Praga. Miasto magiczne. Spacerownik historyczny

Agora
2013-08-27
2013-08-27
Praga przewodnik spacerownik

Okładka książki Azja 3. Opowieści podróżne Max Cegielski, Jerzy Chociłowski, Tomasz Fedor, Artur Gutowski, Iza Klementowska, Jacek Konieczny, Michał Książek, Andrzej Meller, Marek Pernal, Bartek Sabela, Krzysztof Środa, Paulina Wilk
Azja 3. Opowie... Max Cegielski, Jerz...
Okładka książki Ameryka. Opowieści podróżne Anna Alboth, Elżbieta Dzikowska, Arkady Radosław Fiedler, Grażyna Jagielska, Tomasz Owsiany, Marek Pernal, Dariusz Raczko, Maciej Stasiński, Paulina Wilk
Ameryka. Opowi... Anna Alboth, Elżbie...
Okładka książki Europa. Opowieści podróżne Anna Arno, Dorota Chojnowska, Piotr Jagielski, Jarosław Klejnocki, Marcin Kydryński, Robert Makłowicz, Jarosław Mikołajewski, Katarzyna Nizinkiewicz, Marek Pernal, Małgorzata Rejmer, Michał Rusinek, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Paulina Wilk
Europa. Opowie... Anna Arno, Dorota C...

Trasy/spacery po Pradze i szczegółowo opisane mijane miejsca. Trochę humoru i dużo ciekawostek, także tych związanych z Polską. Warto przed wyjazdem do Pragi zapoznać się z tym spacerownikiem, a przy okazji poznać trochę historię naszych południowych sąsiadów.

Zamiast zabierać ze sobą tłumaczenia zachodnich przewodników opisujących gród nad Wełtawą, warto posiłkować się polskimi autorami. Najbardziej znany jest oczywiście Mariusz Szczygieł, a w dalszej kolejności Aleksander Kaczorowski, Antoni Kroh oraz Mariusz Surosz, chociaż ten ostatni pisze ogólnie o Czechach, a nie ich stolicy.
Marek Pernal to kolejny polski historyk i dyplomata, który dzieli się z nami znajomością miejsc poznanych niejako zawodowo. Czyni to w sposób niezwykle przystępny, poprzez opis szesnastu tras spacerowych po Pradze. Nie ogranicza się w nich do przedstawienia miejsc czy budynków, ale opowiada także o ludziach, którzy buli z nimi związani. Może czyni to mniej literacko niż np. Mariusz Szczygieł, ale za to w sposób bardziej zorganizowany, skondensowany i przystępny. Oczywiście nie ogranicza się do centrum, ale prowadzi czytelników (w tym piszącego te słowa) m.in. po Vyšehradzie, Vinohradach, Žižkovie, Letnej czy Troi. Nie znaczy to, że Hradczany, Mala Strana, Starówka, Josefov czy Nowe Miasto są pominięte. Wręcz przeciwnie – autor znakomicie je opracował, co warto samemu przetestować.
Książka jest pięknie wydana, z mnóstwem kolorowych ilustracji, każda trasa jest naniesiona na odpowiedni fragment mapy Pragi i zawiera polecane miejsca, skategoryzowane gwiazdkami od jednej-do czterech. Na końcu mamy kalendarium, indeksy osób oraz miejsc a także plan komunikacji miejskiej. Forma nadąża zatem za treścią, co nieczęsto się zdarza, a dobrze świadczy o redakcji wydawnictwa. Znakomita, niedoceniana pozycja.

Marek Pernal to kolejny polski historyk i...

"Praga. Miasto magiczne. Spacerownik historyczny" to przewodnik turystyczny, ale nie byle jaki. Jest to najlepszy przewodnik turystyczny na jaki trafiłem a do tego opowiada o najpiękniejszym mieście jakie widziałem, czyli o Pradze. Większość przewodników to zbiór suchych, nudnych i mało interesujących faktów, co najwyżej okraszonych ładnymi zdjęciami. Na dodatek, w internecie można bez problemu znaleźć te same informacje i to za darmo. Ten przewodnik jest jednak zupełnie inny.

