Przedwojenna Wilda

Okładka książki Przedwojenna Wilda Magdalena Mrugalska-banaszak
Okładka książki Przedwojenna Wilda
Magdalena Mrugalska-banaszak Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Najpiękniejsze fotografie [Wydawnictwo RM] turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Najpiękniejsze fotografie [Wydawnictwo RM]
Wydawnictwo RM
2011-11-09
2011-11-09
Wilda Poznań historia album

Okładka książki Zakopane. Przewodnik historyczny Lidia Długołęcka-Pinkwart, Maciej Pinkwart
Zakopane. Prze... Lidia Długołęcka-Pi...
Okładka książki Spacerownik łódzki 2 Marzena Bomanowska, Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska
Spacerownik łó... Marzena Bomanowska,...
Okładka książki Spacerownik krakowski Krzysztof Jakubowski, Maciej Miezian, Konrad Myślik, Michał Sasadeusz
Spacerownik kr... Krzysztof Jakubowsk...

Pierwsza z książek o Wildzie, którą miałem okazję czytać/ oglądać. Przyczyniła się do obudzenia zainteresowania miejscem w którym przyszło mi żyć. Zniknęła z półki, muszę poszukać/ odzyskać/ kupić nowy egzemplarz.
edit 28.04.2021: nowy egzemplarz na półce!

edit 28.04.2021: nowy egzemplarz na półce!

Kocham moje miasto miłością bezwarunkową. Znam jego historię i topografię. Nie znaczy to jednak, że jestem bezkrytyczna wobec niego. Ale to nasze sprawy wewnętrzne i nie będziemy tego upubliczniać :).

Ta książka składa się z dwu części: tekstu, w którym znajdziemy opis historii Wildy od jej powstania do czasu przed drugą wojną światową oraz zbioru fotografii z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Pierwsza część zdecydowanie za krótka, dlatego gwiazdka mniej.

Druga natomiast to tekst bez tekstu, ale możemy go czytać jak opowieść o tamtych czasach.

Monochromatyczne zdjęcia w klasycznym już dziś odcieniu sepi chwytają za serce. To kronika tamtych czasów, a szczególnie tamtego społeczeństwia. Zatrzymane w kadrze ulotne chwile mówią bardzo wiele. Patrząc na twarze i postawy można niemal próbować charakteryzować bohaterów fotografii. Nijak to się ma do dzisiejszego selfie.

Cudowna podróż w czasie i przestrzeni. W tamtym czasie moi przodkowie zamieszkiwali Wildę, zatem jest to też podróż sentymentalna. Widzę Wildę, jaką oni znali.
Dziś ta podupadła po II wojnie światowej dzielnica podnosi się i dane jest jej drugie życie. Sporo jeszcze do zrobienia. Ale przecież nie od razu...

Gorąco polecam.

• Mamy na półce