science fiction
wieslawpas

„Monsun” to trzy odrębne historie o tematyce sensacyjnej. Łączą je wspólni bohaterowie – oficerowie amerykańskiego wywiadu, których zadaniem jest rozwikłanie zagadkowych i niebezpiecznych zjawisk, takich jak: ogromne ogniste kule o średnicy kilkunastu kilometrów niszczące całe miasta, niezwykle częste powodzie i trzęsienia ziemi w różnych częściach globu, nawet tam, gdzie nigdy dotąd one nie występowały oraz obiekty poruszające się w powietrzu z zawrotną prędkością dziesięciu machów, zestrzeliwujące masowo wojskowe samoloty. Gra toczy się o wysoką stawkę, ponieważ liczne katastrofy pochłaniają życie tysięcy ludzi. Zaangażowane są armia amerykańska, wywiad wojskowy i oddziały specjalne. Ze względu na globalną skalę kataklizmów, akcja książki dzieje się na całym świecie. Przedstawione wydarzenia są tajemnicze i zagadkowe, a działania agentów zmierzające do poznania prawdy odsłaniają fakty, które powodują, że lektura z każdą przeczytaną stroną staje się coraz ciekaws

źródło opisu: Wiesław Pasławski

źródło okładki: Wiesław Pasławski

Piotrek | 2018-03-16

Powieść czyta się szybko, występują tu ciekawe zwroty akcji, jednak całość sprawia wrażenie nieco niedopracowanej. Historia trwająca już od 50 stron może nagle błyskawicznie zakończyć się w ciągu minuty. Myślę, że głównym problemem jest tutaj to, iż mnóstwo wątków, które wciąż narastają, muszą nagle znaleźć rozwiązanie. Może po prostu całość powinna być trochę dłuższa?

TummaVic | 2016-03-30

Nigdy wcześniej nie spotkałam się z twórczością Wiesława Pasławskiego. "Monsun" był moją pierwszą książką tego autora. Za co również serdecznie dziękuję, bo to właśnie dzięki Panu Wiesławowi mogłam ją przeczytać.

Mimo, że spora część osób uważa tę książkę z tytuł głównie dla mężczyzn to jednak myślę, że kobiety również znajdą tu coś dla siebie. Nawet jeśli kobietom ciężko będzie zrozumieć niektóre typowe wojskowe zwroty, nazwy broni czy uzbrojenia to myślę, że ogólna tematyka opowiadań może im się spodobać.
"Monsun" to trzy różne opowiadania, które łączą Ci sami, główni bohaterowie
Akcja książki przenosi się z miejsca na miejsce. Poznajemy wielu bohaterów, którzy wydają się tacy sami ponieważ nie mamy ich dokładnych opisów. Jednak myślę, że skoro to są opowiadania, to aż tak wiele opisów byłoby zbędnych. Z czasem czytelnik orientuje się również w miejscach akcji i przenoszenie się z miejsca na miejsce nie jest uciążliwe. Wręcz przeciwnie, pozostaje taka nutka ciekawości co...

Łukasz | 2016-01-02
Przeczytana: 29 grudnia 2015

„Monsun” Wiesława Pasławskiego to już druga książka tego autora, z którą miałem okazję się zapoznać. Po pierwszej, znakomitej „Szynkadeli” byłem do niej nastawiony bardzo pozytywnie. Na pierwszy rzut oka, nowa pozycja prezentuje się lepiej od poprzedniej – ma dużo ładniejszą okładkę. Tutaj, niestety, jej przewaga nad poprzedniczką się kończy.

Książka składa się z trzech opowiadań, których bohaterami są oficerowie amerykańskiego wywiadu. W tym miejscu muszę zwrócić uwagę na pierwszy mankament – postacie są całkowicie bezbarwne, jednolite. Poznajemy co prawda ich imiona i nazwiska, ale Kellan Wilson, Andrew Thompson oraz większość pozostałych bohaterów stanowią szarą masę. Brak im cech indywidualnych, mówią dokładnie w ten sam sposób i zachowują się niemal identycznie. Wyjątek stanowią osoby, rzekłbym, dodatkowe, które występują w każdym opowiadaniu – alchemik John, wybraniec Omar Arkam czy też haker Henry Brown. Dodają oni całości niezbędnego kolorytu.

Kolejny zarzut muszę...

karols | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

"Monsun" to zbiór fantastycznych nowel. Przywołują ducha polskiej noweli fantastycznej. Inspirujące i szybkie zwroty akcji, to atut nowoczesnej treści. Akcję "Monsuna" śledziłem z dużym zaciekawieniem. Do tego stopnia, że odpuściłem sobie ulubiony program w telewizji. A jutro zamierzam tę książkę przeczytać ponownie.