Jego autorem jest Marek Pernal, były ambasador RP w Czechach. Dzięki temu, że mieszkał kilka lat w Pradze i zdążył przemierzyć ją nieskończoną ilość razy posiada na jej temat ogromną wiedzę. W swoim przewodniku prezentuje 16 tras wśród których są zarówno te obowiązkowe, na których spotka się niekończące rzesze turystów, jak i te mniej popularne, ale także warte zobaczenia.
Jak w typowych przewodnikach można tu znaleźć wiele praktycznych informacji: sprawdzone restauracje i bary, kluby, piwiarnie, mapkę z komunikacją miejską oraz szczegółowe mapy każdej z omawianych tras.
Przewodnik jest też przepięknie wydany i choć zawiera wiele informacji, ich rozmieszczenie jest bardzo przejrzyste a wygląd estetyczny. Może stanowić wzór dla innych wydawców.

Ale to nie wszystko. Tym, co wyróżnia ten przewodnik są fascynujące opisy poszczególnych zabytków, zawierające informacje historyczne, krótkie notki biograficzne osób mających związek z danym miejscem i przeróżne ciekawostki objaśniających kontekst danego miejsca. Marek Pernal ma talent opowiadania historii i pisze z ogromną pasją, dzięki czemu narracja jest niesamowicie wciągająca. Jego książka jest nie tylko przewodnikiem, ale bardziej opowieścią o Pradze. Dzięki temu można ją czytać niezależnie od planów wycieczkowych. Swietnie sprawdzi jako ciekawa lektura się przy gorącej herbacie w jakiś mroźny zimowy wieczór. Jednak biorąc go do rąk, ciężko nie pomyśleć o ruszeniu w drogę i zobaczeniu tego niesamowitego, magicznego miasta.

Zwiedzanie Pragi ze "Spacerownikiem historycznym" ma zupełnie inny wymiar. Pozwala dużo bardziej wczuć się w klimat tego miejsca, zrozumieć je dogłębniej i docenić. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb. Jeśli ktoś chce jedynie zaliczyć najważniejsze atrakcje, rzucając na nie okiem i strzelając selfie a następnie biec dalej bez większego namysłu, taki przewodnik będzie zbędny. Jeśli jednak ktoś ma potrzebę wgryźć się trochę bardziej w to miasto i poznać je lepiej "Spacerownik" będzie nieocenionym pomocnikiem.

Przewodnik został wydany w 2013 roku, więc obecnie jego dostępność będzie niestety ograniczona, ale jakby ktoś miał możliwość upolować, niech się nawet nie zastanawia.

"Praga nie puszcza nikogo z tych, których pochwyciła"
Angelo Maria Ripellino

facebook.com/PolykaczKsiazek/

Błąd na stronie 329,zdjęcie nr 28 powinno przedstawiać Teatr Narodowy a pokazuje Muzeum Narodowe z Placu Wacława.

"Praga. Miasto magiczne" to pod każdym względem najlepszy i najpiękniej wydany przewodnik, jaki miałam okazję przeczytać.

Przede wszystkim wysoka ocena należy się za mnóstwo praktycznych, szczegółowych wiadomości - na temat miejsc, które warto zobaczyć i ich historii, na temat knajpek, barów i restauracji, w których można zjeść smacznie i - w zależności od zasobów portfela - tanio lub drogo. Co ciekawe i w przewodnikach rzadko spotykane, autor wyróżnia także miejsca, których nie poleca, gdyż na przykład są przereklamowane albo mają niewiele wspólnego z dobrą kuchnią. I nic dziwnego, gdyż Marek Pernal zna stolicę Czech od podszewki.

Całość ułożona jest w różne trasy, dłuższe i krótsze, dla mniej i bardziej wymagających turystów, dla tych, którzy cenią przede wszystkim piękne zabytki i dla tych, którzy pragną ujrzeć także nowoczesne oblicze Pragi (są też atrakcje dla moli książkowych i miłośników literatury).

Przewodnik bardzo przypomina pięknie wydany album - jest w nim mnóstwo zdjęć, map, rycin, a mimo to nie ma rozgardiaszu i pobieżności. Zapewne z tego powodu książka liczy sobie niemal pięćset stron i jest ciężka, więc warto przeczytać ją przed wyruszeniem w trasę i kierować się notatkami albo skopiowanymi fragmentami.
To właściwie jedyna wada tego przewodnika (jeśli jednak ma się u boku silnego faceta, można po prostu zapakować przewodnik do jego plecaka:)).

Między rozdziałami odnajdujemy reprodukcje urokliwych, nastrojowych obrazów, które pokazują dawną Pragę, zwykle dziewiętnastowieczną. Trudno się nimi nie zachwycić.

