rozwiń zwiń

Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej

Okładka książki Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej
Maria HawranekSzymon Opryszek Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2016-02-29
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-29
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324036110
Tagi:
reportaż Ameryka Łacińska Kolumbia Peru Meksyk Ekwador Boliwia Wenezuela Paragwaj podróże literatura podróżnicza literatura faktu
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 8 (68) / 2023 Wiktoria Amelina, Krystyna Dąbrowska, Kamil Fejfer, Maria Hawranek, Urszula Jabłońska, Leszek Kassijan-Wicherek, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Rebecca Makkai, Maciej Moskwa, Szymon Opryszek, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Redakcja magazynu Pismo, Małgorzata Sokorska, Marcelina Szumer-Brysz, Anne Weber
Ocena 7,6
Pismo. Magazyn... Wiktoria Amelina, K...
Okładka książki Śledztwo Pisma. Sezon 4 Maria Hawranek, Szymon Opryszek
Ocena 8,0
Śledztwo Pisma... Maria Hawranek, Szy...
Okładka książki Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju Maria Hawranek, Szymon Opryszek
Ocena 7,2
Wyhoduj sobie ... Maria Hawranek, Szy...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
274 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
316
157

Na półkach: ,

Zamykam oczy. Widzę Amerykę Łacińską. Bikini. Piękne kobiety. Dżungla. Niezwykłe widoki. Rajskie ptaki. Samba. Taniec. Uśmiech. Nasycone barwy. Bajka...
Zwykle takie obrazy są dla nas synonimami tego regionu. Maria Hawranek i Szymon Opryszek, wzięci reporterzy, ukazują nam nieco mniej rajską rzeczywistość. Opisując miejsca, które znajdują się w Ameryce Łacińskiej, skupiają się na człowieku. Nie na pięknych widokach i okolicznościach przyrody, lecz przede wszystkim na człowieku. Są blisko niego i ukazują różnorodność kulturową Ameryki Łacińskiej. Naprawdę potrafią zaskoczyć zwykłego śmiertelnika, żyjącego tylko mylnym wyobrażeniem o tamtych stronach świata.
Odwiedzają miejsca, które nie są popularne turystom, ale dzięki temu są w stanie zgłębić temat i dowiedzieć się, jak żyje się w Ameryce nie tylko podczas znanego na całym świecie karnawału, ale na co dzień.

Złożoność tamtejszej kultury jest bardzo duża. W niektórych rejonach zabobony i wiara w rytuały jest tak ogromna, że kontrast między różnymi miejscami tego samego regionu bywa bardzo duży. W Peru liczba zabijanych świnek morskich, które mają uzdrawiać jest zatrważająca. W Kolumbii, w mieście Angostura, tłumaczenie choroby Alzheimera klątwą jest na porządku dziennym. Ludzie rozumieją, że pewna część ludności zapada na tę chorobę, ale pewni są również tego, że wynika ona z klątwy i zła, a nie ze zmutowanego genu. Z kolei w Wenezueli ludzie walczą świadomie o prawa człowieka wykorzystując do tego internet.

Na karaibskiej wyspie Santa Cruz del Islote zagęszczenie ludzi jest tak wielkie, że próbują oni „ukraść morze“, wylewając beton i powiększając w ten sposób wyspę. W Ekwadorze natomiast mieszkańcy wioski La Cienaga nazywają siebie „weteranami“. Wynika to z tego, że ich wieś jest właściwie wyludniona. Pozostali tylko oni. Kolejny kontrast.
Starsi ludzie, którzy zdają sobie sprawę z tego, że w momencie, gdy wszyscy oni zejdą z tego świata, ich wioska wymrze razem z nimi.
Ameryka łacińska – kontynent kontrastów. Od życia, jak mrówki, po życie niczym odludkowie.
Kiedy dzielni złodzieje wyspy w Kolumbi i wykradają morzu teren, w innej części tego państwa kobiety zakładają wioskę, w której to one są głowami rodziny. One decydują, ich głosy się liczą, one rządzą.

Pewne jest to, że w Ameryce, ludzie ywtrwale walczą o przetrwanie, często narażając swoje życie. Górnicy pracujący w kopalniach, w których czasem zostają już na zawsze. Bezimienni, bez współczucia. Prostytutki- często zwabiane podstępem. Udręczone i wykorzystywane. Dzielny lodziarz, którzy mówi – nie, postępowi i dzielnie sprzeciwia się lodówkom wchodząc codzienne na górę z osłem i wycinając bryłę lodu, który według niego jest najlepszy i nic go nie zastąpi.
Syzyfowe prace, ktoś powie, ale może to sens ich życia?
Studenci w Wenezueli, którzy sprzeciwiają się nieludzkiemu traktowaniu przez rząd. Walka dla idei? Nie. Walka o siebie.
Ameryka Łacińska region kontrastów, różnych kultur, wierzeń... Autorzy odwiedzili w niej miejsca niezwykłe. Nietypowe. Takie, które nie są znane, ale także te, które znamy dzieki wielkim osobom, jak choćby miasto Marqueza – Macondo. Kto nie czytał „Stu lat samotności“? Czy Lamaland (Nowe Niemcy w Paragwaju), znane dzięki siostrze słynnego Nietzschego, Elisabeth.

Reporterzy zabierają nas w niezykłą podróż i pozwalają poznać wielu ludzi, z których każdy odkrywa przed nami swoją historię. A są to historie niezwykłe. Ameryka Łacińska nie jest wszędzie taka sama. Nie tylko każdy kraj różni się od kolejnego, ale każde miejsce w kraju jest inne. Nic nie jest oczywiste. Nic nie jest przewidywalne.

Polecam gorąco te reportaże, ludziom spragnionym wiedzy nie tyle o wspaniałych miejscach , ale historii ciekawych ludzi stanowiących Amerykę Łacińską. „Zatrzymaj się. Oto obok ciebie jest inny człowiek“. Zatrzymaj się. Przeczytaj o ludziach Ameryki Łacińskiej“.

Zamykam oczy. Widzę Amerykę Łacińską. Bikini. Piękne kobiety. Dżungla. Niezwykłe widoki. Rajskie ptaki. Samba. Taniec. Uśmiech. Nasycone barwy. Bajka...
Zwykle takie obrazy są dla nas synonimami tego regionu. Maria Hawranek i Szymon Opryszek, wzięci reporterzy, ukazują nam nieco mniej rajską rzeczywistość. Opisując miejsca, które znajdują się w Ameryce Łacińskiej, skupiają...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    389
  • Przeczytane
    330
  • Posiadam
    92
  • Reportaż
    14
  • Literatura faktu
    7
  • Teraz czytam
    7
  • Podróżnicze
    7
  • Ulubione
    6
  • 2018
    5
  • 2016
    5

Cytaty

Więcej
Szymon Opryszek Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej Zobacz więcej
Szymon Opryszek Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej Zobacz więcej
Szymon Opryszek Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także