Shantaram

Wydawnictwo: Świat Książki
Shantaram
Indie
Klaudia

Szeroko zakrojona powieść przygodowo-podróżnicza z akcją w Indiach. Opowiada prawdziwą historię samego autora: buntownika i pisarza, będącego na bakier z całym światem. Po brawurowej ucieczce z australijskiego więzienia znajduje schronienie w slumsach Bombaju, gdzie pracuje jako lekarz, a potem, wciąż niesyty wrażeń, wiąże się z miejscową mafią. Powieściowy majstersztyk: inteligentny, sensacyjny, romantyczny, zabawny, pełen szczegółów z życia codziennego w Indiach. Pochwała mądrości cywilizacji Wschodu, która potrafi przynieść ukojenie, jakiego próżno szukać na Zachodzie.

źródło opisu: Świat Książki, 2008

Pirate_Ship | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

Powieść „SHANTARAM” wpadła mi w ręce zupełnie przypadkowo w roku 2009, gdy odwiedzałem księgarnię szukając zupełnie innej książki. Uwagę moją wówczas przykuła okładka, na której siedzący Hindus medytował nad rzeką Ganges, oraz krótka nota Jonathana Carrolla autora Krainy Chichów, która brzmiała „To opowieść z 1001 nocy nowego tysiąclecia. Każdy kto kocha książki, przez całe swe czytelnicze życie szukał właśnie tej powieści. Jeżeli kogokolwiek pozostawi ona obojętnym, to albo jest on bezduszny albo martwy. Albo i to, i to”.

Od tego momentu książka towarzyszy mi niemal od 9 lat i przeczytałem ją z pięć razy w bieżącym roku ponownie. Książka budzi wiele skrajnych emocji u czytelników, jedni ją wychwalają inni krytykują, dla jeszcze innych jest obojętna, a dla mnie to arcydzieło, za każdym razem gdy ją czytam ponownie odkrywam w niej coś nowego.

Ta powieść mnie oczarowała, zostawiła ślad w moim sercu i duszy, pochłonęła mnie bez reszty, potwierdziła że najpiękniejsze scenariusze...

Defenestracja | 2016-08-02

Bardzo uroczy przykład grafomanii. Grafomanii w wydaniu męskim, więc niemal nierozłącznej z potężną mitomanią. I wszystko byłoby OK, gdyby nie wzdęcia, od których książka niezdrowo spuchła. A przyczyną tej niestrawności jest okołoezoteryczne bredzenie, charakterystyczne dla powierzchownego zachłyśnięcia się wschodnią mentalnością przez zachodni (i bezkrytyczny) umysł.

Kiwi_Agnik | 2016-05-06
Przeczytana: 06 maja 2016

"Kiedy jesteśmy młodzi sądzimy, że cierpienie to coś, co ktoś nam może zdać. Kiedy przybywa nam lat wiem już, że prawdziwe cierpienie mierzy się tym, co nam odebrano"

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść "Shantaram" to nadzwyczaj niezwykła, barwna i dynamiczna lektura, o podróży przez życie, o ludziach, którzy na zawsze je zmieniają, o ludzkim losie, który przynosi ciągłe zmiany, o zmianach, które rodzą przyzwyczajenie i miłość, o miłości, która budzi się nagle i nigdy nie gaśnie, o przyjaźni, która pomaga i ratuje, o poświęceniu, odwadze i odkupieniu.

To książka, w której "widzimy" żywe i egzotyczne kolory Indii,"czujemy" zapachy i smaki indyjskiej kuchni, "dotykamy" materiału sari i lungi, oraz "słyszymy" muzykę Orientu, a asymilacja głównego bohatera nas zdumiewa.

Książkę czytałam prawie dwa tygodnie, lecz uwiodła i pochłonęła mnie tak bardzo, że czytając zapominałam o tym, że "kręci się" świat i warto, zdecydowanie warto jej było poświęcić tyle czasu.

Zatem polecam...

allison | 2016-06-06
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2016
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Po przeczytaniu tej powieści mam mieszane uczucia.
Na pewno nie można odmówić fabule dziwnego magnetyzmu, który przyciąga czytelnika, jednak z ręką na sercu muszę przyznać, że przy niektórych fragmentach najzwyczajniej w świecie się nudziłam. Nie ma wielu takich dłużyzn, ale się zdarzają (przynajmniej w moim odczuciu).

Zbeletryzowana historia z życia autora jest interesująca, odsłania różne kulisy życia w Bombaju, zwłaszcza w jego najbiedniejszych dzielnicach, do których nie trafiają turyści (chyba, że są miłośnikami ekstremalnych przeżyć lub znajdują się tam przypadkiem).
Relacje tytułowego bohatera z Hindusami układają się w barwną opowieść o kulturze, historii i religii kraju pełnego kontrastów. To na pewno największa zaleta tej napisanej z rozmachem powieści.

Sporo fragmentów to rozmowy głównego bohatera-narratora z różnymi ludźmi oraz jego refleksje nad światem i człowiekiem. Przy ich lekturze znów miałam ambiwalentne odczucia, bo obok dojrzałych i głębokich dyskusji...