Polecam przewodnik z czystym sumieniem, gdyż przetestowałam go szczegółowo w praktyce i okazał się bardzo pomocny.
Jego lektura nie skończyła się dla mnie wraz z powrotem do domu z udanej wycieczki, towarzyszyła mi przez kilka ostatnich miesięcy, gdyż od czasu do czasu wracałam wspomnieniami do jednego z najpiękniejszych miast, jakie miałam okazję podziwiać.
Teraz przewodnik rozpanoszył się na naszej rodzinnej półce z tego typu wydawnictwami i czeka - aż znów się przyda:).

Już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę piękne wydanie. Wrażenie robią zwłaszcza obrazy starej Pragi otwierające kolejne rozdziały i ilość zamieszczonych fotografii.
Jednak na drugi rzut oka – wydanie nazwałbym tylko efektownym.
Owszem, ilustracji jest sporo, ale przeszkadza mi, jako miłośnikowi dobrej fotografii, że część reprodukowanych fotografii ma rozmiary znaczka pocztowego. Do tego - w tekście - mocno szwankuje korekta (z tego co pisze kol. Czechożydek, a ja jej wierzę, bo ona bohemistką jest),co naraża na… szwank zarówno dobre imię autora jak i wydawnictwa (choć podejrzewam tu raczej redaktorów, niż autora).
Spacerownik kupiłem na krótko przed wycieczką do Pragi, ale w końcu został w domu, a w zamian wziąłem ze sobą kieszonkowy przewodnik Strojnego. Strojny dostał ode mnie 7 punktów, Spacerownikowi mimo wszystko daję 8 (za ilustracje),ale obydwa tytuły są bardzo porównywalne i godne uwagi.

I jeszcze jedno - w 100% zgadzam się, i podpisuję pod recenzją kol. Czechożydka.

I jeszcze małe PS.
Trudno mi oceniać dokładniej Spacerownik pod kątem rzetelności informacji (to już uczyniła kol. Czechożydek). Ja bohemistą nie jestem.
Pozwolę sobie jednak ujawnić błąd, który sam znalazłem, a mianowicie źle opisane zdjęcie nr 37 na stronie 251.
To nie jest 'Sala obrzędowa' tylko wnętrze całkiem innego obiektu - Synagogi Klausowej.

Jednak na drugi rzut oka – wydanie nazwałbym tylko efektownym.

Wszystko co dobry przewodnik mieć powinien plus dużo więcej. Trasy, mapy, zdjęcia ale też historia, ciekawostki i anegdoty. Piękne zdjęcia.

Autor to dyplomata, który, co widać w książce,mieszkając w Pradze pokochał ją i naprawdę poznał. Marek Pernal jest także autorem reportaży podróżniczych publikowanych m.in. w "Kontynentach".

Książka sprawdzona w praktyce. Ja, Pragofil, polecam !

Książka sprawdzona w praktyce. Ja,...

Jest to jeden z trzech spacerowników historycznych przygotowanych przez wydawnictwo Agora (pozostałe opisują Rzym i Barcelonę),które stanowią kopalnię informacji historycznych i architektonicznych na temat przedstawionych miast. „Praga” została napisana przez Marka Pernala – ambasadora RP w stolicy Czech, a jednocześnie historyka. Autor zaproponował Czytelnikowi 16 tras turystycznych. Przedstawiają one obiekty dobrze znane, odwiedzane przez tysiące ludzi, ale również miejsca znacznie mniej zatłoczone i jednocześnie nadal ciekawe. Rozbudowane opisy każdej z tras uzupełniono szczegółowymi mapami, nie sposób nie trafić do wybranego miejsca. W trakcie spacerów Czytelnik może zapoznać się z wątkami polskimi, dodano również informacje na temat „tropów magicznych”, takich jak praskie legendy o Golemie, czy działalność cesarza Rudolfa II Habsburga. W przewodniku zamieszczono ponadto dużą liczbę zdjęć ilustrujących opisywane miejsca. Dzięki temu stanowi on dobrą lekturę zarówno podczas planowania podróży, jak i po powrocie – gdy chcemy odświeżyć naszą wiedzę o wybranych obiektach. Informacje na temat restauracji, piwiarni, bądź kawiarni są dosyć ograniczone, jednak przedstawione lokale są warte uwagi (część z nich udało mi się odwiedzić). Solidna oprawa i grubsze okładki powodują, iż książka jest cięższa niż standardowe przewodniki, z drugiej strony jest trwała. W mojej ocenie jest to przewodnik dedykowany w szczególności osobom zainteresowanym historią (tą dawną jak i współczesną) oraz architekturą Pragi, dysponującym nieco większą ilością czasu na poznanie tego pięknego miasta.