Frank_Black | 2015-12-12
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Witam. To moja pierwsza opinia w tym serwisie i nie ukrywam, że zarejestrowałem się tutaj, aby obiektywnie ocenić właśnie tę książkę.
Według mnie decydowanie jest to literatura dla mężczyzn. Chyba, że trafi się niewiasta lubiąca techniczne opisy sprzętu wojskowego czy operacji specjalnych. Książka zawiera trzy odrębne opowiadania, które łączą bohaterowie, jednak każde z nich tworzy osobną opowieść. Tak jak pisałem już Autorowi w naszej rozmowie - każde z tych opowiadań ma potencjał na coś obszerniejszego i bardziej rozbudowanego. Natomiast ponieważ to są opowiadania, należy do tych opowieści podejść jak do opowiadań i tu brak szczegółowych opisów nie jest wadą. Każde opowiadanie składa się z szeregu szortów (tak, jest coś takiego), które razem połączone tworzą spójną całość. Dla jednych to może być wadą (bo nie dowiadujemy się wiele o samych bohaterach, ich życiu prywatnym, pasjach etc, etc, etc) natomiast jeżeli ktoś lubi szybki, agresywny styl, będzie bardzo zadowolony.
Można...

czytamcałyczas | 2015-12-09

Od razu piszę,nie znam się na tej nowoczesnej technice.Nie mam o niej pojęcia.
Książka mi to,bardzo mi się podobała.
Monsun to zbiór trzech opowiadań.Które łączą bohaterowie,nowoczesna technologia.Oraz to co lubię w książkach,czyli akcja w wielu ciekawych miejscach.
Choćby takich jak Stany Zjednoczone.Rosja,Sudan,czy Nowa Zelandia.
Nie będę opisywał,każdego opowiadania.Bo,nie chcę zdradzać szczegółów.
Wspomnę tylko tyle,że najbardziej podobało mi się ostatnie opowiadanie.

Książka,jest moim skromnym zdaniem przeznaczona,głównie dla panów.Lubiących sprawy związane z wojskowością i nowoczesną techniką.
Czy zatem mogą,ją czytać panie ?
Jak najbardziej.To dobra rozrywka,czyta się szybko i daje mnóstwo radości.

Książkę dostałem od Autora,do recenzji.
Bardzo za to dziękuję.

Stworek_vel_Oka | 2015-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2015

„Monsun” jest drugą (po „Szynkadeli”) książką samoopublikowaną przez Wiesława Pasławskiego. Miała być sensacją i swoją wartką akcją zmieść z powierzchni Ziemi jeden z moich długich jesienno-zimowych wieczorów. Coś jednak poszło nie tak, bo otrzymaliśmy zbiorek trzech opowiadań a’la science fiction, a może nawet trącający dystopią, przez który nie dało się tak szybko i przyjemnie przebrnąć, choć liczy zaledwie 164 strony…

Co nas czeka w środku:

"Monsun" – historia o ognistych kulach, które swym żarem spalały całe wielkie metropolie. Od początku skaczemy jak pchełki z miasta do miasta, z kontynentu na kontynent, z jednej bazy wojskowej do drugiej (zatrzymując się w każdym z nich na mniej więcej pół strony). O ile taki zabieg sprawdza się w niektórych książkach i buduje napięcie/wzmacnia akcję i jeszcze bardziej ją podkręca, tu był niezwykle męczący – wszak w każdym opisywanym miejscu działo się to samo: niezidentyfikowane obiekty, nazwiska, wielka kula ognia, gorąco, strach i bach!...

Uleczkaa38 | 2015-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2015

"Monsun" - Wiesław Pasławski.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Wiesława Pasławskiego miało miejsce niespełna pół roku temu, i było to bardzo zabawne, komediowe, ze wszech miar udane literackie doświadczenie. Inaczej być nie mogło, gdyż miałam wówczas okazję poznać jedną z najzabawniejszych komedii w polskiej literaturze ostatnich lat - "Szynkadelę - produkt polski". Dziś jestem już po lekturze najnowszej powieści Pana Wiesława, i mogę stwierdzić z pełnym przekonaniem, że jest to jedno z najbardziej zaskakujących "drugich" spotkań z tym samym autorem, który stworzył tym razem dzieło jakże odmienne, od poprzedniej opowieści. Tym razem Wiesław Pasławski zafundował nam mocną historię sensacyjną, z pogranicza thrillera i fantastyki.. Jej tytuł to "Monsun", zaś o wrażeniach z lektury postaram się opowiedzieć w niniejszej recenzji..

Fabuła tej opowieści rozgrywa się współcześnie, niemalże na wszystkich kontynentach świata. To trzy, w zasadzie odrębne historie, które jednak w...