Państwo w gospodarce. Studium teoretyczne - od Adama Smitha do współczesności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia
LubimyCzytać

Praca jest poświęcona poglądom wybranych przedstawicieli myśli ekonomicznej na wolność gospodarczą oraz rolę państwa w gospodarce. Podejmuje więc kluczowy problem ekonomiczny, wokół którego toczą się nieustanne spory teoretyczne. [...] Waga tego zagadnienia wynika ponadto z jego doniosłości praktycznej, rozstrzygnięcia tej kwestii wpływają bowiem istotnie na poziom życia mieszkańców.Z recenzji prof. dr. hab. Eugeniusza KwiatkowskiegoAutorka dokonała rekonstrukcji debaty o roli państwa w gospodarce, która toczy się nieprzerwanie od czasów publikacji w 1776 r. dzieła Adama Smitha pt. "Bogactwo narodów". Podstawą przeprowadzonej analizy były prace najwybitniejszych ekonomistów, które są uznawane za kamienie milowe w rozwoju teorii ekonomii. Potrzeba dyskusji nad zakresem wolności gospodarczej i roli państwa w gospodarce, mimo upływu lat, nie traci na aktualności. Kryzys finansowy zapoczątkowany w 2007 r. przyczynił się do jej ponownego ożywienia nie tylko na gruncie teorii nauk ekonomicznych, ale także w polityce gospodarczej i mediach. "Państwo w gospodarce" stanowi szerokie, komparatywne studium wkładu głównych przedstawicieli nauk ekonomicznych do dyskusji na temat roli państwa w gospodarce oraz znaczenia wolności gospodarczej.Polecam książkę pani Katarzyny Szarzec jako godną szczególnej uwagi lekturę i ścieżkę do wciąż cennego źródła naukowej myśli ekonomicznej.Z recenzji prof. dr. hab. Wacława StankiewiczaDr Katarzyna Szarzec - adiunkt w Katedrze Makroekonomii i Badań nad Gospodarką Narodową na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe są związane z teorią ekonomii, polityką gospodarczą i makroekonomią. Jest autorką i współautorką około 70 prac naukowych i dydaktycznych. Jest stypendystką Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Dekaban-Liddle Glasgow-Warsaw Foundation oraz laureatką licznych nagród naukowych. Uczestniczyła w realizacji grantów badawczych MNiSW oraz NCN.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!