Najtrudniejszy język świata

Wydawnictwo "Śląsk"
1977-01-01
1965-01-01
lata powojenne Niemcy powieść

Okładka książki Nieswojość Magdalena Barbaruk, Piotr Jakub Fereński, Leszek Koczanowicz, Marta Leśniakowska, Karol Maliszewski, Zdzisław Skrok, Ziemowit Szczerek, Olga Tokarczuk, Ilona Witkowska, Henryk Worcell
Nieswojość Magdalena Barbaruk,...
Okładka książki Polska nowela współczesna t. I Tadeusz Borowski, Kazimierz Brandys, Leopold Buczkowski, Tadeusz Bujnicki, Bohdan Czeszko, Jan Dobraczyński, Stanisław Dygat, Kornel Filipowicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Wojciech Kajtoch, Zofia Nałkowska, Marian Promiński, Ksawery Pruszyński, Jerzy Putrament, Adolf Rudnicki, Jan Józef Szczepański, Bogdan Wojdowski, Henryk Worcell, Jerzy Zawieyski, Wojciech Żukrowski
Polska nowela ... Tadeusz Borowski, K...

Historia dość gwałtownej zmiany w życiu ludzi, społeczeństw, krajów. Bohaterowie starają się odnaleźć w nowych realiach. Napisane atrakcyjnym językiem. W niektórych odleglejszych miejscach Dolnego Śląska nadal czuć tamte czasy. Po niemal 80 latach...

Absolutnie warto wrócić do tej, mam wrażenie zapomnianej, lektury. Historia osiedleńców przybyłych z różnych stron Polski, którzy trafiają na niemieckie tereny i przez pierwszy okres dzielą domy z Niemcami - autochtonami. Opowiadania są impresjami, złapanymi chwilami. Świetny język i styl, który nie zestarzał się zbytnio. Polecam.

Ten niewielki zbiór opowiadań Worcella jest czymś, co pozwala głęboko zanurzyć się w mentalność powojennego fenomenu Ziem Odzyskanych. Z kątów co prawda straszy Lenin i Bierut, lecz są oni przecież nieodłącznym elementem tamtego czasu. Książka ważna, bo pozwala spojrzeć poza szablonem czerni i bieli na powojenny, polski Dziki Zachód.

"Warum, idioto, warum??"
Jest na swój sposób wstrząsająca, nie ma dynamicznej fabuły, ale świat, który kreuje - bardzo prawdziwy i trudny - staje się wręcz nie do zniesienia - właśnie przez swoją niejednoznaczność.
Siłą tych opowiadań jest nade wszystko ich bezpośredniość i talent Worcella w odmalowywaniu detali, charakterów ludzkich i pozornie drobnych wydarzeń, które jednak znaczą więcej niż chciałoby się wierzyć.

"Warum, idioto, warum??"

świetna narracja, przyjemna w odbiorze.

świetna narracja, przyjemna w odbiorze.

Książka niezwykła, powoli wciągałam się w ten świat i teraz mam wrażenie, że tak snuje się uliczkami wśród rozmyślań, niczym nasz narrator, pan Kornecki. Błądzę, nie chcę wracać, lecz wiem, że kiedyś będzie trzeba powrócić.

Rewelacyjna książka, o której nie można zapomnieć i która skłania do refleksji.

Polecam.
______________________________
recenzja oficjalna:

Rewelacyjna książka, o której nie można zapomnieć i która skłania do refleksji.

Polecam.
______________________________
recenzja oficjalna:...

• Literatura piękna
  • Obyczajowe
  • Pożyczone od znajomych
  • Odkrycia
  • Ziemie odzyskane

Dodaj cytat z książki Najtrudniejszy język świata