The Too-Clever Fox

Cykl: Grisza (tom 2.5)
Wydawnictwo: Tor Books
angielski
Macchiato

In Ravka, just because you avoid one trap, it doesn't mean you'll escape the next. This story is a companion folk tale to Leigh Bardugo’s upcoming novel, "Siege and Storm", the second book in the Grisha Trilogy.

źródło opisu: http://www.tor.com/2013/06/04/the-too-clever-fox/

źródło okładki: http://www.tor.com/2013/06/04/the-too-clever-fox/

Sophie | 2016-12-27
Przeczytana: 12 grudnia 2016

W Ravce nawet gdy unikniesz jednej pułapki, nie znaczy to, że nie wpadniesz w kolejną.

Jest to druga opowieść ludowa z Ravki, dopasowana tematycznie do "Szturmu i gromu" i zdecydowanie moja ulubiona historyjka. Co prawda na początku miałam nadzieję, że jest to nowelka o 'cwanym lisie' Mikołaju (jak się okazuje nie ja jedyna), jednak jest to naprawdę opowieść o cwanym lisku. Tak brzydkim, że został pozostawiony przez matkę. Nikt nie wierzył w to, że przetrwa, ale on skutecznie unikał każdej pułapki. Dopóki w mieście nie pojawił się znany w całej Ravce myśliwy - żadne zwierzę nie mogło mu umknąć.

"Zbyt cwany lis" to po prostu wspaniała nowelka. Uwielbiam przewrotne spojrzenie Leigh Bardugo na role mężczyzn i kobiet - tak jasno określonych - w społeczeństwie. We wszystkich trzech opowiastkach ludowych odegrało to rolę, której na pewno byście się nie spodziewali. Świetne przesłanie i zakończenie!