Wielki świat Capowic

2002-01-01
1949-01-01

Fabuła prościutka, ale kluczem do pozytywnego odbioru tej książki jest:
- przebicie się przez pierwszy rozdział,
- złapanie odpowiedniego dystansu oraz przyjęcie tego naprawdę zmyślnego humoru,
- otwartość na dygresje, a tych jest co niemiara.

Fabuła prościutka, ale kluczem do pozytywnego odbioru tej książki jest:
- przebicie się przez pierwszy rozdział,
- otwartość na dygresje, a tych jest co niemiara.

7,5/10
Początki były bardzo trudne i po pierwszym rozdziale zastanawiałem się czy nie zrezygnować z lektury. Język jest już trochę przestarzały a i styl Jana Lama- choć jak się później okazało świetny - jest dość skomplikowany. Dodatkowo, książka jest satyrą polityczną, dlatego też, aby w pełni zrozumieć przekaz autora, trzeba orientować się w ówczesnej sytuacji politycznej zaboru austriackiego. Pomagają w tym odesłania wyjaśniające kontekst zawartych w "Wielkim świecie Capowic" aluzji do kontekstu politycznego.
Jeśli przezwycięży się wyżej opisane niedogodności- a naprawdę warto, okazuje się, że "Wielki świat Capowic" to świetna, zabawna, wciągająca i wciąż aktualna lektura. Niesamowicie zręcznie autor manewruje opowiadaną historią pana starosty capowickiego Precliczka i jego rodziny, wplatając w nią drugą płaszczyznę pełną odniesień, ironicznych uwag i przytyków w stronę swoich oponentów, zachowując przy tym dobry smak, prezentując poziom dyskusji politycznej, o którym dziś można by tylko pomarzyć. Przy okazji możemy także lepiej uzmysłowić sobie realia kulturowe i społeczne ówczesnej Galicji, dowiedzieć się skąd wzięła pochodzenie nazwa Królestwa Galicji i Lodomerii, czy wreszcie poznać pogląd autora na to, dlaczego u Niemców nie występuje odpowiednik naszego powiedzenia "Gdy Polak głodny, to zły".
Może sama fabuła "Wielkiego świata Capowic" nie jest oryginalna, ale bystrość umysłu i ciętość języka Jana Lama sprawiają, że jest to wyjątkowa pozycja w polskiej literaturze, którą warto znać. A o aktualności powieści Lama niech świadczy ten fragment: "Chrześcijańska miłość bliźniego daje się zresztą napotykać w większych nierównie miastach niż Capowice i jest zawsze bardzo chwalebną, bo świadczy o gorliwym troszczeniu się o cudze dobro. Ma to jednak tą niedogodność, że zacni i kochani sąsiedzi z obawy, ażebyśmy nie zbłądzili, tak dokładnie śledzą każdą nastręczającą nam się sposobność do robienia złego, że najczęściej zła sława wyprzedza każdy nasz błąd, zamiast następować po nim".

7,5/10

To mógłby być niezły dramat, ale niestety to powieść.

To mógłby być niezły dramat, ale niestety to powieść.

Drugie podejście do tej pozycji. Pierwszy rozdział nużył cholernie, dalej już było lepiej. Trochę. Niewiele. Nie lubię tej książki, ale i tak - "Wielki świat Capowic" > "Beldonek".

Chociaż Cesarstwo Austriackie upadło, nadal jego widać jego ślady w Galicji. Dzięki historycznej już wartości dziełu Lama możemy jeszcze lepiej pojąć ten fenomen. Zresztą dzieło ma jak się wydaje wartość ponadczasową, a przesłanie uniwersalne. Przynajmniej dopóki nie wyginą ostatni urzędnicy i politycy, a ludzie nie zatracą zmysłu ognistej miłości :D

Naprawdę dobra satyra polityczna. Autor miał talent - nie można zaprzeczyć. Co prawda nie czyta się tej książki jednym tchem, fabuła nie jest szczególnie wciągająca, ale humor w niej zawarty sprawia, że to lektura godna polecenia.

• Polonistyka
  • Studia
  • Lektury (szkolne i na studia)
  • Filologia polska
  • Przeczytane na studiach – lektury