Śniadanlove

2016-01-01
2016-01-01
Barbara Rotter
śniadania kuchnia żywienie

Okładka książki Superfoods, czyli żywność o wysokiej wartości odżywczej Beata Cieślowska, Patrycja Cieślowska
Superfoods, cz... Beata Cieślowska, P...
Okładka książki Ryby są super Karol Okrasa, Dorota Wellman
Ryby są super Karol Okrasa, Dorot...
Okładka książki Green kitchen. Zielono & zdrowo David Frenkiel, Luise Vindahl
Green kitchen.... David Frenkiel, Lui...

Zupełnie niechcący zgadzam się z twierdzeniem, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia i nie wyobrażam sobie, żeby śniadanie opuścić w ogóle. Z dużą nadzieją zabrałam się więc za książkę Davida Beza - liczyłam na garść inspiracji i ciekawych pomysłów, jak można urozmaicić ten piękny posiłek.

Bez na pierwszych stronach podaje swój przepis na śniadanie mistrzów: ziarna, pestki (ewentualnie zamiennik roślinnego białka w postaci dobrej jakości chudej wędliny lub ryby),jakiś dressing i... góra owoców. Kolejne strony książki to radosne eksperymenty i wariacje na temat owsianki i grup podstawowych składników. Pomysł jest ciekawy, bo pozwala czytelnikowi na wprowadzanie swoich zmian i zachęca do kreatywności, ale...

Muszę przyznać, że śniadanie w stylu truskawki, jabłka, mak i chia nie jest moim wymarzonym początkiem dnia (może poza kilkoma dniami fali upałów w lipcu),nie przekonuje mnie też np. miszmasz z ananasa i kaszy gryczanej czy czarnych porzeczek i chleba żytniego. Proszę nie mieć wątpliwości: góry owoców znajdują się też w dziale śniadań "na słono".

Generalnie nie do końca kupuję jedzenie na śniadanie masy cukru w owocach, a z kolei proponowane przez Beza śniadania warzywne krążą między bakłażanem, cukinią a ogórkiem , co jest mocno rozczarowujące.

Dużą zaletą tej książki jest to, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Weganin, wegetarianin, witarianin i mięsożerca - wszyscy są traktowani przez autora z równą sympatią i kreatywnością.
Kłopot z nią polega na tym, że większość przepisów nadaje się tylko na upalne lato i głównie dla miłośników owoców , a do tego wymaga eksperymentowania w zakresie zestawiania smaków.
Jeśli nie najadacie się owsianką lub kaszą, albo krzywicie się na jedzenie fig z szynką parmeńską, rozejrzyjcie się za inną książką.
Pięć gwiazdek za zdjęcia.

Bez na pierwszych stronach podaje swój przepis na śniadanie mistrzów:...

2034

Śniadanlove to już kolejna po Sałatlove, przygoda kulinarna z Davidem Bezem. To swoisty album z ogromnym wyborem smakowitych i zdrowych śniadań, na słodko i na słono.Autor pokazuje nam jak dobrze i radośnie zacząć każdy dzień - jak to mówią: śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i powinno się go celebrować.

Dawid Bez jest młodym projektantem, który również pasjonuje się zdrową kuchnią i dzieli się z nami swoimi przepisami i doświadczeniami na blogu saladpride.blogspot.com . W swojej najnowszej książce serwuje nam ciekawe i niebanalne, a przede wszystkim bardzo różnorodne propozycje śniadań. Znajdziecie tutaj zarówno dania dla wegetarian, czy wegan, ale również dla mięsożerców i wielbicieli słodyczy.

Na początku znajdziecie przydatne informacje dotyczące samej anatomii śniadania, jego składników, sposobów przygotowania i łączenia składników. Przepisy podzielono na śniadania słodkie i słone. Na końcu znajduje się poręczny indeks.

Książka jest naprawdę świetna i znalazła już w mojej kuchni swoje stałe miejsce. Na pewno będę po nią często sięgać - stanowi inspirację i kopalnię wiedzy o śniadaniach. Bo śniadanie wcale nie musi być nudne i monotonne. Można zrobić bardzo smaczne, pięknie wyglądające i apetycznie podane śniadanie.

"Śniadanlove" cieszy nie tylko nasz zmysł smaku, ale i wzroku oraz dotyku - jest bowiem przepięknie wydana, na dobrym kredowym papierze i bajecznie kolorowa. Aż przyjemnie ją brać do rąk i sądzę, że przy częstym korzystaniu jej nie zniszczę. Polecam serdecznie!

Dawid Bez jest młodym projektantem, który również pasjonuje się...

• Książki kucharskie
  • Do kupienia