Wielkie Zatrzymanie. Co się stało z ludźmi?

Okładka książki Wielkie Zatrzymanie. Co się stało z ludźmi? Aleksander Nalaskowski
Okładka książki Wielkie Zatrzymanie. Co się stało z ludźmi?
Aleksander Nalaskowski Wydawnictwo: Biały Kruk popularnonaukowa
popularnonaukowa
Biały Kruk
2020-06-15
2020-06-15

Bardzo ważna książka.

Bardzo ważna książka.

To mój Pan Profesor, który wielokrotnie podczas wykładów bywał niepokorny i ciekawy w swoich dywagacjach o świecie. Czym innym jest jednak spotkanie, żywe słowo i możliwość dyskusji, a czym innym eseje napisane niby to naukowym, skomplikowanym językiem. Kiedy czytelnik wgłębia się w przekaz, okazuje się, że to raczej powierzchowne omiatanie tematu, ukłucie raczej, aniżeli poważna sekcja. Niewątpliwie tematy poruszane w tej książce są ważne, bo dotyczą edukacji, poprawności politycznej, propagowania jednej, słusznej wizji świata, lecz w pewnym sensie robi to również sam Nalaskowski nie proponując nic nowego oprócz swoistego powrotu do wartości dawnego świata. Czy przez to lepszych? Szkoda, bo to ważne kwestie, a nie dowiadujemy się nic więcej, oprócz tego, że Wielki Pedagog jest rozczarowany. Ja również.

To rzecz o moim środowisku zawodowym i z przykrością muszę się zgodzić z autorem.
Jeżeli moje badania wykonane za polskie pieniądze, publikuję za granicą, to oddaję za darmo moją pracę twórczą i polskie pieniądze. Ba, muszę za to słono zapłacić. Umiędzynarodowienie nauki polskiej ministra „sami-wiecie-którego” można porównać do ogrodnika, który wyhodował truskawki, zaniósł je na rynek. Tam przychodzi klient i grzebie w towarze, przebiera, przesypuje, grymasi, na koniec wybiera jeden koszyczek. Wtedy ogrodnik cały szczęśliwy, pakuje truskawki do woreczka podaje klientowi i płaci mu podwójną cenę!

Książka bardzo ważna i potrzebna,w dzisiejszym świecie absurdu i poprawności politycznej.Gdzie nienormalność ma być traktowana jako standard,a wręcz nobilitowana,podczas gdy np. tradycyjne podejście do małżeństwa i rodziny jest coraz częściej napiętnowane.Pan profesor szeroko opisuje też min. standardy WHO odnośnie seksualizacji dzieci w szkołach-lektura obowiązkowa dla każdego rodzica-ku przestrodze.

Profesor precyzyjnie wskazuje ułomności dzisiejszego społeczeństwa, podkreśla zmiany jakie zachodzą w podejściu do kształcenia, od szkoły po uniwersytety, porusza też temat słabnącej wiedzy dotyczącej pedagogiki oraz jej marginalizacji. Trafne, choć niejednokrotnie bolesne, spostrzeżenia. Gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna dyktatura i cenzura? Warto sobie zadać to pytanie - co się z nami stało, jak do tego doszło, że coraz większa część społeczeństwa musi kryć się ze swoimi przekonaniami, podczas gdy druga toruje sobie drogę krzykiem i bluzgami ?
Eseje zmuszają do refleksji i trzeźwej oceny otaczającej nas rzeczywistości.

Zbiór kilku esejów, które służyć mają jako syntetyczny opis przemian zachodzących w nowoczesnych społeczeństwach, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z edukacją i pedagogiką. Zakres poruszanych zagadnień obejmuje m.in. zanik twórczego myślenia, edukację seksualną, zanik pedagogiki jako nauki akademickiej, czy też spadek autonomii uczelni wyższych.

Książka ma wiele wad, spróbuje wymienić kilka. Na pewno jest pseudo-intelektualna, autor uwielbia wstawiać wzory matematyczne, które zupełnie niczemu nie służą, tłumaczyć w sposób skomplikowany proste terminy, powoływać się lub cytować rożnych autorów bez żadnego powodu, a czasem i bez ich zrozumienia. Te konkluzje i spostrzeżenia, które mają akurat jakiś sens, są zwyczajnymi banałami. Ale nie ma tego dużo. Większość zawartości to takie narzekania dziadka, który pogubił się we współczesnym świecie. Gdyby to był mój dziadek, to by mnie to jeszcze jako tako interesowało. A tak?

Książka ma...

Człowiek o wielkim dorobku naukowym, wspaniały pedagog i nauczyciel, człowiek wielkiej odwagi i prawości - w starciu w głupotą współczesności, z hucpiarstwem, agresją, zdziczeniem, kłamstwem i podłością. Aleksander Nalaskowski i jemu podobni, mogą jeszcze zatrzymać Hunów. Swoją wiedzą, autorytetem, nieugiętością i wiedzą. Siłą argumentów, kulturą, potęgą dziedzictwa myśli europejskiej. Pod warunkiem, że nie pozostaniemy obojętnymi widzami, że włączymy się wszyscy w ratowanie prawdy i normalności naszego świata.

Świetna książka, która uwypukla kłamstwo wolności słowa, zarezerwowanej dla wybranych. Profesor Aleksander Nalaskowski z wielką swadą charakteryzuje najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne w naszym kraju. Czytajcie!
Więcej na moim blogu:https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/07/rozgoryczenie-profesora-idealisty.html

Lektura dająca do myślenia. Właśnie: co się stało z ludźmi?

Lektura dająca do myślenia. Właśnie: co się stało z ludźmi?

• Obyczajowe
  • Socjologia / Społeczeństwo
  • Mam, pora przeczytać
  • Szukam
  • Absolutnie

Dodaj cytat z książki Wielkie Zatrzymanie. Co się stało z ludźmi?