Kapelusz za sto tysięcy

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
amrr

Powieść dla młodzieży Adama Bahdaja z 1966 roku.

Podczas wakacji nad morzem „Dziewiątka”, główna bohaterka powieści, wpada na trop międzynarodowej afery szpiegowskiej oraz pomaga roztargnionemu wiolonczeliście odnaleźć kapelusz, który okazuje się być wart tytułowe sto tysięcy. Na motywach książki powstał odcinek popularnego serialu telewizyjnego Podróż za jeden uśmiech.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: Zdjęcie własne amrr

Talka Natalka | 2019-01-01

ukochana książka z dzieciństwa :)

LadyBlackCat | 2019-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Kapelusz za 100 tysięcy" to wspaniała klasyka literatury dla młodzieży. Książki Adama Bahdaja zna chyba każdy, może jedynie nie mieć świadomości, że to on jest ich autorem. To właśnie na podstawie jego powieści powstały seriale "Podróż za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana". To on napisał zekranizowane później "Wakacje z duchami". Mimo wielkiego dorobku i wspaniałego życiorysu, w czasie wojny był m. in. kurierem tatrzańskim, on sam jest jednak jakby trochę zapomniany. Mimo wielkiego dorobku i wspaniałego życiorysu, Bahdaj w czasie wojny był m. in. kurierem tatrzańskim, on sam jest jednak jakby trochę zapomniany
"Kapelusz za 100 tysięcy" może czytać i młodzież i dorośli. Ci, którzy pamiętają PRL mogą czytać z sentymentem, młodsi z kolei poznają troszeczkę klimat tamtych lat. Nie odczuwałam w żaden sposób, aby książka się zdezaktualizowała, wręcz przeciwnie. Akcja wciąga. Główna bohaterka, "Dziewiątka", tj. dziewczynka w wieku 12 lat, jest tak rezolutna, mądra i...

Jadwiga | 2018-11-07

Wraz z Joanną Lissner wybrałam się w podróż sentymentalną.
Ona mi fenomenalnie czytała a ja sobie wspominałam.
"Kapelusz za 100 tysięcy" był moją pierwszą własną książką A. Bahdaja.
Taka śliczna,taka nowiutka! To były czasy lat 70,więc proszę się nie dziwić.A teść pasowała do mnie jak ulał.Też byłam dziewczynką szukającą przygód,wspinającą się na drzewa i nie lubiącą sukienek. Tylko gangu swojego nie miałam.Chyba,żeby zaliczyć moje gęgające stadko,którym się opiekowałam.Jednakże gęsi za głośne były,więc konspiracja nie udawała się.Fantastyczna książka!
P.S.
Też została wydana w roku mojego urodzenia,więc dodatkowy plus.

| 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moim zdaniem najsłabsza książka autorstwa Adama Bahdaja. O tyle ile ja jestem jego fanką,to ta mi się nie spodobała. Przede wszystkim główna bohaterka Krysia mnie irytowała. ,,Szef gangu z Saskiej Kępy" ,,Jestem Dziewiątka i mam pod sobą ośmiu takich jak ty szczeniaków", ha. Ojciec jej powiedział,że ma coraz ostrzejszy języczek. Rozumiem,że autor miał taki pomysł na tę książkę,ale... nie dla mnie. Krysia Cuchowska wydała się przemądrzała,wścibska i ,,chłopięca". Myślę,że to są faktycznie jej główne cechy,które nie zmieniły się wcale podczas trwania wakacji nad morzem. A sama żaliła się na towarzysza podróży Maćka. Fakt,nie miał on detektywistycznych zdolności (jego babcia jak najbardziej) i popsuł parę spraw. Na szczęście fortunna z kapelusza się odnalazła i wszystko zakończyło się happy end'em dla młodych detektywów i pana Kolanki. Szajka ,,Gogusiów" oraz pani Monika z paralitykiem-aktorem oraz tajemniczy Szwed zostali złapani.

Prez | 2018-06-30
Przeczytana: 1982 rok

Thriller sensacyjny dla dzieci. Niemożliwe. Możliwe :)

książek: 2019
Efemeryda | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Literatura wczesnomłodzieżowa, przeczytana przeze mnie w odpowiedni czasie. Miałam sentyment lecz nie taki by przeczytać raz jeszcze. Jadąc w trasę, przypadkowo włączyłam audiobooki dziecięce. Szybko się zorientowałam i zaczęłam zmieniać, ale nagle wpadło mi w ucho coś strasznie dziwnego co brzmiało mniej więcej tak „Nazywam się (RODO;)) i jestem dziewczynką. To strasznie niesprawiedliwe, bo przecież będąc dziewczynką nie mogę poślubić złotowłosej Mary jak ją już uwolnię z rąk bandy Jednookiego Joe'go”. Zamarłam. Co za bzdury jak to nie można. Przecież można. Związki jednopłciowe są dozwolone już od paru lat i nawet dziecko można adoptować. I nagle mnie olśniło. To książka Bahdaja napisana w latach 60-tych względnie wczesnych 70-tych. Ma najmarniej koło 50 lat. I zaczęłam słuchać. Intryga i akcja typowa dla młodzieży, podana lekko i dowcipnie, a u mnie (starszy czytelnik) wywołała spory dysonans poznawczy. Rzecz jasna dla redukcji wywołanego tym szkodliwego napięcia musiałam ją...

Angelika | 2018-03-17
Przeczytana: 17 marca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam już wiele książek,lecz w tej jest nie powtarzalna super historia.Spodoba się napewno każdemu kto lubi tajemnice i zawiłe zagadki. Bardzo się dziwiłam i zaskakiwałam gdy czytałam tą książkę ponieważ np. Kaleka w tej książce nie był wcale kaleką,aktorka wcale nie była aktorką, Goguś chodź grał w karty to twierdzono że był jeszcze w innym miejscu a to dlatego że było dwóch Gogusiów i jeden np.grał w karty a drugi włamał się do domu profesora Barabasza. Książka perfekt normalnie super👍👍👍👍👍👍👍😀😀😊😊

Janush Jarosh | 2018-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2018

Ogólnie średnio, mocno zakręcona fabuła, raczej nie zapadnie w pamięć.

Paulina | 2018-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Polecam szczególnie nastolatkom!

allebazi6 | 2017-08-27

Kochane ksiażki z dziecinstwa! A filmy na ich podstawie - rewelacja! Tylko czy dla dzisiejszych nastolatków? Oj, obawiam się ,że nie.....Inna generacja.