The Too-Clever Fox

Okładka książki The Too-Clever Fox Leigh Bardugo
Okładka książki The Too-Clever Fox
Leigh Bardugo Wydawnictwo: Tor Books Cykl: Grisza (tom 2.5) fantasy, science fiction
32 str. 32 min.
Grisza (tom 2.5)
Tor Books
2013-06-04
2013-06-04
32 min.

Opowieść ta traktuje o potędze słów i inteligencji. Świetna lekcja o tym że pozory często mylą.

Czasem bycie tym mniejszym jest przewagą pod pozorem słabości.

Nasze słowa dają nam więcej władzy niż myślimy i tak długo jak mamy możliwość rozmawiać, mamy możliwość zachować wolność a nawet ocalić własną skórę.

Czasami najgorsze pułapki to te stworzone przez naszych bliskich.

Lepiej jest uciekać przed śmiercią, czy raczej ją przechytrzyć?

Czasem bycie tym mniejszym jest przewagą pod pozorem słabości.

Czasami najgorsze pułapki to te stworzone przez naszych...

Krótkie opowiadanie stylizowane na bajkę ludową. Podobno jest częścią serii, ale nadaje się też dla kogoś, kto jej nie czytał (ja nie czytałam i nie przeszkadzało mi to).

Jestem troszkę zawiedziona, bo spodziewałam się jakiejś magii, skoro to fantasy, ale jedynym elementem fantastycznym są tu gadające zwierzęta.

Sam tekst w sumie ładnie zbudowany, bardzo lekki (mam tu na myśli stronę techniczną - chodzi mi o ten charakterystyczny sposób pisania, jaki kojarzy mi się z młodzieżówkami). W sumie niczego mu nie brakuje. Zakończenie było do bólu przewidywalne, ale ja często tak mam (i często inni ludzie się ze mną nie zgadzają).

Zostawiam ocenę "dobrą" już za samą przynależność gatunkowa - ponieważ lubię wszelkie mitologie, legendy, baśnie i bajki ludowe.

Sam tekst w sumie ładnie zbudowany, bardzo lekki (mam tu na...

W Ravce nawet gdy unikniesz jednej pułapki, nie znaczy to, że nie wpadniesz w kolejną.

Jest to druga opowieść ludowa z Ravki, dopasowana tematycznie do "Szturmu i gromu" i zdecydowanie moja ulubiona historyjka. Co prawda na początku miałam nadzieję, że jest to nowelka o 'cwanym lisie' Mikołaju (jak się okazuje nie ja jedyna),jednak jest to naprawdę opowieść o cwanym lisku. Tak brzydkim, że został pozostawiony przez matkę. Nikt nie wierzył w to, że przetrwa, ale on skutecznie unikał każdej pułapki. Dopóki w mieście nie pojawił się znany w całej Ravce myśliwy - żadne zwierzę nie mogło mu umknąć.

"Zbyt cwany lis" to po prostu wspaniała nowelka. Uwielbiam przewrotne spojrzenie Leigh Bardugo na role mężczyzn i kobiet - tak jasno określonych - w społeczeństwie. We wszystkich trzech opowiastkach ludowych odegrało to rolę, której na pewno byście się nie spodziewali. Świetne przesłanie i zakończenie!

• Po angielsku
  • Leigh Bardugo