Ksiądz Antoni

literatura piękna
zombie

źródło okładki: google

utracjusz | 2018-02-19

Wit Tarnawski jest dziś niemal zupełnie zapomniany; jego nazwisko przewinęło mi się, gdzieś i kiedyś, w kontekście jego polemiki z Gombrowiczem, gdy więc zobaczyłem je na grzbiecie książki dostępnej w ramach punktu bookcrossingowego, nie wahałem się ani chwili. Sam punkt zlokalizowany jest zresztą dość niepowtarzalnie, bo w położonej na wzgórzu z widokiem na Śnieżkę klasycystycznej herbaciarni, jaką hrabia von Reden podarował swego czasu małżonce na urodziny. W zamian za nieefektownie prezentujący się tom „Księdza Antoniego”, zostawiłem na wzgórzu dziesięć błyszczących woluminów z zakresu literatury najnowszej. I, jak się okazało, zrobiłem świetny interes.

Autor to nie tylko syn słynnego Apolinarego, który usiłował zrewolucjonizować przyrodolecznictwo, każąc (bardzo niekiedy prominentnym) klientom swego zakładu w Kosowie na Pokuciu biegać nago po rosie. Tarnawski to przede wszystkim znawca Conrada i autor monografii o nim. Napisał jednak również zbiór esejów o „pisarzach...

Dominik | 2016-02-03

Książka niedostępna dla "zwykłego" czytelnika. Jeśli ktoś będzie miał okazję ją przeczytać to polecam.