Manuskrypt Voynicha

Seria: Kremowa
Wydawnictwo: Albatros
Manuscrit MS 408
powieść francuska, kryminał

Kryminał filozoficzno-historyczny zainspirowany dziejami autentycznego, nigdy nie odszyfrowanego manuskryptu z XIII wieku, zaliczanego do jednej z największych zagadek historii.

Ciekawa , "lekko" napisana książka o tajemniczym manuskrypcie , którego do dnia dzisiejszego nie zdołano odczytać , z uwagi na trudny szyfr jakim go napisano.
Niewielka objętość książki i lekkość języka sprawia , że książka idealnie nadaje się do podróży :).

allison | 2011-09-13
Przeczytana: 12 września 2011

Niestety, książka okazała się gniotem! A szkoda, bo zapowiadała się całkiem ciekawie. Potem było już tylko coraz gorzej, tak jakby autor miał pomysł na jakąś intrygę, ale nie wiedział, jak ją dalej poprowadzić.

Tylko dlatego nie daję jednej gwiazdki, że jednak dopatrzyłam się jakiegoś plusu. To pojawiające się kilka razy rozważania bohaterów na temat pragnienia poznania prawdy i zdobywania wiedzy o świecie i o sobie. Są fragmenty, które dają do myślenia, np:

*** "...prawdziwa wiedza często uświadamia nam, iż to, co uznawaliśmy za prawdę absolutną, jest niczym innym jak tylko naszą iluzją. Może jest tak, że to, co uważaliśmy za życie, śmierć, czas i przestrzeń, w rzeczywistości nie jest takie, jak do tej pory sądziliśmy. Prawda onieśmiela, zaskakuje, może wydawać się niewiarygodna. Bez najmniejszej wątpliwości wykracza poza najbardziej nieprawdopodobne mity i legendy..."

*** "Na ziemi są dwa rodzaje ludzi: ci, którzy pragną czytać książki i ci, którzy ich wcale nie czytają....

korcia | 2012-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

Książka ciekawa, czyta się ją bardzo szybko. Opisy zostały ograniczone do minimum, co dla jednych jest zaletą a dla innych wadą. Myślę, że spokojnie można by ją rozbudować, ale tak jak jest, też jest ok. Przynajmniej można ją przeczytać za jednym podejściem.

Książka daje do myślenia nad sensem życia, treścią manuskryptu. Fakt, że opiera się on na prawdziwym nierozszyfrowanym dziele, dodaje książce pikanterii.

Autor pierwotnie chciał stworzyć dzieło naukowe, jednak z braku pewnych danych pokusił się o napisanie powieści. Pierwotny zamysł w pewien sposób odbija się na treści. Autor przedstawia fakty, nie skupia się na budowaniu napięcia, rozbudowywaniu akcji.

kinga | 2012-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2012

Tajemniczy manuskrypt, którego autorstwo przypisuje się Rogerowi Baconowi, to przedmiot namiętnych poszukiwań wielu uczonych, już od najdawniejszych lat. Thierry Maugenest, zainteresowany sprawą prób rozszyfrowania dokumentu, postanowił napisać pracę na rzeczony temat. Jednakże zbyt wiele niewiadomych nie pozwalało mu na napisanie poważnego i ciekawego, kompletnego eseju historycznego. Dlatego też znane, dostępne dane o "ms 408" ubarwił wyobraźnią i zamknął w ramach powieści quasi-kryminalno-filozoficznej.

Maugenest ukazuje swoją wizję powstania manuskryptu, jego historię oraz zaangażowanie wielu uczonych (przez wiele pokoleń) w jego odszyfrowanie. Opierając się na danych historycznych, na istniejących już teoriach, stworzył "Manuskrypt Voynicha" - powieść intrygującą, ciekawą, ale jakby niepełną. Mam wrażenie, że ta książka to zaledwie skrót myślowy autora.
Fascynujące rozdziały opowiadające historię powstania manuskryptu, dzieje jego przechowywania, próby kradzieży, tajemnicze...

