Pomarańczowy majdan

Wydawnictwo: W.A.B.

We wrześniu 2000 roku zginął w makabryczny sposób Georgij Gongadze, opozycyjny dziennikarz ukraiński. Cztery lata później świat obserwował wybuch pomarańczowej rewolucji, niezwykłego zrywu ukraińskiego społeczeństwa, które zaprotestowało przeciwko skorumpowanym władzom. W jaki sposób śmierć dziennikarza i prowadzone wokół niej śledztwo mogły stać się motorem zmian, które ogarnęły cały kraj? Pomarańczowy majdan Marcina Wojciechowskiego to pełna pasji reporterska opowieść o początkach wielkiej przemiany w państwie: polityce, mediach, gospodarce, ale przede wszystkim w świadomości jego mieszkańców. Jak doszło do zwycięskiej i bezkrwawej rewolucji nad Dnieprem, kolejnej demokratycznej rewolucji w Europie środkowo-wschodniej, która zmieniła układ sił w tym rejonie świata, dając jednocześnie początek nowoczesnemu społeczeństwu ukraińskiemu? Pomarańczowy majdan jest owocem wieloletnich reporterskich wyjazdów na Ukrainę, dziesiątek spotkań z politykami obu stron barykady. To zbiór portretów postaci takich, jak dziennikarz Georgij Gongadze, który za dążenie do prawdy musiał zapłacić życiem, major Mykoła Melnyczenko, sprawca kompromitacji Leonida Kuczmy czy Julia Tymoszenko. Książka opowiada także o zwykłych Ukraińcach, którzy przełamali postradziecką apatię i obojętność na życie publiczne, nabrali odwagi, by walczyć w obronie demokracji. Autor opisuje zróżnicowanie Ukrainy na wschód i zachód, próbuje wyjaśnić, dlaczego część społeczeństwa poparła opozycję, gotowa nawet przelać krew za jej zwycięstwo, a część zdystansowała się od niej. Ukazuje rolę rodzących się niezależnych ukraińskich mediów, walczących z cenzurą i ujawniających machinacje władzy. Książka doskonale oddaje gorącą atmosferę tamtych dni, przekonując, że przewrót był nieunikniony, bo jak krzyczał tłum zgromadzony na kijowskim Majdanie: Z narodem nie wygracie! .

bafomet | 2014-10-03

Książka niełatwa, ale zdecydowanie ułatwiająca poruszanie się po bardzo zawiłej scenie politycznej Ukrainy. Co prawda dziś już nieco zdezaktualizowana, ale czytałem ją bezpośrednio po opisywanych wydarzeniach i pozwoliła mi zrozumieć wiele kwestii dot. ukraińskiej polityki wewnętrznej. Przede wszystkim lektura przekonała mnie po raz kolejny, jak polskie media spłycają problemy naszego wschodniego sąsiada.
Dla tych którzy chcieliby przeczytać teraz, warto siegnąć po to, aby zrozumieć dlaczego pomarańczowa rewolucja tak naprawdę niczego nie zmieniła.

ems | 2012-01-04
Przeczytana: 2011 rok

Historyczny już opis wydarzeń, które doprowadziły do Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie na przełomie 2004/2005.
Tylko, że...
Wygląda na to, że w polityce, zwłaszcza ukraińskiej nie ma ludzi czystych. Są tylko bardziej lub mniej brudni.
Po drugie - przeczytałem tę książke dopiero w tym roku. Wcześniej, przyznam się, Pomarańczowej Rewolucji nie śledziłem i nie rozumiałem.
W świetle tego, co widzę teraz - wciąż jej nie rozumiem.
Zwłaszcza, że wygląda na to, że sytuacja w kraju naszych sąsiadów powróciła do punktu wyjścia.

Marcin Lachowicz | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016