Aleksander Wielki i świat irański

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego
historia
Elevander

Niniejsza książka przedstawia epokę podbojów i panowania Aleksandra zwanego Wielkim w Iranie i Azji Środkowej, ze szczególnym wyeksponowaniem roli Irańczyków i irańskich tradycji kulturowych w powstającym imperium. Praca ta składa się z wprowadzenia, zakończenia i 4 części: Aleksander w Iranie i Azji Środkowej, Irańczycy w armii Aleksandra i wpływ irański na jego sztukę wojenną, Kolonie Aleksandra w satrapiach północnoirańskich, Ikonografia zabytków epoki Aleksandra i Diadochów wobec tradycji okresu Achemenidów. Opatrzona jest indeksami oraz wykazem literatury. Dodatkowo tekst wzbogacony został szeregiem ilustracji, które czynią omawiana pracę jeszcze ciekawszą.

źródło opisu: Tekst na tylnej stronie okładki

źródło okładki: własne

JanBeskidzki | 2017-07-19
Przeczytana: 2015 rok

Ksiazka jaka zdarza się rzadko wśród historyków antyku, bowiem zawiera duzo nowych treści, ustaleń, i wniosków w temacie, który wydaje się naukowo wyeksploatowany. Na polskim rynku jest kilka książek o Aleksandrze Wielkim, ale one powtarzają te same rzeczy - życiorys, bitwy opisywane dość 'mechanicznie', anekdoty. Książka Olbrychta to zupełnie inna praca, odkrywa bowiem w przekazach antycznych informacje, na które niewielu badaczy zwracało uwagę - informacje o roli Irańczyków w polityce Aleksandra. A to zmienia obraz Aleksandra zupełnie. Ksiązka warta nowego wydania. A przy okazji - ujęcie Olbrychta denerwuje 'tradycyjnych' badaczy, i czytelników przyzwyczajonych do tradycyjnego obrazu Aleksandra, stąd niekiedy niemerytoryczna krytyka. Olbrycht publikuje bardzo dużo po angielsku, co mozna sprawdzić na academia.edu.

Sensej | 2017-03-23

Praca dobra, ale autor wyraźnie obniżył poprzeczkę od czasów "Parthia et ulteriores gentes". Podobają mi się wnioski autora na temat polityki samego Aleksandra Wielkiego w Imperium Achemenidów. Zgadzam się, że za wszelką cenę starał się pokazać jako następca Dariusza III Kodomanusa. Cel ten udało mu się zrealizować w dużej mierze dzięki poparciu lokalnej arystokracji perskiej. Najlepszą część pracy stanowi dyskurs o formacjach irańskich i tzw. irańskich odpowiednich elitarnych formacji macedońskich w wojsku Aleksandra. Niekiedy jednak M. J. Olbrycht popełnia spore gafy. Np. twierdzi jakoby bitwa nad Jaxartesem była nierozstrzygnięta podczas, gdy było to zwycięstwo taktyczne Aleksandra nad Sakami. Czyżby nie zapoznał się z przekazem "Anabazy" Flawiusza Arriana? Innych źródeł nie mamy. Polecam "Aleksander Wielki i świat irański" M. J. Olbrychta chociaż czytałem dużo lepsze pozycje w tym temacie. ;)

Menandros | 2016-09-16

Prof. Olbrycht jest obecnie jedną z czołowych postaci w badaniach nad światem irańskim w Antyku (i mam na myśli Europę, nie Polskę!). Ta praca przewartościowuje nasze postrzeganie wyprawy Aleksandra i jego stosunku do ludów podbitych. Z niektórymi tezami można polemizować, ale nie sposób nie zgodzić się z wydźwiękiem ogólnym- Aleksander miał się za dziedzica Achemenidów i kolejnego władcę z tej dynastii, i (w odróżnieniu od następców) bazował w dużej mierze na żywiole lokalnym.

Samodzielnie napisana, wartościowa książka naukowa typu "kij w mrowisko" zdarza się w polskiej humanistyce tak rzadko, że jest na wagę złota.

alberding | 2016-08-29

Nowe, oryginalne ujęcie, zupelnie inne niż w dostepnych po polsku pracach. Autor duzo publikuje też po angielsku. Jego publikacje maja światową renomę, wystarczy wejśc na portal academia.edu. Tekst miejscami niełatwy, ale dobrze sie czyta. Przede wszystkim wiele zaskakujących wniosków. Przydałoby się nowe wydanie.

Elevander | 2015-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2015

Aleksandra Wielkiego traktuje się nieraz jako macedońskiego zdobywcę Azji, jako człowieka niosącego kulturę europejską na wschód. Z taką właśnie opinią polemizuje w tej obszernej monografii M. J. Olbrycht, który stara się ukazać bardzo silne związki króla z podbitym Iranem po roku 330 i śmierci Dariusza III. Zasadnicza teza książki jest taka, że po tej dacie doszło do zakrojonego na bardzo szeroką skalę procesu iranizacji Aleksandra, jego otoczenia i armii.

Dla niektórych opinia taka może być bardzo kontrowersyjna, ale muszę przyznać, że Olbrycht mnie przekonał do swoich racji. Zakres jego analizy obejmuje bardzo szerokie spectrum relacji macedońskiego władcy i świata irańskiego (znaczące: irański > perski). W części pierwszej Autor przedstawia faktografię związaną z działaniami Aleksandra w Iranie i Azji Środkowej, ukazuje też jego stosunek do mieszkańców tego obszaru. Część druga wyraźnie poświęcona jest udziałowi Irańczyków w armii króla i procesowi iranizacji jego machiny...