Spotkanie w Bagdadzie

Okładka książki Spotkanie w Bagdadzie Agatha Christie
Okładka książki Spotkanie w Bagdadzie
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Klasyka Kryminału kryminał, sensacja, thriller
Klasyka Kryminału
Wydawnictwo Dolnośląskie
2014-01-01
2014-01-01

Jesteśmy w Londynie. Urocza , energiczna kłamczucha , bez zobowiązań rodzinnych i zawodowych - Victoria Jones , zakochuje się od pierwszego wejrzenia w chłopaku , który nazajutrz wyjeżdża do Bagdadu. Victorii udaje się pojechać za nim. W stolicy Iraku wpada w wir intryg szpiegowskich. Akcja toczy się wartko. . Przyzwyczaiłam się , że u autorki opisy otoczenia są raczej skąpe- w tej książce jest inaczej- Agatha Christie wyjątkowo barwnie opisuje klimat orientalnych miast z lat pięćdziesiątych - architerkturę, przyrodę , ludzkie charaktery.
Wiarygodnośc fabuły jest na poziomie wiarygodności filmów z Indianą Jonsem , ale przecież to nie przeszkadza kochać pana Jonesa , ani panny Jones. Różnica jest znaczna - po "Poszukiwaczach zaginionej arki" wiele osób zapragnęło zostać archeologami, po opisie pracy na wykopaliskach w " Spotkaniu w Bagadzie"- mało kto się skusi.
Tym razem nie odwiedzili Bagdadu ani Herkules Poirot , ani panna Marple i być może dlatego ta powieść nie została zekranizowana - szkoda bo w wersji filmowej byłaby pewnie jeszcze bardziej atrakcyjna.
Pozostaje mi życzyć miłego czytania.

Nigdy nie miałam sentymentu do powieści Christie i chyba "Spotkanie w Bagdadzie" nie jest najlepszym wyborem, żeby się do nich przekonać. Doceniam umiejętności literackie, doceniam, że w swoim czasie musiała to być chwytliwa intryga, niestety dziś już trąci myszką.

Agathy Christie chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Chyba najsłynniejsza angielska autorka kryminałów, której znakiem rozpoznawczym są dwie kultowe postacie literackie - Hercules Poirot i panna Marple. Dwoje genialnych detektywów, którzy na kartach nie jednego kryminału odpowiedzieli na pytanie: ,,Kto zabił?". Ostatnio trochę stęskniłam się za tymi klimatami więc bez wahania ściągnęłam z półki w bibliotece ,,Spotkanie w Bagdadzie" nie patrząc nawet na okładkę. Liczyłam na znajomy klimat i ekscytującą, wytężającą umysł zagadkę. No i tutaj zonk, bo ,,Spotkanie w Bagdadzie" to nie kryminał.

Chyba nie można być bardziej zaskoczonym, niż ja, która szuka klasycznego kryminału a pod sztandarem Agathy Christie trafia na powieść przygodowo-szpiegowską. Ale co pióro królowej, to pióro królowej i nawet krótka przygodówka może być pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i zagadek. Główną bohaterką jest Victoria Jones, przeciętna stenotypistka, którą spotykamy po raz pierwszy gdy po raz kolejny traci pracę. Wtedy też w parku spotyka mężczyznę, który może być miłością jej życia. Nowo poznany ukochany jednak wyjeżdża do Iraku, gdzie ma być asystentem pewnego uczonego. Niezrażona Victoria wykorzystuje cały swój spryt i tupet by podążyć jego śladem. A że po drodze wpląta się w sam środek afery szpiegowskiej, która może zmienić oblicze powojennego świata, no cóż, dla zauroczenia robi się różna rzeczy.

,,Spotkanie w Bagdadzie" to z jednej strony świetnie skonstruowana powieść przygodowa pokazująca zaskakujące oblicze wczesnych lat 50-tych XX wieku. Orientalna lokalizacja, ekscentryczni bohaterowie, dzielna młoda kobieta, która za całą broń ma swój spryt i zdrowy rozsądek oraz czające się cały czas niebezpieczeństwo - nikt jak Agatha Christie nie bawi się konwencją, równocześnie cały czas trzymając czytelnika w niepewności. Są podejrzane hotele, tajemnicze organizacje oraz wykopaliska archeologiczne pośrodku pustyni. Jest ciekawie, zaskakująco i emocjonująco. Cały czas coś się dzieje i trudno przewidzieć co jeszcze może spotkać naszą bohaterkę. Przyznam, że nie tego się spodziewałam ale dostałam zdecydowanie rozrywkę najwyższej klasy i tylko szkoda, że powieść jest tak króciutka. Polecam!

