Kiedy pęka tama

Cykl: Alex Delaware (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
When The Bough Breaks
świadek, morderstwo

Thriller psychologiczny, który przyniósł światową sławę Jonathanowi Kellermanowi. Po raz pierwszy pojawia się w nim Alex Delaware: najsłynniejszy psycholog w literaturze sensacyjnej. Makabryczne morderstwo. Dwie ofiary. Jeden świadek. Ale mała Melody nie chce albo nie może powiedzieć, co widziała... Alex Delaware, wzięty psycholog dziecięcy, czuje się wypalony i postanawia wycofać się z...

Alex Delaware, wzięty psycholog dziecięcy, czuje się wypalony i postanawia wycofać się z zawodu. Jednak przyjaciel, detektyw Milo Sturgis z wydziału zabójstw, prosi go o przysługę: rozmowę z dziewczynką, jedynym świadkiem zabójstwa sławnego psychiatry i jego narzeczonej. Alex zgadza się porozmawiać z dzieckiem. Stopniowo przekonuje się, że wspomnienia Melody kryją nie tylko przerażającą prawdę o morderstwie, które rozegrało się na jej oczach, ale też o czymś znacznie gorszym...

źródło opisu: [Amber, 2008]

Seria z psychologiem dziecięcym Alexem Delaware została mi polecona jako kawał dobrego thrillera z ogromnym ładunkiem napięcia i w ogóle och i ach. Opinie na jej temat też były dość zachęcające. Dla porządku postanowiłam zacząć od części pierwszej i może to był mój błąd, bo zamiast przyłączyć się do pochwalnych głosów brnęłam przez tę książkę dość mozolnie.
Od razu w pierwszym rozdziale rozczarowanie - ten super-hiper-mega genialny Alex okazuje się psychologiem emerytowanym (jednak nie martwcie się niewiasty, to nie żaden dziadek, nasz bohater przeszedł na emeryturę zaraz po trzydziestce i na szczęście niedługo na niej odpoczywa!), mimo to bogatym (pięćset pięćdziesiąt metrów kwadratowych domu to chyba wystarczająca przesłanka) i znudzonym swym obecnym idealnym życiem facetem. Kiedy więc przybywa do niego stary znajomy po pomoc w śledztwie, Alex zrzuca maskę emeryta i przeobraża się w detektywa amatora. Jednak zmiana nie następuje od razu, jakaś konkretniejsza akcja zawiązuje się...

| 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

"-Rany! Gadał tam tylko jakiś dzieciak, człowieku. Przysięgam, ze tylko tyle. Nie przesłuchałem całych, tylko trochę, zanim facet je ode mnie wziął. Jakiś dzieciak gadał do mojej siostry. Elena go słuchała i mówiła: "Powiedz mi więcej". I on mówił."

Wciągający kryminał w którym to znany psycholog Alex wciela się w role detektywa i pomaga przyjacielowi, Milo rozwikłać tajemnice wstrząsającego morderstwa. Trudno jest odnaleźć jakikolwiek punkt zaczepienia jeśli jedynym świadkiem jest nafaszerowana środkami uspokajającymi mała dziewczynka. Psycholog odnajduje jednak powiązania miedzy śmiercią kilkorga osób z instytucja, która pozornie pomagać ma upośledzonym lub niedorozwiniętym dzieciom. Lekarz odkrywa straszliwa prawdę, jednak jaka ona jest i co kryje się za słowami 'pomoc' i 'altruizm' musicie doczytać sami.

"Kiedy pęka tama" jest pierwsza częścią przygód psychologa Alexa Delaware i detektywa Milo Sturgis. To własnie tutaj lekarz odkrywa ze ma zamiłowanie do łamigłówek i pracy w...

