ale jak to zwykle bywa – los płata im figla. Kobieta dowiaduje się, że w jej rodzinnej miejscowości zostały uprowadzone dwie nastolatki, a policja podejrzewa męża jej przyjaciółki ze szkoły. Helen postanawia pojechać wesprzeć duchowo kobietę. Wkrótce znalezione zostają zwłoki jednej z dziewcząt. Po bliższemu przyjrzeniu się sprawie Thorne dochodzi do wniosku, że policja zatrzymała nie tego, kogo powinna. A to znaczy, że groźny zabójca nadal jest na wolności… Czy uda się go odnaleźć?

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Marka Billinghama i muszę przyznać, że wypadło bardzo udanie. Powieść wciąga już od pierwszych stron, a to niewątpliwie bardzo wielki...

Anna-mojeksiążki | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016

Mark Billingham to mistrz tworzenia niesamowitego nastroju grozy i niedopowiedzenia oraz wciągającej akcji. Choć należy do bardzo płodnych autorów, jego książki są oryginalne i zawsze napisane na najwyższym poziomie. Czytałam wiele jego powieści i żadna mnie nei rozczarowała

Detektyw Tom Thorne, wraz ze swoją życiową partnerką, Helen Weeks, udaje się na krótki urlop. Mały Alfie zostaje na ten czas z dziadkiem. Nie dane im jest cieszyć się beztroską i wolnym czasem. Helen śledzi wydarzenia, które mają miejsce w jej rodzinnym miasteczku, Polesford. Kiedy ginie druga nastolatka i zostaje aresztowany mąż jej koleżanki ze szkoły, postanawia tam pojechać. Namawia Toma i udają się na miejsce. Ich urlop zmienia się w miejsce pracy, i to w ramach wolontariatu. Helen wspiera i nie odstępuje Lindy i jej dzieci, a Tom na własną rękę bada sprawę. Coś mu tutaj wyraźnie nie pasuje i ma wrażenie, że za kratkami siedzi niewinny człowiek. Nawet dowody znalezione na miejscu zbrodni wydają się być...

Cherryf | 2016-08-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Mój ulubiony Mark Billingham, pisarz, po którego książkach wróciłem do czytania na dobre. :) Jak zwykle tak i tym razem nie znajdujemy szaleńczych pościgów, czy akcji jak w powieściach Ludluma. Jest za to rozważnie prowadzone śledztwo, dochodzenie do prawdy po masie skomplikowanych teorii i dowodów.
Do tego wszystkiego jest to co charakteryzuje pióro Marka Billinghama, poruszanie wielu problemów życiowych, społecznych, z którymi borykamy się na co dzień. Miłość, przyjaźń, śmierć, tolerancja...mógłbym wymieniać tak długo, kończąc na narkotykach i problemach bezdomnych("Zapomniani").
Autor tak płynnie wplata problemy życia codziennego w zawiłą intrygę książki, że pod tym względem nie ma sobie równych.
Kolejną cechą pisania Billinghama jest to, że nawet jeśli przez chwilę uda Ci się ustalić tożsamość antybohatera, to na następnych stronach wprowadzi Cię w mocną wątpliwość i nawet "Ci dobrzy" wydadzą Ci się podejrzani. ;)

Kiti | 2016-05-02

Twórczość Marka Billinghama zaczęłam poznawać niecałe 3 lata temu od jakiegoś środkowego tomu. Nie bardzo sobie zdawałam z tego sprawę, mimo wszystko jednak od tego czasu zaopatrzyłam się w całą serię i z niecierpliwością wyczekuję każdego kolejnego tomu.

Po ostatniej sprawie Tom Thorne postanowił wraz z Helen wybrać się na obiecany urlop, choć niechętnie oddalał się od domu, a bezsensowne spacerowanie także nie było dla niego. Na jego nieszczęście, w rodzinnej miejscowości Helen doszło do porwania dwóch nastolatek. Oskarżony został mąż dawnej przyjaciółki policjantki - Lindy, który przewoził jedną z nich samochodem. Wiele poszlak wskazywało na niego. To wystarczyło miejscowej policji, by go zatrzymać. Tom, z racji tego, że nie miał co robić, postanowił bliżej przyjrzeć się tej sprawie i z pomocą Hendricksa doszedł do bardzo niepokojących wniosków.

Nie mam pojęcia, co kieruje wydawnictwem, biorąc pod uwagę okładki książki. Pierwsze ileś tomów było w zwykłej miękkiej oprawie,...