Najlepszy z dostępnych przewodników po Pradze.
Mieszkałem prawie rok w mieście oddalonym od Pragi o godzinę drogi, dało mi to możliwość wielu wizyt w tym pięknym mieście. Dzięki temu przewodnikowi udało mi się dość dobrze poznać to miasto, miasto które człowiek chciałby wciąż odkrywać na nowo.
Jedną z zalet tego przewodnika jest emocjonalne podejście autora do tematu, w wielu przewodnikach podane są tylko suche informacje które odstraszają czytelnika, tu oczywiście te też się pojawiają ale są podane w przystępny sposób. Brakuje tu też informacji o hotelach czy restauracjach (informacja o tych drugich jest ale nie jak zazwyczaj w oddzielnej części) to wg. mnie jest zaletą! W dobie internetu nikt nie potrzebuje już takich przewodników.
Wady? Niektórzy wymienią wśród nich wagę, mi nie przeszkadzała,ale jestem osobą młodą, energiczną a na praskich wypadach miałem zawsze z sobą plecak.
Większą wadą jest dla mnie opisanie samej tylko Pragi, o ile rozumiem pominięcie oddalonych od niej miejscowości to jednak brak Karlštejnu, Křivoklátu, Kutnej Hory i Terezina od których łatwo dojechać jest pewną wadą. Cóż, może kiedyś ktoś w podobny sposób opisze "nie Pragę", byłbym wniebowzięty.

Najlepszy z dostępnych przewodników po Pradze.

Na półkach: , , , , , ,

Wiecie co, nie dam rady napisać o tym ciągłego tekstu, wypiszę swoje wnioski w podpunktach.
ZALETY:
- przewodnik jest naładowany olbrzymią ilością informacji, ciekawostek, biografii, zdjęć, słowem: znajduje się tu wszystko, czego dusza zapragnie;
- trasy obejmują również mniej odwiedzane miejsca, znajdujące się za przysłowiowym winklem - niezmiernie mi się to podoba, albowiem uwielbiam włazić w puste zaułki na zasadzie "tam mnie jeszcze nie było" i sprawdzać, czy znajdę coś ciekawego;
- zdjęcia są zazwyczaj bardzo dobrej jakości (tzn. widać detale obiektów, co może być przydatne w ich wynajdywaniu w Pradze),obiekty są pokazane z ciekawej perspektywy;
- autor ma dar opowiadania, zdecydowanie! Przy czym bardzo fajnie wplata wątki legendarne (lub wręcz plotkarskie) w podstawowe informacje o danym miejscu;
- co i rusz pojawia się mapka z DOKŁADNYM dojściem (dojazdem) na miejsce, co jest baaaaaardzo przydatne (ile razy miałam tak, że się zgubiłam, bo mapka była jakaś nie teges);
- informacje o restauracjach i kawiarniach są ciekawie zaprezentowane, jest też mniej więcej przedział cenowy, co się przydaje w planowaniu dłuższych wycieczek.
Ale, są też WADY:
- Przewodnik jest wydany na bardzo dobrej jakości papierze i ma prawie 500 stron. Wiecie, co to oznacza? Jest niepraktyczny, ponieważ jest ZA CIĘŻKI. I trochę za duży. Nie wyobrażam sobie starszych osób, które wrzucają tę książkę do plecaka bądź torby i jadą zwiedzać Pragę.
Kiedy ja byłam w stolicy Czech, miałam przy sobie mały słownik, mapę oraz przewodnik Pascala, wydrukowany na papierze wręcz makulaturowym. I było mi za ciężko!
Jak to powiedział mój narzeczony: fajnie by było posiedzieć sobie z "Pragą. Miastem magicznym" przy kominku w fotelu i robić sobie wycieczki palcem po mapie;
- są błędy. Zarówno logiczne (autor nie mógł się zdecydować, czy św. Wacław zginął w Starej, czy Młodej Boleslavi - zginął w Starej Boleslavi, jakby co),jak i literówki.
Nie będę się czepiać czeskich literówek, chociaż jest ich od groma (brak długości, błędy w diakrytach, poprzestawiane litery itd.),nie każdy korektor musi znać czeski. Ale polskie?! Proszę Was, w takiej publikacji wg mnie nie mogą być błędy. Tymczasem po pewnym czasie w ogóle przestałam je liczyć.
***
Ogólnie polecam w ramach poszerzania horyzontów, wg mnie autor odwalił kawał dobrej roboty, przy czym osobiście bym to jeszcze dopracowała i dopieściła.
Dalszy ciąg wyliczanki ukaże się na http://czechozydek.wordpress.com ;)

ZALETY:

• Podróże