ania | 2015-10-24
Przeczytana: 24 października 2015

Najnudniejsza ksiazka jaka ostatnio czytalam.
Meczylam ja dobre kilka miesiecy.
Jakies dwa marne trupiszcza na samym poczatku, a w polowie ksiazki juz zapomnialam czego dotyczy sledztwo prowadzone przez odsunietego od sprawy detektywa i psychologa na emeryturze, ktorego tez nikt oficjalnie o wspolprace nie prosil.
Calosc kreci sie wokol niekonczacych sie, przerazliwie nudnych opisow, w co piekny i powabny, zadufany w sobie doktorek jest ubrany, co je, z kim spi, kogo kocha, a kto jego, gdzie jedzie, opisy drogi, ktora jedzie; doglebne opisy budynkow, pomieszczen i przyrody oraz osob, ktore wystepuja raptem na 2 stronach.
I przez cale 30, rozwleklych jak flaki w oleju, rozdzialow nic sie nie dzieje. Jedynie w koncowce cos tam, cos tam...
Zdecydowanie nie polecam i wykreslam pana Kellermana z moich planow czytelniczych.

Nikto | 2016-11-03
Na półkach: Rok - 2016, Przeczytane
Przeczytana: 04 października 2016

Tę książkę przyniosłam z biblioteki . Wzięłam ją niejako na chybił trafił , gdzieś tam bowiem z tyłu głowy jakieś dzwoneczki dzwoniły , że już kiedyś Kellermana czytałam i że bardzo mnie poruszył . Moja pamięć zareagowała więc na nazwisko pisarza . Nawet nie wiedziałam że jest to pierwsza część cyklu z emerytowanym psychologiem dziecięcym o nazwisku Alex Delaware w roli głównej . Swoją drogą emerytura w wieku 33 lat . Fiu fiu , to lepiej niż nasze rodzime służby mundurowe mają . Ale to taka dygresja , wracając do książki . Otóż tenże Alex zostaje poproszony przez policjanta Milo Sturgisa o pomoc , która ma polegać na porozmawianiu z sześcioletnią Melody Quinn która może być jedynym światkiem w sprawie okropnego podwójnego morderstwa . Dziewczynka jednak zachowuje się dziwnie , a na pewno nie jak szczęśliwa normalna dziewczynka w wieku sześciu lat . Nasz doktorek emeryt wchodzi coraz dalej i głębiej w sprawę , ale każde odkrycie i każda odpowiedź rodzi nowe pytania i nowe tajemnice...

myszata | 2015-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Pierwsze moje spotkanie z Kallermanem i nie ostatnie.
Polubiłam postać głównego bohatera, Alexa (co prawda fakt, że jest psychologiem na niewiele mu się przydał) i jego przyjaciela Milo. Powieść dobra, przemyślana. Minusem są jedynie długie opisy (niektóre najzwyczajniej pomijałam) i to, że akcja na dobre rozkręca się dość późno.
Mimo tego warto przeczytać, bo autor później nagradza cierpliwość;)

Dorian_LC | 2015-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2015

MROCZNE OBLICZE LA

Debiut literacki Jonathan'a Kellerman'a, który ma w dorobku cykl blisko trzydziestu powieści, których bohaterem jest psycholog dziecięcy Alex Delaware.

Autorowi udało się stworzyć ciekawą postać cynicznego, a zarazem wrażliwego lekarza. Alex Delaware trochę przypomina Harry'ego Hole'a z powieści Jo Nesbo, czy David'a Hunter'a wykreowanego przez Simon'a Beckett'a, ale trzeba zwrócić uwagę na fakt, że J.Kellerman napisał tą powieść w 1985 roku.

Fabuła jest intrygująca: trzy brutalne zbrodnie i małoletni świadek, a w tle gorące LA. Akcja toczy się wolno, w powieści jest mnóstwo opisów oraz długich dialogów (niektóre naprawdę świetne). Czytelnik może odnieść wrażenie, że sam leży na kozetce doktora Delaware'a i słucha fascynującej opowieści. Niestety końcówka trochę przekombinowana, taka w typowym hollywoodzkim stylu.

Kiedy Pęka Tama to powieść bardziej dla czytelników-myślicieli, niż tych nastawionych na wartką akcję.

