- tytuł oryginału
- Shantaram
- data wydania
- 17 lutego 2016
- ISBN
- 9788365282316
- liczba stron
- 800
- słowa kluczowe
- Afganistan, Australia, Bombaj, Indie, literatura australijska, mafia, miłość, odmiana losu, podróż, powieść przygodowa, przemiana wewnętrzna, przestępca, przygoda, ucieczka, więzienie
- kategoria
- literatura współczesna
- język
- polski
- dodała
- Patrycja
„Shantaram to czytelniczy Święty Graal. To nagroda za setki i tysiące przeczytanych rzeczy średnich. To osiemset stron czytelniczego raju, zasysającej i hipnotyzującej lektury, w trakcie której jedyne co nam przeszkadza, to świadomość, że musi się skończyć. „Shantaram” znaczy „boży pokój”. To imię nadali bohaterowi książki jego hinduscy przyjaciele, zamykając w nim całą historię opowiedzianą...
„Shantaram” znaczy „boży pokój”. To imię nadali bohaterowi książki jego hinduscy przyjaciele, zamykając w nim całą historię opowiedzianą w tej książce: historię odnalezienia prawdy o sobiew Indiach. Ale droga do „bożego pokoju” wiodła przez tak dramatyczne wydarzenia, że chwilami aż trudno uwierzyć, iż miały one miejsce naprawdę. Ciemne interesy, handel narkotykami i bronią, fałszerstwa, przemyt, gangsterskie porachunki – a zarazem romantyczna miłość, głębokie przyjaźnie, poszukiwanie mentora, poznawanie filozofii Wschodu. O tym właśnie jest Shantaram.
Jest to prawdziwa historia życia urodzonego w 1952 roku Australijczyka. „W australijskim charakterze zakorzenione jest szczere ciepło i gotowość do działania – i to w australijski sposób, gdzie odwaga i uczciwość nadal coś znaczą. Australijczycy są odważni i nie wahają się, by spróbować wszystkiego” – opowiada Roberts.
Porzucony przez żonę, znalazł pocieszenie w heroinie. Zaczął napadać na banki (ubrany zawsze w garnitur okradał tylko ubezpieczone firmy, przez co media zwały go rabusiem-dżentelmenem). Schwytany, został skazany na 20 lat w 1978 roku. W lipcu 1980 roku biały dzień uciekł z więzienia Pentridge Victoria's, stając się jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi w Australii. Przedostał się do Indii. To miał być krótki przystanek w podróży z Nowej Zelandii do Niemiec. Został na dłużej. Ukrywał się w slumsach, gdzie leczył biedaków, był żołnierzem bombajskiej mafii, walczył z Armią Czerwoną w Afganistanie. Poznał Karlę – tajemniczą femme fatale, Amerykankę szwajcarskiego pochodzenia, która długo nie potrafiła odwzajemnić jego uczucia.
Powieść napisana jest w formie pamiętnika. „Niektóre historie z mojego życia opisane są tak, jak się wydarzyły, a inne to wymyślona narracja, jedynie zaczerpnięta z moich doświadczeń” – tłumaczy Roberts.
źródło opisu: http://marginesy.com.pl/
źródło okładki: http://marginesy.com.pl/
Książka słusznie nazywana jest współczesną powieścią awanturniczą. Jest tu wszystko, ucieczki, pościgi, przygoda, piękne kobiety i miłość. Trochę filozofii, trochę poszukiwania celu w życiu, trochę winy, trochę odkupienia. Przy okazji napisane ciekawym językiem. Całkiem ciekawy miks w kolorowym, w sumie nieznanym świecie Indii, czy też Azji. Zdarzają się momenty ckliwe, czy naiwne, ale odbioru to przesadnie nie zakłuca. Książka po trosze jest reportażem. Ukazując skąplikowane relacje w społeczności Bombaju .

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
Ważka
Kolejna część z serii o Górskiej i Tomczyku. Wiele się działo, wiele się wyjaśniło, a ja mam jeszcze większą ochotę na kolejne tomy. Autorka w świetny...