Caila | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Powieść krótka i to jest jej największy plus, natomiast próżno szukać tutaj głębszej akcji czy skomplikowanej fabuły, bo nie o to w niej chodzi. Autor zainspirowany zagadką manuskryptu, który do tej pory nie został rozszyfrowany stworzył fikcję literacką próbując jednocześnie odpowiedzieć na pytanie jakim cudem zwój mógł zniknąć na całe wieki i nie wiadomo co się z nim działo. Wyszło przeciętnie, gdyż miał być to na początku esej historyczny, a skończyło się na powieści opartej na faktach przez co nie jest to ani esej, ani powieść, powstał misz masz. Aczkolwiek jeżeli ktoś lubi kryptoanalizę znajdzie coś dla siebie, zwłaszcza zachętę do zainteresowania się próbami rozszyfrowania ms 408. Do przeczytania, nie spodziewajcie się jednak wysokiego poziomu pod względem akcji :)

wiejskifilozof | 2010-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2010

Dobrze napisana , wciągnęła mnie . Lubię książki w tym stylu .

future-death | 2013-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 stycznia 2013

"Manuskrypt Voynicha" to niedługi, bo zaledwie 174-stronicowy kryminał francuskiego pisarza, Thierry'ego Maugenesta, osadzony na kanwie autentycznych wydarzeń historycznych i gruncie epistemologii, czyli filozofii poznania. Maugenest, jak wyjaśnia w Postscriptum, był zafascynowany prawdziwym, do tej pory nierozszyfrowanym manuskryptem, autorstwa franciszkanina z XIII wieku, Roberta Bacona. Wielce zaintrygowany Maugenest nie był jednak w stanie napisać zadowalającego go eseju historycznego na ten temat, ze względu na nieznane do końca losy manuskryptu oraz piętrzące się wątpliwości. Tak powstał "Manuskrypt Voynicha" - powieść oparta na faktach, wizja dająca ujście fascynacji pisarza oraz poszerzająca grono osób wiedzących o istnieniu owego tajemniczego tworu, skrywającego...no właśnie, co?

"Gdy kończę pisać tę powieść, spoglądam ostatni raz na leżące przede mną stosy dokumentów, nie mogąc przestać myśleć o tych wszystkich, którzy w tej samej chwili nadal usiłują rozszyfrować...

Rewolwerowiec | 2011-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2011

Czyta się bardzo szybko.Ciekawa tematyka,wartka akcja,sensowne zakończenie.Prowokuje do zastanowienia się nad pewnymi kwestiami,to wielki plus tej książki.

'Zastanówmy się jednak, kiedy człowiek jest naprawdę sobą. Czy wtedy, gdy z narażeniem życia dobija się do drzwi bogów, czy wówczas, gdy zadowala się tym, iż idzie wciąż tą samą drogą życia, jaką mu wyznaczono od narodzin, i nigdy się nie buntuje? Czy uważacie, że istoty ludzkie są do tego stopnia pozbawione wyobraźni i odwagi, żeby dostrzegać tylko to, co możliwe i racjonalne?'

pole_minowe | 2012-08-20
Na półkach: Przeczytane, Inni autorzy, 2012
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

szybko, sprawnie, lekko, przyjemnie, prawie jednym ciągiem, bo ciężko mówić o jednym tchu – autor zaintrygowany prawdziwą historią, buduje fikcję w oparciu o fakty, analizy i teorie naukowców oraz osób zainspirowanych zagadką manuskryptu na przestrzeni lat – przybliża nam w formie epickiej opowieści jedną z tajemnic historii; robi to przystępnie, bez zbędnych przeciągnięć, opisów, nadbudowywania akcji – książka przedstawiana jako filozoficzno-kryminalna, ale, moim zdaniem, nie ma co się tu tak bać tej filozofii; nie ma w niej nic, czego nie umiałby zrozumieć średnio inteligentny 10latek

kano11 | 2014-08-14

Ta ksiazka to smiec. Jak mozna cos takiego opublikowac? Akcja nierelana. Bohaterowie biegaja gadaj i biegaja i gadaja. Zero jakiegos tla, nic. Dzizas jak to mozna bylo wydac? To moze ja tez napisze ksiazke i niech mnie wydadza. Za tydzien na libacji z kumplami przy sledziu i ogorku. I pewnie nie bedzie gorsza od tego SMIECIA.