Shantaram

Shantaram
Indie
Klaudia

Inne wydania

Szeroko zakrojona powieść przygodowo-podróżnicza z akcją w Indiach. Opowiada prawdziwą historię samego autora: buntownika i pisarza, będącego na bakier z całym światem. Po brawurowej ucieczce z australijskiego więzienia znajduje schronienie w slumsach Bombaju, gdzie pracuje jako lekarz, a potem, wciąż niesyty wrażeń, wiąże się z miejscową mafią. Powieściowy majstersztyk: inteligentny, sensacyjny, romantyczny, zabawny, pełen szczegółów z życia codziennego w Indiach. Pochwała mądrości cywilizacji Wschodu, która potrafi przynieść ukojenie, jakiego próżno szukać na Zachodzie.

źródło opisu: Świat Książki, 2008

• Większy kawałek nieba
  • Malfetto. Drużyna Róży
  • Pani Noc
  • Ślepy trop
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Małe życie

8,63 (341 ocen i opinii)
Ślepy trop
Jørn Lier Horst

7,38 (58 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Saga Puszczy Białowieskiej
Simona Kossak

8,25 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

„W więzieniu przeżyć musi nie tylko ciało, muszą przetrwać także charakter i serce. Jeśli któreś z nich zostanie złamane lub zabite, pod koniec wyroku z więzienia wychodzi żywe ciało, lecz nie można powiedzieć, że wychodzi człowiek”. Str. 308.

„Shantaram” to książka olbrzymich rozmiarów. Treść, która wypełnia karty tej powieści jest porywająca i pozwoliła mi przenieść się na długie dni do świata, który w niczym nie przypomina miejsca, w którym żyję na co dzień. Gregory David Roberts, Australijczyk uzależniony od heroiny, osadzony za napad z bronią w ręku w australijskim więzieniu, z którego uciekł do Indii wykorzystując nieuwagę i rutynę strażników więziennych postanowił spisać swoją historię na kartach tej książki. Historię wyjątkową, przepełnioną ciekawymi, ale i niezwykle niebezpiecznymi zdarzeniami, złymi i dobrymi doświadczeniami, historię, która fascynuje, ale chwilami również niepokoi i szokuje.

„Shantaram” to wyborna i szalenie intrygująca powieść o nietuzinkowej miłości...

BagatElka | 2014-09-19

Książka wielka pod każdym względem ,zarówno z uwagi na wymiary,ilość stron ale przede wszystkim z uwagi na zawartość.
Piękna,wielowątkowa opowieść ,w której jest mnóstwo kontrastów,znakomicie przedstawione dwa światy- biedy i bogactwa,różnorodność charakterów i miłość.
Miłość,która towarzyszy nam od początku aż po kres.
To niezapomniana przygoda ,o której pamięta się po wielu latach.

RECENZJA PREMIEROWA
Była to największa książka jaką w życiu czytałam! A czytałam sporo. Dostojewski jest duży, ale 'Shantaram' zdumiewa tym, że wygląda opaśle. To piękne wydanie, ale biorąc je w ręce zastanowiłam się, jak długo zajmie mi czytanie jej. Ale gdy tylko zaczęłam czytać, to pozbyłam się tego zmartwienia, bo książkę czyta się szybko. Ja uporałam się z nią w 3 dni!
Jest to pełna dynamizmu, miejsc jakich nie znajdziemy w żadnej innej książce i ciekawych postaci, niczym z Bonda, opowieść o Australijczyku, który uciekł z więzienia i zamieszkał w Bombaju. Autor opowiada o sobie, o swoim życiu i swoich niewiarygodnych przygodach, jak to jest wyjaśnione.
Książka jest niewiarygodnie dynamiczna, barwna i po prostu ciekawa. Akcja goni akcję, a wraz z bohaterem idziemy do miejsc, których nie ma w innych powieściach fabularnych. Może w reportażach: slumsy, nielegalna 'apteka' leków prowadzona przez trędowatego, indyjskie więzienie, dom publiczny dla ekskluzywnych klientów z...

mamuna | 2010-11-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: listopad 2010

Są takie książki, które się pochłania, które dalej chodzą po głowie gdy odłoży się je na półkę, by wkrótce do nich wrócić. To jedna z nich.
Wciągająca, zabawna, wzruszająca powieść o świecie (i życiu) tak odmiennym od tego, który znamy. Bardzo przyjemna lektura, którą mogę polecić z czystym sumieniem.

Szkoda tylko, że samo tłumaczenie jest średnie: duża dowolność w tłumaczeniu imion i nazw - jakby autorka nie mogła się zdecydować czy operuje oryginalną pisownią czy spolszczoną - w praktyce stosuje obie opcje, co wprowadza zamieszanie, brak konsekwencji w tłumaczeniu, kalki z języka angielskiego, zdania kompletnie niezrozumiałe (nie mówię tu o zamierzonym efekcie, po prostu tłumacz czasem ma problemy ze zdaniami wielokrotnie złożonymi).
Poza tym Wydawnictwo Świat chyba nie postarało się o jakąkolwiek korektę tekstu - błąd na błędzie...

