Bractwo Tajemnego Znaku

2009-04-29
2009-04-29
Cezary Murawski

Okładka książki Saga Orków - 2 - Shakara Jan Bratenstein, Michael Peinkofer
Saga Orków - 2... Jan Bratenstein, Mi...
Okładka książki Saga Orków - 1 - Dwaj bracia Lars Bjorstrup, Jan Bratenstein, Michael Peinkofer, Peter Snejbjerg
Saga Orków - 1... Lars Bjorstrup, Jan...

Książka ta jest dosyć typową przygodową powieścią historyczną i rzeczywiście w trakcie lektury nie sposób uciec od porównań z innym męskim duetem rozwiązującym zagadki - Holmesem i Watsonem. Jednak Powieść o przygodach sir Waltera Scotta jest niestety dużo gorsza od tego co udało się stworzyć Arturowi Conan Doyle'owi z dwóch powodów. Po pierwsze, książka jest za długa i przegadana. Momentami ma się wrażenie, że pewne stwierdzenia padają w książce po raz piąty albo szósty, co w dłuższej perspektywie (a mam tu na myśli przebrnięcie przed 500 stron tej powieści) wywołuje znużenie (przynajmniej moje). Po drugie, jest bardzo przewidywalna. Nie jestem z tych, które po 10 stronach wiedzą już kto zabił, wręcz przeciwnie, bardzo łatwo mnie zaskoczyć. W przypadku tej książki już na początku domyśliłam się wszystkiego, więc czytanie sprawiło mi dużo mniejszą przyjemność.

Przeczytałam z przyjemnością. Miejsce akcji - Szkocja, czas - pocz.XIX w., sensacja w stylu hist.

Książka godna przeczytania. Akcja dość wartka i choć rozgrywa się w przeszłości, nie brakuje tu pościgów i bijatyk. Autor przemycił wiele informacji historycznych z dawnych lat Szkocji. Para głównych bohaterów, czyli sir Walter Scott i jego siostrzeniec, do złudzenia przypomina duet Holmes-Watson. Chwilami jest nawet zabawnie. Poza tym wieje trochę grozą na zamku Ruthven, wzrusza los nieszczęśliwej Mary i zadziwiają popisy walk wschodu zakonników, którzy na co dzień opiekują się zbiorami bibliotecznymi. Nie przemówiły natomiast do mnie retoryczne przemowy przywódcy Bractwa Runów. Były dziwnie sztuczne, a ich spotkania jakoś mnie nie przerażały. Scena finałowa w kamiennym kręgu też mnie nie powaliła. Zabrakło mocnego akcentu na koniec. Mimo to warto przeczytać, choćby ze względu na postać wielkiego pisarza, który tu jest postacią literacką.

Książkę czyta się dobrze. Nie jest to wiekopomne dzieło, ale jako umilacz czasu w długie wieczory jak najbardziej się sprawdza. Jako fan szkockiej historii i tamtejszych krajobrazów miałem dodatkową przyjemność z lektury. W końcu nie codzień się człowiek spotyka z Robertem Brucem czy Walterem Scottem w twarz, a tu proszę.

Książka ma momenty, w których historia nudzi. W większości jednak jest to ciekawa karuzela, w której historia przeplata się ze światem fantasy. Spodziewałem się bardziej dramatycznego zakończenia, dlatego ocena nieco niższa.

Książka wspaniała, wciągająca akcja, wstrząsające przeżycia bohaterów - czyta się z zapartym tchem :D

FAntastyczna ksiązka,wprost nie można sie oderwać:)

FAntastyczna ksiązka,wprost nie można sie oderwać:)

Warto przeczytać dla opisów Szkocji.

Warto przeczytać dla opisów Szkocji.

Autor zafascynowany podróżą do "Edenburga Sir Waltera Scotta", który jako pisarz w swojej epoce podbijał niewieście serce. Peinkofer pozazdrościł popularności Scotta i napisał na podstawie życiorysu Sir Waltera historię tajemniczego pergaminu, który został "cudem ocalony" przed spaleniem w pożarze średniowiecznej mniszej biblioteki z wiekowymi "przepisywanymi pismami". Walter zajęty sprawą pożaru oraz nagłej śmierci swojego asystenta próbuje odkryć dlaczego ktoś zadał sobie tyle trudu by zachować tajemnicę. Sir Walterowi pomaga jego bratanek. Oboje odkrywają historię sprzed kilku wieków. Mroczny ród arystokratyczny, którego członkowie ukrywali "druida", mającego zamiar zrealizować królobójstwo . Czy on żyje? Czym jest tajemniczy pergamin i dlaczego giną ludzie powiązani z Sir Walterem Scottem? Jak skończy się historia, czy uda się zamach na króla Wysp Brytyjskich? Irlandzki druid, narastanie dreszczyku emocji do momentu, aż spadnie "średniowieczny brzeszczot", ofiara sprzed wieków, tajemnego kręgu przeprowadzającego śmiercionośny rytuał musi być powtórzony. Zbliża się czas spełnienia ofiary. Kim będzie pechowiec.
Książka, której dreszczyk emocji rośnie wraz z ilością przeczytanych kartek. Dla zwolenników thrillera z historią w tle, nie zawiedziecie się.

• Powieści historyczne
  • Thriller historyczny