Tropem tunguskiej katastrofy

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
6 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
popularnonaukowa
Marek

Książka przedstawia stan badań naukowych nad katastrofą tunguską z 30 czerwca 1908 roku. Przedstawia relacje świadków, opis zjawisk widocznych nawet w Europie a następnie przebieg ekspedycji badawczych, rozpoczynając od prac Leonida Kulika. Przedstawiony stan badań sięga roku 1984. Autor skupia się wyłącznie na badaniach i ekspedycjach naukowych i jedynie wypomina o teoriach alternatywnych. Publikacja zawiera dużo zdjęć oraz mapek sytuacyjnych.

źródło opisu: własne

źródło okładki: Własne

sulibrat | 2019-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

Krótka ale doskonała publikacja na temat katastrofy tunguskiej. Autor jest naukowcem więc nie ma się czemu dziwić, że szerokim łukiem omija hipotezy alternatywne. Sam brał udział w badaniu próbek sferul uzyskanych podczas ekspedycji z lat 70', więc zna się na rzeczy. Zaczyna od wprowadzenia do tematu i terminologii i ta część może wydawać się nudnawa... ale na kolejne rozdziały to wynagradzają. Opis wypraw i samych losów Leonida Kulika jest fascynujący a przecież to tylko opis wydarzeń. Późniejsze ekspedycje nie są może tak znane i ciekawe ale wniosły bardzo wiele do nauki i warto je poznać.

Warto zacytować samego autora, który świetnie podsumowuje swoją pracę: "(...) niniejsza książka opisująca wydarzenia z 1908 roku i będąca książką o ludziach entuzjastach, poszukiwaczach przygód, bezinteresownie poświęcających swoje urlopy i ciężko pracujących dla wyjaśnienia tajemnicy tej zagadki, będzie interesująca dla polskich czytelników. W książce opisałem dostępne mi fakty nie...

Nonoutor | 2016-09-10
Na półkach: Przeczytane, Pop-Nauk!
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Trochę zbyt dużo suchych faktów. A można z tego całkiem ciekawą opowieść wysnuć. Ogólnie zawiodłem się i spodziewałem się czegoś więcej.

Radek | 2016-03-29
Przeczytana: 27 lutego 2016

Dobre wprowadzenie do tematu tajemniczej eksplozji na Syberii, odarte z nieprawdopodobnych teorii, mających na celu wyjaśnienie przyczyn tego zdarzenia. Konkretne fakty, opisy pierwszych ekspedycji i wyników badań. Książka staje się podstawą do kolejnych rozważań – już niekoniecznie czysto naukowych – mających na celu rozwiązanie zagadki i zmusza niejako do sięgnięcia po kolejne pozycje, które rzuciłyby nieco więcej światła na to, co wydarzyło się w tajdze w 1908 roku.