6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura piękna
olaf2009

Prosty obrazek. Na stole stoi kwiat. Za stołem ona - samotna, bo mąż zajęty bezustannie interesami. I on - tokujący, przymilny, rączki całujący. Obrazek jest więc prosty, podobnie jak wybór moralny, przed którym stoi główna bohaterka. Rozmawiać - czy całować? Szukać przyjaciela - czy kochanka? Rozmowa się toczy, na stole stoi kwiat. Eliza Orzeszkowa jest jedną z najważniejszych pisarek...

Obrazek jest więc prosty, podobnie jak wybór moralny, przed którym stoi główna bohaterka. Rozmawiać - czy całować? Szukać przyjaciela - czy kochanka? Rozmowa się toczy, na stole stoi kwiat. Eliza Orzeszkowa jest jedną z najważniejszych pisarek polskich epoki pozytywizmu. Jej utwory cechuje ogromne wyczucie problemów społecznych - w mowie pogrzebowej Józef Kotarbiński nazwał ją wręcz "czującym sercem epoki".

źródło opisu: https://wolnelektury.pl/media/book/xml/porcelanka.xml

źródło okładki: wolnelektury.pl

olaf2009 | 2016-10-19
Przeczytana: 18 października 2016

Pani Walentyna jest młodą mężatką. Codziennie spędza wieczory samotnie i w smutku z powodu ciągłej nieobecności jej męża. Pewnego wieczoru przyjeżdża do niej znajomy. Mężczyzna zasypuje ją komplementami i wyznaje, że jest jego pokrewną duszą. Czy pani Walentyna zdradzi męża? Literatura kobieca. Zdecydowania "stary" romans, niż współczesny.