Roland | 2013-01-31
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Pierwsza powieść Jonathana Kellermana z niezwykle inteligentnym psychologiem Alexem Delawere.Kellerman napisał sporą ilość książek z tym bohaterem. Ich poziom jest zróżnicowany, czasami są zaskakujące , innym razem przewidywalne. Tym razem autor zabiera nas do Los Angeles w celu rozwiązania tajemniczej zbrodni dwóch kochanków. Nie zabraknie tutaj nie do końca chrześcijańskiej instytucji dla dzieci, elitarnej szkoły oraz owianej tajemnicą wyspy.
Przez większą cześć książki, tak naprawdę główną osobą , która prowadzi całe śledztwo jest nasz psycholog. Czytając inne książki Kellermana można zauważyć, że ewoluowały one w stronę innych bohaterów, w stronę większego ich udziału w sprawach m.in. znakomita postać Milo Sturgisa.
Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, mogą jedynie męczyć opisy jazdy po mieście, jeśli się nie zna topografii miasta. Dobry czytelnik thrillerów szybko odnajdzie sprawcę (sprawców? :)), ale jednak będzie pewien element zaskoczenia.
Książka jest dobra i...

Przemek | 2015-02-05
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 lutego 2015

Wreszcie wpadła w moje ręce pierwsza część przygód Alexa Delaware.Głównego bohatera miałem już okazję wcześniej spotkać(choćby w "Terapii" czy"Z zimną krwią") i już wówczas przypadł mi do gustu.Tym razem miałem sposobność poznać jego debiut i mile zaskoczyło mnie to,że autor już wtedy wiedział że na jednej powieści się nie zakończy.Zarówno Alex,jak i jego przyjaciel Milo dopiero się poznają,a relacje między nimi momentami bawią a jeszcze w innych okolicznościach ;wywołują refleksję.Co do samej tematyki powieści ,to daje dość sporo do myślenia.Stopień zagmatwania jest przyswajalny,a zakończenie zaskakujące.Polecam tę książkę z czystym sumieniem.

Angela1990 | 2016-08-21
Na półkach: Kryminały, Przeczytane

Moje pierwsze spotkanie z Kellermanem i niestety ostatnie. Tyle pochwalnych opinii przeczytałam na temat całego cyklu o psychologu dziecięcym Alexie, że po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów musiałam sprawdzić, czy na pewno czytam dobrą książkę. Nie wiem, może pierwszy tom był słaby, może dalej jest lepiej, ale już nie zamierzam się o tym przekonywać. W kryminałach szukam prawdziwego dreszczyku, ma mną wstrząsnąć, trochę nawet przerazić, a co tutaj mamy? Psycholog na emeryturze(jednak bez obawy drogie panie, oczywiście zaraz po 30), mega przystojny i bogaty, a do tego co chwila opisy w co jest ubrany on i wszyscy pozostali, co jedzą,itp. No nie tego się spodziewałam po tzw. kryminale. Obawiam się, że po przygodzie z Jo Nesbo niełatwo będzie mnie zadowolić w tej kwestii. Szukam dalej, jednak już nie u Kellermana.

Karolina | 2015-10-16

Jedna z lepszych książek, jakie miałam okazję przeczytać w ostatnim czasie. W przeciwieństwie do większości kryminałów, z jakimi się zetknęłam, nie jest to przerost w założeniu wartkiej i zaskakującej akcji nad treścią, a wręcz przeciwnie. Autor skupia się na opisach tego, co się wcześniej wydarzyło, stopniowo ukazując czytelnikowi rozwiązanie intrygi. Główny bohater, sympatyczny psycholog, nie jest postacią wszechwiedzącą, wyidealizowaną i (na szczęście) nie skupia się wokół niego cała akcja i wszelkie zło. Jest on tylko osobą, która powoli odkrywa tajemnicę, a niemiłe zdarzenia przytrafiają mu się wyjątkowo rzadko, jak na kryminał. Bardzo spodobał mi się ten zabieg, gdyż dotąd przyzwyczajona byłam do tego, że główny bohater próbujący odkryć motywy zabójstwa lub innej zbrodni, ciągle musiał stawiać czoła "niespodziewanym" i "nieprzewidywalnym" wypadkom, pościgom, atakom. Tutaj tego nie ma, co bardzo pochwalam, wreszcie coś nowego. OO głównym bohaterze można również stwierdzić, że...