Marcin | 2016-06-05

Przeczytałem "Shantaram" jednym tchem, by stwierdzić, że to...wielki czytelniczy humbug!!! Rzecz to z pewnością znakomicie napisana, bohaterowie aż zbyt wyraziści, archetypiczni niemal, sama zaś postać tytułowa to ktoś na miarę "Dobrego" Łysiaka, swego rodzaju człowiek ideał (mimo że bandyta, ale takie są przecież dzisiejsze ideały). Można by po gombrowiczowsku powiedzieć, że "Shantaram" to przykład złej literatury, która udaje dobrą, literatury popularnej, która ma ambicję być literaturą "wysoką". I tu właśnie jest sedno problemu, bo nawet jeśli jest to literatura, która w taki sposób udaje coś czym nie jest, to z jakże wielką robi to gracją, z jaką maestrią i z jakim polotem... I właśnie za tą misterną grę pozorów, pod warunkiem zatracenia się w niej i upodobania sobie takiej oto banalnej mistyfikacji, że coś jest dobre, mimo że przecież wcale takie nie jest, można "Shantaram" polubić, a kto wie, może i pokochać. Sam przecież nie wiem jeszcze czy nie pokuszę się o lekturę...

Mya | 2011-04-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Książkę dostałam od przyjaciółki na urodziny, miała mnie inspirować. Tak się złożyło, że zanim ja po nią sięgnęłam, to przeszła przez całkiem spory krąg znajomych i wszyscy byli nią autentycznie zachwyceni, pochłaniali ją w kilka dni, opowiadając o nieprzespanych nocach. A ja jestem chyba jakaś inna, bo... nie zdołałam przez nią przebrnąć. Fakt,znalazłam w niej takie strony, które były dla mnie przyjemnością, jednak natłok pseudo filozoficznych bzdur kompletnie zabił dla mnie tę pozycję. Przykro mi, ale wielkie rozczarowanie, niestety.

BagatElka | 2014-09-19

Książka wielka pod każdym względem ,zarówno z uwagi na wymiary,ilość stron ale przede wszystkim z uwagi na zawartość.
Piękna,wielowątkowa opowieść ,w której jest mnóstwo kontrastów,znakomicie przedstawione dwa światy- biedy i bogactwa,różnorodność charakterów i miłość.
Miłość,która towarzyszy nam od początku aż po kres.
To niezapomniana przygoda ,o której pamięta się po wielu latach.

książek: 1952

„W więzieniu przeżyć musi nie tylko ciało, muszą przetrwać także charakter i serce. Jeśli któreś z nich zostanie złamane lub zabite, pod koniec wyroku z więzienia wychodzi żywe ciało, lecz nie można powiedzieć, że wychodzi człowiek”. Str. 308.

„Shantaram” to książka olbrzymich rozmiarów. Treść, która wypełnia karty tej powieści jest porywająca i pozwoliła mi przenieść się na długie dni do świata, który w niczym nie przypomina miejsca, w którym żyję na co dzień. Gregory David Roberts, Australijczyk uzależniony od heroiny, osadzony za napad z bronią w ręku w australijskim więzieniu, z którego uciekł do Indii wykorzystując nieuwagę i rutynę strażników więziennych postanowił spisać swoją historię na kartach tej książki. Historię wyjątkową, przepełnioną ciekawymi, ale i niezwykle niebezpiecznymi zdarzeniami, złymi i dobrymi doświadczeniami, historię, która fascynuje, ale chwilami również niepokoi i szokuje.

„Shantaram” to wyborna i szalenie intrygująca powieść o nietuzinkowej miłości...

Dawno nie czytałam tak dobrej książki.
Fabuła skreślona z rozmachem i lekkością.
Warsztat literacki - rewelacyjny.
Po lekturze wielu pomniejszych dziełek w ostatnich czasach, czytanie "Shantaram" było prawdziwą ucztą intelektualną i duchową.
Jest w niej wszystko.
Indie. Bombaj. Miasto świata. Miasto nędzarzy, bogaczy i mafiozów. Hindusów i cudzoziemców. Tolerancji i krwawych rozliczeń. Poznajemy je wszystkie.
Wielkie przyjaźnie.
Wielka miłość.
Bogactwo wątków, od którego kręci się w głowie, a jednak wszystko zgrabnie ułożone w monumentalną całość.
Książka skłoniła mnie do wielu przemyśleń.
Główny bohater jest więźniem, który uciekł.
Robi rzeczy niekwestionowanie dobre - leczy za darmo ludzi w slumsach, wspomaga biednych, względem swoich przyjaciół jest lojalny za cenę życia.
Z drugiej strony jest uwikłany w świat mafii, szemranych interesów - produkcja fałszywych dokumentów, przemyt broni, handel czarnorynkową walutą...
Sam nieraz snuje rozważania na temat dobra i zła.
Ukazuje...

Jarek Zawisza | 2018-01-03
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Powiem tak, moim zdaniem książka nieco przereklamowana.
Nie, nie jest zła, ale żeby nazywać ją Świętym Graalem czytelnictwa...
Akcji jest co niemiara, momentami nawet bardzo interesującej, jest też sporo przemyśleń autora, ba nawet filozoficzne dysputy :)

Drażni mnie w tej książce nadużywanie wulgaryzmów - no, ale to zapewne codzienny język Bombajskiej mafii ;) Rozwalają mnie również kalki językowe, niektóre zwroty, czasami wręcz całe frazy powtarzają się z algorytmiczną częstotliwością (być może jest to wina tłumaczenia?)

Postaci są krwiste, żywe i barwne.

Książka interesująca jest również z antropologicznego punktu widzenia.
Akcja zabiera nas do wielu różnych środowiskach kulturowych. Znajdziemy się zarówno wśród hinduistów jak i muzułmanów. Poznamy relacje między więźniami w Indiach i w Australii. Zobaczymy od wewnątrz życie slumsów, poznamy trędowatych. Wybierzemy się nawet do tradycyjnej, zagubionej gdzieś na subkontynencie, indyjskiej wioski. Sama ciekawość...