Zły bliźniak

2007-01-01
978-83-245-8533-5
Donata Olejnik

BAD IDEA

Dziś na recenzencką tapetę biorę książkę, której wydanie na polskim rynku mnie ucieszyło, chociaż nie miało najmniejszego sensu. „Zły bliźniak” bowiem to powieść, która sama w sobie nie ma ani potencjału wydawniczego, ani nie jest nawet warta poznania. O jej wartości decyduje coś innego – kontekst. Problem w tym, że w Polsce nikt nie pokusił się o owego kontekstu nie tyle zapewnienie, ile nawet zarysowanie. Została tylko przeciętna, kiepsko napisana powieść, którą przeczytać można, jeśli lubicie nijakie thrillery / kryminały (czyli jeśli lubicie thrillery / kryminały, bo zdecydowana większość reprezentantów gatunku taka właśnie jest),ale nic poza tym. A szkoda, bo „Zły bliźniak”, jeśli właściwie odczytany, stanowi kawał naprawdę dobrej zabawy. A raczej kawałek większej zabawy.

Zanim jednak wyjaśnię o co z tą powieścią tak właściwie chodzi, kilka słów o fabule. Głównym bohaterem książki jest Paul Artisan, prywatny detektyw, który pewnego dnia dostaje kolejne zlecenie, jakich w jego karierze w sumie było wiele. Niejaki Clifford Widmore, jeden z członków wpływowego klanu Widmore’ów, słynącego z mniej lub bardziej legalnych interesów i dziwnych badań, zatrudnia go by odnalazł jego zaginionego brata bliźniaka, Alexandra. Oferta kusząca, tym bardziej, że dla klienta pieniądze nie grają roli. Wkrótce jednak nasz bohater przekonuje się, że nie tylko może nie podołać tej sprawie, ale i jakie sekrety skrywają Widmore’owie, a to może kosztować go wiele...

BAD IDEA

"Zły bliźniak" to ostatnia powieść napisana przez Gary'ego Troup. Zapewne część z was pamięta, że ów pisarz zginął we wrześniu 2004 roku, kiedy odrzutowiec relacji Sydney-Los Angeles, którym podróżował, rozbił się nad południowym Pacyfikiem. Umarł na początku swojej drogi literackiej, co dotknęło jego zagorzałych fanów.

A teraz coś o książce.

Do detektywa Paula Artisana, który zajmuje się błahymi sprawami, zgłasza się młody, niezwykle bogaty Clifford Widmore ze zleceniem odnalezienia zaginionego brata bliźniaka, któremu rzekomo grozi niebezpieczeństwo. Artisan po rozważaniu wszystkich za i przeciw podejmuje się tego zadania. Jeździ po całym świecie tak, jak wskazują tropy. Jest w Kalifornii, na Kubie, odwiedza okolice Nowego Jorku, a nawet leci do dalekiej Australii.

Clifford twierdzi , że jego brat jest - w odróżnieniu od niego - bardzo złym człowiekiem. Detektyw zaczyna więc od szukania czarnej owcy, ale w trakcie podróży, przerywanej powrotami do domu i długimi rozmowami z starszym przyjacielem , przekonuje się, że cała rodzina Widmore jest podejrzana, a rzeczywistość nie wygląda tak, jak wszyscy chcą mu wmówić.

W trakcie lektury nasuwają się pytania: kto tak naprawdę jest zły w tej rodzinie? Kto chce i jakimi sposobami przejąć majątek rodziny Widmore? I w końcu, kto kogo chce zabić?

"Zły bliźniak" to ciekawa powieść, którą czyta się świetnie. Główny bohater od samego początku zyskuje sympatię czytelników. Nie brakuje też ciekawych zwrotów akcji. Polecam każdemu, kto ma ochotę na chwilę relaksu razem z książką detektywistyczną.

<a href="http://www.blaskksiazek.pl">Blask książek</a>

A teraz coś o książce.

Do detektywa Paula Artisana,...

Cały pomysł na książke, główny bohater, ogólnie wszystko wydaje się być jak najbardziej na miejscu. Jednak przez cały czas czegoś mi brakowało. Nie mogłam się wciągnąć, męczyłam się i szczerze bardziej oczarowała mnie historia samego autora książki i jego śmierci niż sama książka.

Książkę przeczytałam juz kilka lat temu, więc nie pamiętam całej fabuły. Fkatem jest, że zainteresował mnie główny bohater i cała ta tajemnica wokół "złego bliźniaka". W ciekawy sposób ukazane jest całe śledztwo, podczas którego Artisan podrózuje po świecie.
Szkoda, że nie doczekamy się kolejnej ksiażki tego autora.

Szkoda, że nie doczekamy się kolejnej ksiażki tego autora.

Calkiem niezla mini powiesc detektywistyczna.

Calkiem niezla mini powiesc detektywistyczna.

Bardzo dobra książka: ciekawe zwroty akcji. Ogólnie miła i jak na powieść detektywistyczną, dosyć lekka.

Wielka szkoda, że autor już nic nie napisze...bo "Złego bliźniaka" czyta się rewelacyjnie. Świetny kryminał, z wartką akcją i ujmującym bohaterem. Trochę tylko w końcówce namieszanych wątków ale i tak pozycja znakomita.

Autor tak naprawdę to Laurence Shames, nazwisko z okładki natomiast to anagram słowa "purgatory", taki smaczek dla fanów Lost :P Książka jest rodzynkiem bo została wydana na potrzeby promocji serialu i stała się bestselerem. Osobiście bardzo polecam.

• Wyłapane w promocji ;)
  • Kryminał/Thriller/Sensacja