Dawno nie czytałam tak dobrej książki.
Fabuła skreślona z rozmachem i lekkością.
Warsztat literacki - rewelacyjny.
Po lekturze wielu pomniejszych dziełek w ostatnich czasach, czytanie "Shantaram" było prawdziwą ucztą intelektualną i duchową.
Jest w niej wszystko.
Indie. Bombaj. Miasto świata. Miasto nędzarzy, bogaczy i mafiozów. Hindusów i cudzoziemców. Tolerancji i krwawych rozliczeń. Poznajemy je wszystkie.
Wielkie przyjaźnie.
Wielka miłość.
Bogactwo wątków, od którego kręci się w głowie, a jednak wszystko zgrabnie ułożone w monumentalną całość.
Książka skłoniła mnie do wielu przemyśleń.
Główny bohater jest więźniem, który uciekł.
Robi rzeczy niekwestionowanie dobre - leczy za darmo ludzi w slumsach, wspomaga biednych, względem swoich przyjaciół jest lojalny za cenę życia.
Z drugiej strony jest uwikłany w świat mafii, szemranych interesów - produkcja fałszywych dokumentów, przemyt broni, handel czarnorynkową walutą...
Sam nieraz snuje rozważania na temat dobra i zła.
Ukazuje...

Mya | 2011-04-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Książkę dostałam od przyjaciółki na urodziny, miała mnie inspirować. Tak się złożyło, że zanim ja po nią sięgnęłam, to przeszła przez całkiem spory krąg znajomych i wszyscy byli nią autentycznie zachwyceni, pochłaniali ją w kilka dni, opowiadając o nieprzespanych nocach. A ja jestem chyba jakaś inna, bo... nie zdołałam przez nią przebrnąć. Fakt,znalazłam w niej takie strony, które były dla mnie przyjemnością, jednak natłok pseudo filozoficznych bzdur kompletnie zabił dla mnie tę pozycję. Przykro mi, ale wielkie rozczarowanie, niestety.

almos | 2016-03-23
Przeczytana: 21 marca 2016

Fabularyzowane wspomnienia Australijczyka, który zbiegł z ciężkiego więzienia w swoim kraju, i ułożył sobie życie w Bombaju. Książka jest mieszanką powieści przygodowej, podróżniczej i sensacyjnej. Dzieje się wiele: wojna, przestępczość, miłość, bijatyki, życie w slumsach. Oglądamy Indie z każdej strony oczami człowieka zachodu. Niestety, książka jest zdecydowanie za długa i przeładowana pseudofilozoficznymi rozważaniami, to obniża jej ocenę.

Książka przedstawia życie Australijczyka w Bombaju po ucieczce z ciężkiego więzienia w swoim kraju. A życie ma całkiem bogate, poznaje bowiem Bombaj (czy Mumbai) dogłębnie, od bogactwa do nędzy, od uczestnictwa w szczytach mafijnych, do piekła więzienia. Interesujące jest dla mnie jak wiele w tej książce zostało przeżyte przez autora, a ile jest fikcji. Trudno prawdę mówiąc uwierzyć, że autor przeszedł wszystko to co opisał...

Książka może być odczytywana na wiele sposobów. Po pierwsze jako opowieść w stylu National Geographic...

Elżbieta | 2015-05-04
Przeczytana: 2007 rok

Rozmaitość w jednym flaku.Nie dałam rady tego dokończyć.Nie powiem,że nie lubię bajek dla dorosłych,no ale nie w takim infantylnym stylu.

eR_ | 2014-10-21
Przeczytana: 21 października 2014

To była miłość od pierwszego zajrzenia.
Przywodzi na myśl podobną w odbiorze książkę"Papillon".
Sceneria równie egzotyczna i również daje do myślenia.
Z całej książki szczególnie jedno zdanie utkwiło mi w pamięci
,że w Indiach może i nie wynaleziono miłości,ale doprowadzono ją tu do perfekcji.

Anna | 2015-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

"Kiedy jesteśmy młodzi, sądzimy, że cierpienie to coś, co ktoś nam może zadać. Kiedy przybywa nam lat wiemy już, że prawdziwe cierpienie mierzy się tym, co nam odebrano."

„Shantaram” Gregorego Davida Robertsa to burzliwe dzieje utalentowanego australijskiego pisarza,który jako młody człowiek pogubił się w życiu i popełnił wiele błędów.Rozpadło się jego małżeństwo.Stracił rodzinę ,utracił córkę.Uzależnił się od heroiny.Z imitacją broni dokonał serii napadów rabunkowych.Został schwytany i skazany na 19 lat więzienia.Po kilku latach udało mu się zbiec.Dzięki pomocy przyjaciół wyjechał do Indii.Zamieszkał w slumsach Bombaju.Pokochał ten kraj.
Człowiek z zachodu pokochał ludzi ze wschodu.I oni go pokochali.Leczył ich rany nie oczekując zapłaty.Oni dzielili się z nim przysłowiowym kawałkiem chleba oraz wszystkim co udało im się zdobyć .
Ścigany listem gończym cały czas musiał uważać,aby nie popaść w konflikt z prawem.Czy dlatego wstąpił do mafii ? Pracował jako przemytnik.Handlował...