Niestety, tym razem Christie mnie nie zachwyciła.

Niestety, tym razem Christie mnie nie zachwyciła.

Ten niewątpliwie zaczytana rok postanowiłam zakończyć z książką królowej kryminałów. Nie zawiodłam się. Autorka zabiera czytelnika do słonecznego Bagdadu w pięćdziesiątych latach ubiegłego wieku, w którym zdecydowanie się kotłuje i wiele dzieje. Bohaterką jest bystra i urocza Viktoria. Od urodzenia optymistka z silnym charakterem nie bała się ryzyka, a zakochana podjęła wyzwanie opuściła Londyn i znalazła się w egzotycznym kraju. Z racji tego, iż bardzo przekonująco potrafiła kłamać, wciągnięta została w aferę szpiegowską i w obcym, nieznanym miejscu przeżyła z pewnością nierzeczywistą przygodę życia. Polecam, bo świetnie się czyta.

Wszystko mi tu pasowało. Agatha Christie nieco inna. Szpiegowska intryga, wątek romansowy, no i to tło - orientalny Bagdad! Orient zawsze przyciąga i nie inaczej było tutaj, a motywy archeologiczna to dodatkowe smaczki.

Główna bohaterka Victoria trochę przerysowana, bo kto udaje się na drugi koniec świata bez pieniędzy i żadnych perspektyw. Zarówno odważna, jak i naiwna i sprytna. Przypadkowo uwikłana w grubszą aferę szpiegowską.

Fabularnie powieść bardzo ciekawa. Razi trochę naiwność niektórych wątków, ale taki urok tej powieści. Gdyby Victoria była inna, to inna byłaby to też powieść.
Bardzo dobra, lekka powieść Christie. Ma w sobie klimat przygody, trochę romansu i kryminalną zagadkę - dla każdego coś dobrego.

„Spotkanie w Bagdadzie” to książka sensacyjno-przygodowa.

Zimna wojna jest w pełnym rozkwicie, nieufność pomiędzy Wschodem, a zachodem kwitnie, nic więc dziwnego, że zgodnie z regułą „gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta” znajduje się ktoś, kto postanawia na konflikcie gigantów ugrać cos dla siebie. Jednak do takich akcji potrzebne są pieniądza, a te zawsze zostawiają ślad. A za śladem pojawiają się ludzie, którzy chcą wyciągnąć na światło dzienne niecne machlojki tajemniczej organizacji. I zbliżające się spotkanie w Bagdadzie przywódców najpotężniejszych światowych mocarstw ma być dobrą okazją do pokazania prawdy.

W środku rozgrywek służb wywiadowczych całkiem przypadkowo znajduje się Victoria Jones, marna stenotypistka z Londynu, która od pierwszego wejrzenia zakochuje się w przystojnym Edwardzie i postanawia ruszyć za nim do Bagdadu. Na miejscu staje się świadkiem zupełnie nieoczekiwanych wydarzeń i chcąc, czy nie, zostaje wciągnięta w niebezpieczną grę. Na szczęście wrodzony spryt, umiejętność radzenia sobie w niemal każdej sytuacji i niepoprawny optymizm pomagają jej wyjść z nielichych opresji.

Cóż, z pewnością nie jest to kryminał na miarę Agathy Christie, raczej lekka lektura, do której trzeba podejść z przymrużeniem oka, ale czyta się ją szybko i przyjemnie.

„Spotkanie w Bagdadzie” to książka sensacyjno-przygodowa.

W sumie za dużo nie jestem w stanie napisać. Szybko się czytało, jeszcze szybciej prawdopodobnie zapomnę o treści. Trochę szpiegostwa, trochę przygody, wiele naiwności - ogólnie: do przeczytania, choć bez szaleństw.

Polecam fanom kryminałów. Akcja toczy się w Iraku, kiedy to państwo jeszcze kwitło, Bagdad był światowym multi-kulturowym miastem i było to długo przed wojnami jakie przetoczyły się przez Irak... Podsumowując, akcja wartka jak to u Christie, ale też bardzo ciekawe tło.

Christie przenosi nas do gorącego Bagdadu, pozwala czytelnikowi poznać trochę jego zwyczajów, lecz głównym tematem jest spryt głównej bohaterki Victorii. Nie jest to przygoda wybitnego Poirota, ale jednak możemy się nauczyć od tej zaradnej dziewczyny, przede wszystkim warto obserwować jej upór w dojściu do swego. Moim zdaniem jest to historia dająca do myślenia, dając również przestrogę, a także ukazuje jak wiele z wydarzeń świata może być zakryte dla zwykłego śmiertelnika.

• Agatha Christie
  • Kryminał