Pedagogiczne zwierzątko Fenomen niewiedzy

Wydawnictwo: Impuls
9 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Niewiedza jest wyzwaniem. Pokłady ludzkiej niewiedzy mogą być dla badacza ciekawsze niż erudycja. Pod jednym wszak warunkiem, że nie będziemy się niewiedzy przyglądać jak dwugłowemu cielęciu, jak zabawnemu karłowi, ale będziemy ją traktować jak odłóg do zaorania i uprawiania. Jak potencjalnie życiodajną ziemię, która – dzisiaj odstraszając czy raniąc bezużytecznością – jutro obsypie nas zbożem i dostatkiem. Tylko tak można przyglądać się ludzkiej niewiedzy. Nie jest ona bowiem ani chorobą, ani przypadłością, ani stanem ducha, ani tym bardziej grzechem. Stanowi zbawienny równoważnik wszelkich encyklopedii i najmądrzejszych traktatów. Ostatnią rzeczą, jaką możemy niewiedzę poczęstować, jest kpina. Nie byłoby filozofów, gdyby nie było głupców. Jestem profesorem tylko dlatego, że istnieje cała rzesza magistrów.

źródło opisu: http://impulsoficyna.com.pl/zapowiedzi/pedagogiczn...(?)

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl/okladki/big/978-83-7850-978-3.jpg?v=0

ryszpak | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Zgroza. O niewiedzy wśród celebrytów i polityków wiedziałem (nic się widać nie poprawia mimo piętnowania przez część mediów) ale zatrwożył mnie stan niewiedzy w szeroko pojętym szkolnictwie.
Na szczęście prof. Nalaskowski dostrzegł również jednostki, często szarych ludzi, którzy próbują nie tylko bronić się przez niewiedzą, ale również ją atakować.

allison | 2016-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

„Pedagogiczne zwierzątko. Fenomen niewiedzy” to przystępnie i ciekawie napisana książka. Aleksander Nalaskowski analizuje pojęcie niewiedzy na różnych poziomach i w różnych kontekstach.
Niektóre wnioski autora i wyniki badań przyprawić mogą o zawrót głowy, zwłaszcza gdy mowa o wiedzy, a raczej niewiedzy studentów i nauczycieli (np. dla sporego odsetka pustynia i pustelnia znaczy to samo). W tym przypadku to przede wszystkim niewiedza skandaliczna, niemal mrożąca krew w żyłach, gdy pomyśli się, że dotyczy nie dzieci, lecz dorosłych, w dodatku wykształconych ludzi, odpowiadających za nauczanie.

Na szczęście „Pedagogiczne zwierzątko” to nie tylko krytyczne spojrzenie na stan wiedzy pedagogów i studentów. Autor opisuje również zabawne sytuacje, wpadki dziennikarskie i liczne „kwiatki” w wykonaniu posłów i innych polityków. Nie zostawia suchej nitki na zjawisku, które nazywa mediami niewiedzy, co doskonale oddaje wciąż spadający poziom dziennikarstwa, w którym bardziej liczy się...