Sobotnie dziecko

Tłumaczenie: Katarzyna Makaruk
Wydawnictwo: Amber
Saturday's Child

Filmowe tempo, realistyczne sceny przemocy, czarny humor i ponury półświatek podrzędnych gangsterów Cal Innes właśnie wyszedł z więzienia. Odsiedział dwa lata za napad. Nikogo nie wsypał i uratował syna gangsterskiego bossa Manchesteru. Teraz ojciec chrzestny składa mu propozycję nie do odrzucenia. Krupier z nielegalnego kasyna zniknął z forsą. Cal, który od czasu do czasu bawi się w detektywa, ma go odnaleźć. Ale trafia na brudne tajemnice półświatka, które mogą skończyć się dla niego tylko jednym...

źródło okładki: zdjęcie własne

ReaderX | 2014-03-09

Jedna z bardzo niewielu książek, które pokazują, że gatunek mocnego kryminału/dobrej sensacji, ciągle ma się dobrze. Wspominałem już kiedyś, przy okazji recenzji innej książki jak bardzo w dzisiejszych czasach książki(ale także i filmy) stają się ugrzecznionymi na siłę "sensacyjkami" w których super bohater robi "pif paf", dwa razy kogoś kopnie, rzuci jakąś mdłą sentencję by na koniec w blasku chwały, z jedną małą raną(dla przyzwoitości) odejść z uśmiechem w stronę zachodzącego słońca. Na szczęście Ray Banks pokazuje, że można w dzisiejszych czasach napisać dobrą, kryminalną literaturę dla dorosłych. W tej książce nie ma "przebacz", jest brudno, jest ostro, jest czarny humor, jest dosadny język i jeszcze bardziej dosadne "akcje". Główny bohater? Bohater? To złe słowo. Mamy tutaj pierwszej wody kombinatora i oszusta, próbującego wypełnić swoją mało chwalebną misję. Poprostu ten człowiek ratuje własne 4 litery, za wszelką cenę. Nie zbawia otaczającego go ponurego i brutalnego świata,...

Jarek Rybicki | 2012-06-13

W książce możemy napotkać narrację pierwszoosobową i tę narrację prowadzi dwójka bohaterów. Każda ze swojej perspektywy - Cal: podrzędnego niby detektywa-pijaka oraz Mo - świrniętego synka bossa Manchesteru. Rozumie się samo przez się, że to znaczne urozmaicenie. "Chłopcy" do tego nie szczędzą nam przemyśleń oraz opinii o tym drugim. Stosują przy tym nad wyraz "wyszukany" język. Za to są bardzo naturalni.
Ta powieść nie posiada elementów filmu akcji. Nie doszukamy się w niej żadnych pościgów, strzelanin (Cal nie ma nawet pistoletu - jeszcze by sobie krzywdę zrobił), wybuchów czy szybkiego tempa akcji.
Trochę wszystko to schematyczne. Mamy tu mafiosa - spokojnego, rozważnego, władczego. Ten ma syna - nierozgarniętego, stukniętego, ale za to sprytnego a także córkę stwarzającą masę kłopotów. Mamy także Cala. Niedawno wyszedł na prostą i stara się żyć zgodnie z prawem. Znów jednak musi zejść na złą drogę. Podobna fabuła jest wielu innych książkach.
Nie zmienia to jednak faktu,...

Gabi145 | 2014-09-23
Przeczytana: 21 września 2014

Książka opowiada o były więźniu Callumie, który po wyjściu z więzienia zajmuje się pracą prywatnego wywiadowcy. Z jego usług chce skorzystać Morris - szef półświatka w Menchesterze. Cal oddał kiedyś Morrisowi przysługę, dzięki czemu jego syn nie trafił za kratki. Książkę czyta się z perspektywy dwóch bohaterów Cala i Mo. O ile z Calem nie miałam problemu, niezły gość, nie donosi, daje sie lubić, o tyle kiedy czytałam o wydarzeniach z perspektywy Mo - syn Morrisa, moja irytacja sięgała zenitu. Nie cierpię takich bubków, którym się wydaje, że wszystko wiedzą najlepiej i nikt nie może im fiknąć.
Dosadny język lektury, bohaterowie i wydarzenia bez zbędnych upiększeń, jednym słowem samo życie sprawiają, że książka jest ciekawa.

Monika | 2014-08-16
Przeczytana: 20 lipca 2014

Całkiem dobra choć nieco brutalna książka.

Tomasz Czekała | 2017-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2017