7 (8 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
czasopisma
Tomasz

Czwartemu numerowi Smokopolitan przyświeca temat "Optymistyczne oblicza fantastyki". Wewnątrz znajduje się wiele artykułów, recenzji, rozmowy z Jakubem Ćwiekiem i Joe Haldemanem, dwa opowiadania, fragment powieści, wspomnienia, a także rozstrzygnięcia i zwycięskie teksty konkursu na optymistyczne drabble.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://krakowskiesmoki.historiavita.pl/smokopolitan/

• Poza kontrolą
  • Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować
  • Lhotse'89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki
  • Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii
  • Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas
  • Kaligula. Wyznania szaleńca
  • Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
  • Córeczki
  • Charlie Hernández i Liga Cieni
Poza kontrolą
Kathryn Croft

8 (1 ocen i opinii)
Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować
Daniel Jerzy Żyżniewski

8 (2 ocen i opinii)
Lhotse'89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki
Elżbieta Piętak , Dariusz Piętak

8 (1 ocen i opinii)
Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii
Suzanne O'Sullivan

Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas
Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Kaligula. Wyznania szaleńca
Michał Kubicz

0 (0 ocen i opinii)
Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
Pema Chödrön

Charlie Hernández i Liga Cieni
Ryan Calejo

Jale | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Tym razem "Smokopolitan" został zdominowany przez publicystykę i wywiady. Z prozy trafił się tylko kawałek powieści "Oko Cyklonu" Majki, trudny do ocenienia ze względu na fragmentaryczność, opowiadania Juliusza Brauna i Tomasza Przyłuckiego, oraz cztery tzw. drabble, czyli shorty o objętości dokładnie stu słów.

Z tego wszystkiego rzeczywiście interesująco wygląda tekst Brauna, "Lo faresti per me?", nominowany zresztą do Zajdla. Jest nietypowy i odświeżająco oryginalny, oferując czytelnikowi podróż do starego, bogatego miasta, które codziennie zmienia swoją konfigurację, plącząc ulice i place, a budynki przerzucając z jednego krańca na drugi. Wkrótce okazuje się, że żyje tam ledwie dwóch ludzi, aczkolwiek na niczym - może prócz towarzystwa - im nie zbywa, wliczając w to świeżą żywność. Można mieć lekkie pretensje do zbyt szybkiego, pospiesznego zakończenia, ale ogólnie opowiadanie potrafi dać impuls do przemyśleń, co jest całkiem sporym dokonaniem.

Drugie opowiadanie,...

Powiało_Chłodem | 2016-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2016

Tę recenzję i inne ciekawe rzeczy znajdziecie także na moim blogu:

Pojawienie się w moim mieszkaniu czwartego numeru magazynu "Smokopolitan" zupełnie mnie zaskoczyło. I to nie dlatego, że obawiałam się braku kontynuacji tej cudnej inicjatywy, choć i takie się pojawiały. Nie dlatego, że nie wiedziałam, kiedy ma zostać wydany i nie obserwowałam TwarzoKsiążkowej strony zinu, by być jak najlepiej poinformowaną. Powodem mojego zaskoczenia nie była też sprawność sklepu Gindie, sprawnie rozsyłającego rzeczone "zeszyciki". Zaskoczyła mnie Poczta Polska i listonosz, który nie był w stanie wcisnąć gazetki w rozmiarze 96-stronicowego zeszytu A5 w skrzynkę pocztową o jak najbardziej normalnej pojemności. Przez co (i przez nieubłagane problemy techniczne mojej placówki pocztowej) dostałam Smoko cały tydzień później. Ja rozumiem, że kobyłki w postaci "Sześciu światów Hain" nikomu się nie chce nosić, ale awizowanie gazetki to przesada. Nie mniej PP udowodniła...