Okładka książki Shantaram

Indie
typ
papier
Klaudia
8.07 (642 ocen i 99 opinii)

Opis książki

Szeroko zakrojona powieść przygodowo-podróżnicza z akcją w Indiach. Opowiada prawdziwą historię samego autora: buntownika i pisarza, będącego na bakier z całym światem. Po brawurowej ucieczce z australijskiego więzienia znajduje schronienie w slumsach Bombaju, gdzie pracuje jako lekarz, a potem, wciąż niesyty wrażeń, wiąże się z miejscową mafią. Powieściowy majstersztyk: inteligentny, sensacyjny, romantyczny, zabawny, pełen szczegółów z życia codziennego w Indiach. Pochwała mądrości cywilizacji Wschodu, która potrafi przynieść ukojenie, jakiego próżno szukać na Zachodzie.

źródło opisu: Świat Książki, 2008

Opinie czytelników
Mya | 2011-04-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Książkę dostałam od przyjaciółki na urodziny, miała mnie inspirować. Tak się złożyło, że zanim ja po nią sięgnęłam, to przeszła przez całkiem spory krąg znajomych i wszyscy byli nią autentycznie zachwyceni, pochłaniali ją w kilka dni, opowiadając o nieprzespanych nocach. A ja jestem chyba jakaś inna, bo... nie zdołałam przez nią przebrnąć. Fakt,znalazłam w niej takie strony, które były dla mnie przyjemnością, jednak natłok pseudo filozoficznych bzdur kompletnie zabił dla mnie tę pozycję. Przykro mi, ale wielkie rozczarowanie, niestety.

mamuna | 2010-11-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: listopad 2010

Są takie książki, które się pochłania, które dalej chodzą po głowie gdy odłoży się je na półkę, by wkrótce do nich wrócić. To jedna z nich.
Wciągająca, zabawna, wzruszająca powieść o świecie (i życiu) tak odmiennym od tego, który znamy. Bardzo przyjemna lektura, którą mogę polecić z czystym sumieniem.

Szkoda tylko, że samo tłumaczenie jest średnie: duża dowolność w tłumaczeniu imion i nazw - jakby autorka nie mogła się zdecydować czy operuje oryginalną pisownią czy spolszczoną - w praktyce stosuje obie opcje, co wprowadza zamieszanie, brak konsekwencji w tłumaczeniu, kalki z języka angielskiego, zdania kompletnie niezrozumiałe (nie mówię tu o zamierzonym efekcie, po prostu tłumacz czasem ma problemy ze zdaniami wielokrotnie złożonymi).
Poza tym Wydawnictwo Świat chyba nie postarało się o jakąkolwiek korektę tekstu - błąd na błędzie...

a_linq | 2012-03-10
Przeczytana: 12 marca 2012

Słyszałam o tej książce dużo, potem trudno było dostać, nie było w księgarniach, potem zapisałam się do długaśnej kolejki w wypożyczalni i w międzyczasie kupiłam ją dla brata i bratowej, która się do niej przyssała.

Od pierwszych słów smakowałam język, zdania, opisy. Indie to nie jest kraj jak Prowansja czy Toskania, ostatnie samograje pisarskie. Łatwo się pisze o pięknie krajobrazu, kuchni i prostych ludzkich relacjach, które przynoszą zdrowie i ukojenie sercu. Owszem, są takie książki jak te Divakaruni i innych pisarek pochodzenia indyjskiego, pełne zapachów, przypraw, tajemnic i kobiecych uczuć. Kocham je. Ale ta książka jest inna: męska i opowiada o slumsach, mafii, prostytutkach i innych nizinach społecznych w których bohater się obraca. Ale pisze o nich z takim pieknem, miłością i człowieczeństwem.

Sam bohater to alter ego pisarza, który uciekł z więzienia do Indii. W więzieniu znalazł się za rozboje, do których zmusił go narkotyczny nałóg. Psychiczny i moralny rozbitek uczy si...

Książniczka | 2014-05-22

Zauważyłam, że książka Robertsa ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja przyznaję, że nie poczułam się zachęcona opisem wydawcy na okładce. Uciekinier z więzienia? Mafia? Ktoś mi to jednak polecił, mówiąc, żebym przeczytała chociaż kilka stron. Wystarczyła jedna... Nieważne na ile autor opisuje własne życie, na ile zmyśla. Indie też nie każdego muszą interesować. Do mnie w tej książce trafiły dwie rzeczy. Pierwsza: to, jak ludzie żyjący w tak strasznych warunkach jak indyjskie slumsy, potrafią mimo to kochać życie, pomagać sobie nawzajem. Druga rzecz: przemiana bohatera. To, co przeżył, z czym się zetknął, zupełnie go odmieniło.
Shantaram to przede wszystkim książka mądra, pokazująca, co jest w życiu ważne. Nie zapomina się o niej w parę minut po przeczytaniu ostatniej strony. Coś z niej we mnie pozostało, a chyba o to chodzi w literaturze - by pozostał ślad.

Barbara | 2010-09-17

Cudowna książka o tym, że czasami najlepiej poddać się biegowi wydarzeń, bo w końcu najpiękniejsze chwile pojawiają się wtedy, kiedy nie są planowane...o tym, że nawet w najgorszym więzieniu należy walczyć o swoją godność...i o tym, że ludzie w Indiach uśmiechają się nawet śpiąc w Bombajskim slumsie.

Sergiusz | 2011-04-13
Przeczytana: 2010 rok

Nie byłem w stanie przez nią przebrnąć. Strasznie przegadana, napisana pretensjonalnym stylem. Z drugiej strony tylu czytelników nie może się mylić. Będę kiedyś musiał zrobić jeszcze jedno podejście do niej.

kwiatek29 | 2012-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2012

Co tu dużo pisać...świetna powieść.Historia,która zdarzyła się naprawdę,piękno i brzydota Indii,romantyczna miłość.

fiona | 2013-02-04

Kolejna literacka porażka.Jedna z najgorszych książek jakie czytałam o Indiach.Reklama dźwignią handlu:)

Tomek | 2011-08-14
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 13 sierpnia 2011

Chyba jeszcze nigdy nie czytałem takiej książki, która jak ta, wpływałaby na moją wyobraźnię. Indie, widoki, zapachy, co tu dużo gadać. Trzeba samemu tego doświadczyć. Zastanawiałem się nad oceną powieści, jeszcze zanim skończyłem ją czytać. Były chwile, że dałbym jej spokojnie pełną piątkę, ale były także momenty, że trochę mnie nudziła. Szczególnie było tak, już po połowie powieści, bo faktycznie pierwsza połowa byłe ciekawsza, barwniejsza, humorystyczna. Bo w pewnych momentach autor trochę się zbyt mądrzył, i strony były przegadane. Dlatego mocne cztery, będzie dla tej pozycji jak najbardziej sprawiedliwe.

Simcha | 2010-08-30

Interesująca opowieść o fascynującym i często niezrozumiałym kulturowo i obyczajowo dla nas kraju - Indiach. Opowieść o fascynacji, lęku, odwadze, sile ducha, wytrwałości, o tym, że to, iż nasze życie nie układa się zawsze tak, jak byśmy tego chcieli, nie oznacza, że ten mniej chciany przez nas scenariusz nie stanie się dla nas najlepszym, a także o tym, że niestety niektórych błędów nigdy nie zdołamy naprawić, dlatego warto najpierw głęboko zastanowić się nad swoim działaniem. Fascynująca wyprawa w głąb Indii... i w głąb siebie...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto