Orange #5

Wydawnictwo: Waneko
Orange ( 高野苺 )
komiksy
Dejikos

Dzięki sukcesowi na festiwalu sportowym zaczynamy mieć nadzieję, że naprawdę uda się uratować Kakeru. Jak zakończy się nasza historia?

źródło opisu: Waneko, 2016

źródło okładki: http://waneko.com.pl/

Wkp | 2017-05-26
Przeczytana: 25 maja 2017

POMARAŃCZOWY FINAŁ

Kiedy pewien czas temu zabierałem się do lektury pierwszego tomu „Orange”, nie sądziłem, że ta pozycja jakoś szczególnie kupi moje serce. Liczyłem po prostu na dobrą zabawę, ale tytuł zaskoczył mnie całkowicie, poruszając, zachwycając i wciągając w sposób, w jaki potrafią tylko najlepsze opowieści, które jednocześnie stają się bliskie odbiorcy. Teraz, po przeczytaniu ostatniego tomu, żałuję, że to już koniec, ale mogę powiedzieć też jedno – warto było. I to jeszcze jak!

Naho i jej przyjaciele otrzymali listy od siebie samych z odległej o dziesięć lat przyszłości, by za wszelką cenę pomogli Kakeru; koledze, który ma popełnić samobójstwo. Ich starania by zbliżyć się do niego i zapewnić mu jak najwięcej szczęścia przynoszą powoli skutki – teraźniejszość zaczyna różnić się od tej opisanej w listach, jednak 31 grudnia dochodzi do wydarzeń, które mogą wszystko zniweczyć. Między Kakeru a Naho wywiązuje się kłótnia, chłopak nie chce już więcej widzieć dziewczyny, którą...

Aya | 2016-03-12
Przeczytana: 11 marca 2016

„Do mnie z drugiej klasy liceum.
Jak się masz? Jestem Tobą starszą o dziesięć lat. Piszę ten list, ponieważ mam do Ciebie prośbę.”

Naho Takamiya, uczennica drugiej klasy liceum, w dniu rozpoczęcia roku dostaje list od siebie samej, tyle że starszej o dziesięć lat. List do złudzenia przypomina wpisy Naho do pamiętnika. Wiadomo jednak, że nie od razu dziewczyna wierzy w to, co widzi i czyta. Na samym początku dwudziestosześcioletnia Naho informuje tę szesnastoletnią, że do jej klasy dołączy Kakeru Naruse. O dziwo, tak właśnie się dzieje. Z jakiegoś powodu ta starsza przestrzega, by Naho i jej przyjaciele nie zapraszali nowego na spotkanie po lekcjach. Dziewczyna ignoruje to, bo co niby złego miałaby przynieść wspólna pogawędka? Przecież dla Kakeru najważniejsze powinno być teraz zawieranie nowych przyjaźni, prawda?
Cóż, Naho bardzo szybko odkrywa, że powinna jednak brać sobie do serca to, co napisane jest w liście. Poznaje bowiem powód jego wysłania: w przyszłości Kakeru już nie...

Po skończeniu pierwszych trzech tomików „Orange”, miałam mieszane uczucia. Moje wątpliwości rozwiały się dopiero w połowie piątego tomu, a w szóstym zniknęły całkowicie. Swoją drogą, to właśnie ostatni tomik uważam, za najlepszy w całej serii.

Wracamy do naszych licealistów, którzy po otrzymaniu listów od swoich „starszych siebie”, pragną pomóc swojemu nowemu koledze Kakeru. W poprzednim tomie, cała wesoła zgraja zgłosiła się do wzięcia udziału w szkolnej sztafecie, aby wspomóc Kakeru. Przez cały czwarty tom (a na pewno jego większość) mamy właśnie tę szkolną rywalizację, która ze zwykłej sztafety przerodziła się w swoisty bieg przyjaźni. Z każdym kolejnym przekazaniem pałeczki, przekazywane zostawały także słowa otuchy dla Kakeru, który biegł ostatni. Naho stara się wykonywać rady ze swoich listów i na szkolnej imprezie pojawia się babcia chłopaka, z którą teraz mieszka. Mamy tutaj...

Anel | 2016-04-18
Na półkach: Przeczytane, Manga, 2016
Przeczytana: 2016 rok

Komentarz tyczy się całej historii.
Pierwsza od dłuższego czasu manga, która naprawdę do mnie trafiła. Przepiękna historia, ładna kreska, nie mogłam się oderwać. Cieszę się, że została wydana w Polsce, bo gdyby nie to, to najpewniej nie trafiłaby w moje łapki. A mając świadomość o czym jest wiem, że ominięcie tego nie byłoby dobre.

Kosz_z_Książkami | 2017-12-11

Człowiek często nie dostrzega cierpienia wokół siebie, nawet gdy chodzi o bliskie mu osoby, aż do momentu gdy jest już za późno by coś zmienić. Poczucie winy przygniata człowieka, tak samo jak nieustające pytania: Co by było gdybym zachował się inaczej? Czy mógłbym zmienić przeszłość? Szansę na taką zmianę otrzymują bohaterowie mangi Orange. Zapraszam do zapoznania się z historią, w której próba odkupienia i uratowania życia przyjaciela łamie wszelkie przeciwności, nawet czas.

Dziecięce marzenia zazwyczaj niewiele mają wspólnego z dorosłym życiem, a nasze plany i cele zmieniają się wraz z wiekiem. Przekonują się o tym bohaterowie serii Orange, odkopujący po dziesięciu latach kapsułę czasu, w której zamknęli swego czasu listy do samych siebie. I to właśnie za ich sprawą padają pierwsze cienie wątpliwości na temat tragicznego wypadku, w którym zginął ich przyjaciel z tamtych czasów – Kakeru. Wizyta w domu jego babci ostatecznie rozwiewa wątpliwości i okazuje się, że to co mieli za...

NieZnamSięToSięWypow | 2017-10-07

Orange od samego początku było serią bardzo emocjonalną i dobrze, że taką też pozostało do samego końca. O ile dwa pierwsze tomy były utrzymane w bardzo (miejscami aż za bardzo) poważnym tonie, tak w trzecim i czwartym mogliśmy zasmakować nieco żartów, wynikających w głównej mierze ze zwiększonej roli pozostałych członków szkolnej paczki. Naho już nie walczyła sama, mogła liczyć na coraz większe wsparcie przyjaciół, a jak wiadomo grupka znajomych w połączeniu z takimi wydarzeniami jak urodziny kolegi, zakusy szkolnej piękności na chłopaka będącego sympatią koleżanki, czy wreszcie szkolne zawody sportowe to świetne preteksty do wprowadzenia odrobiny komizmu do mocno pompatycznej opowieści o ratowaniu Kakeru.

Pełna recenzja na wypowiemsie.pl:

Livieh | 2017-03-05
Przeczytana: październik 2016

Kocham tę serię. Wypożyczałam z biblioteki, jednak zamierzam uzbierać ją całą w domu :) Coś w niej jest, że czyta się bardzo przyjemnie i nie można przestać. Polecam!

su627 | 2018-11-20
Jillian | 2018-11-07