Akemi

Kolejna opowieść, w której autor wzywa do solidarności ludzkiej ponad podziałami narodowymi i religijnymi. Murarz ze Śląska, kiepsko i po polsku, i po niemiecku mówiący, przyjeżdża do Warszawy za pracą. Karl Krug wśród Niemców uchodzi za Polaka, wśród Polaków - za Niemca. Podwójnie wyobcowany musi jednocześnie służyć za pośrednika pomiędzy narodami. Ta rola szybko okazuje się być przepisem na...

Karl Krug wśród Niemców uchodzi za Polaka, wśród Polaków - za Niemca. Podwójnie wyobcowany musi jednocześnie służyć za pośrednika pomiędzy narodami. Ta rola szybko okazuje się być przepisem na kłopoty. Aleksander Świętochowski był wpływowym przedstawicielem postępowej inteligencji warszawskiej końca XIX wieku. Jego esej "Praca u podstaw" był jednym z fundamentów, na którym kształtował się pozytywistyczny system wartości. W opowiadaniach Świętochowskiego widoczne jest silne zacięcie dydaktyczne.

źródło opisu: http://wolnelektury.pl/media/book/xml/karl-krug.xml

źródło okładki: www.wolnelektury.pl

Wojciech Gołębiewski | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Dostępne na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/karl-krug.html
Uzupełniam wspomniane przy "Chawie Rubin" zbiór pt "O życie". To trzecie uzupełniające opowiadanie ma na e-booku stron 38 i jest smutną historią zniemczonego Polaka, który zapragnął żyć w Warszawie.

Przy trzecim opowiadaniu mogę już wspomnieć o podobnej formule kończącej każdy z utworów:
„Biedny Capenko, ja ci to, żeś chciał być moim bratem i na naszej ziemi pracować – przebaczam.”
„Biedna Chawo, ja ci to, żeś w moim kraju pracować i jego chlebem dzieci swoje żywić chciała – przebaczam.” „Biedny Krugu – pomyślałem sobie – ja ci to, żeś chciał u nas pracować i moim być bratem – przebaczam…”
Ukrainiec, Żydówka i Ślązak, którzy chcieli żyć wśród Polaków, lecz zniszczyła ich polska ksenofobia. Aktualność, po 130 latach - ...

olaf2009 | 2016-05-28
Przeczytana: 22 września 2016

Pisana z ironią i humorem, jednak smutna.

cypherspeed | 2018-06-23
Na półkach: Polonistyka, Przeczytane