Spotkanie w Bagdadzie

Tłumaczenie: Anna Mencwel
Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Wydawnictwo: Hachette
They came to Baghdad
vold

Do zalanego słońcem Bagdadu docierają echa zimnej wojny. W gąszczu ulic dochodzi do nietuzinkowych spotkań: zakochanych stenotypistek, tajemniczych podróżników oraz brytyjskich szpiegów. Orient wabi archeologów i poszukiwaczy przygód swoją odmiennością, ale łatwo się tam zapomnieć, łatwo też zginąć. Czy Victoria Jones zdobędzie serce ukochanego? Kim jest tajemniczy lotnik RAF-u? Kto zginął od...

Czy Victoria Jones zdobędzie serce ukochanego? Kim jest tajemniczy lotnik RAF-u? Kto zginął od pchnięcia sztyletem i za jaką sprawę?
Wątek goni wątek, wciągając czytelnika z intensywnością wschodniego bazaru.

źródło opisu: Wydawnictwo Hachette 2015

źródło okładki: http://www.agathachristiekolekcja.pl/

onika | 2014-10-02
Przeczytana: październik 2014

Ani trochę nie martwić się utratą kolejnej posady, z paroma funtami w kieszeni ruszyć w podróż do Bagdadu w pogoni za mężczyzną, o którym się nic nie wie, bo jest się w nim chyba zakochaną i na zawołanie kłamać jak z nut, nie tracąc zimnej krwi w trudnych sytuacjach - Victoria Jones, bohaterka „Podróży do Bagdadu”, jest chyba najbardziej trzpiotowatą postacią, jaką powołała do życia Agata Christie. Zawsze podobały mi się bohaterki w powieściach tej autorki, bo były niezwykle rezolutne, stanowcze, inteligentne i nie brakło im poczucia humoru. Victoria jest natomiast uroczym głupiątkiem które zawsze spada na cztery łapy. I totalnie mnie oczarowała :). Bo ja czasami tak bardzo bym chciała dostać wolne od myślenia i dać się ponieść rozwojowi zdarzeń. Fakt faktem, Victoria potrafi się wykazać również niezwykłą przenikliwością i sprytem, ale wszelkie jej działania to z reguły brawura a nie przemyślany plan.

„Podróż do Bagdadu” to kolejna powieść awanturniczo-przygodowa okraszona...

jatymyoni | 2018-09-21
Przeczytana: wrzesień 2018

Pierwszorzędna powieść szpiegowska. Henry Carmichael, brytyjski agent wpada na ślad organizacji, która chce rozpętać wojnę totalną i przejąć władzę nad światem. Organizacja jest potężna i ma szpiegów wszędzie. W Bagdadzie ma odbyć się międzynarodowa konferencja na bardzo wysokim szczeblu. Organizacja pragnie zakłócić przebieg i doprowadzić do konfliktu. Czy Henremu uda się przekazać dane o tej zbrodniczej organizacji? Czy on jest jedyną osobą, która rozpracowała organizację? Na miejsce dramatu, do Bagdadu zjeżdżają się różne ciekawe postacie. Kto jest szpiegiem organizacji, a kto nie? W Londynie młoda, uwielbiająca konfabulować stenotypistka poznaje bardzo przystojnego Edwarda, byłego pilota RAF-u. |Zakochuje się od pierwszego wejrzenia Niestety jej ukochany wyjeżdża do pracy w Bagdadzie. Ona dzięki zbiegowi okoliczności wyrusz do Bagdady za swoim ukochanym, którego zna tylko imię. Czy to był naprawdę tak szczęśliwy traf? Przyjeżdża do Bagdadu i od razu zostaje wciągnięta w...

Alex Ritter | 2015-10-20
Przeczytana: 19 października 2015

Książka jest rewelacyjna. Zaczyna się może trochę nudno, ale od kiedy pojawia się trup, akcja toczy się już w zawrotnym tempie.
Victoria — nasza główna bohaterka — po stracie pracy rusza do Bagdadu za Edwardem. Ma dużo szczęścia, bo za darmo dostaje się do celu swojej podróży. W mieście poznaje nowych znajomych: przesympatycznego Marcusa Tio; miłego archeologa Jones, zbieżność ich nazwisk pomogła kilkukrotnie Victorii; tajemniczego Dakina i interesującego Richarda.
Zakończenie jest bardzo ciekawe.
Lubię książki Christie, więc i tą bardzo szybko "połknęłam".

ChristinaL | 2018-04-15

W latach 50-tych XX wieku, drugi maz Agathy Christie - wybitny archeolog Max Mallowan - pracowal w Iraku. Ona towarzyszyla mu tam co roku w wykopaliskach, wyjezdzali na zime, wracali do domu w maju-czerwcu. Christie fotografowala prace meza. Powstal niezwykly dokument ze zdjeciami odkopanych rzezb, artefaktow, wyrobow z kosci sloniowej (w tym 'Mona Lisy' z Nimrud). Pisarka bardzo angazowala sie w prace archeologiczne, czyscila znajdywane skarby swoim kremem do twarzy. Cuda odkrywane wowczas przez Sir Mallowana przetrwaly ponad 3000 lat, niedawno zniszczylo je ISIS.
'Spotkanie w Bagdadzie' powstalo w Iraku, zaciekawia autentycznosc opisow, lekkosc i humor.
To ujmujaco naiwna, przygodowo-sensacyjna klasyka.

Kalissa | 2015-09-22
Przeczytana: 2013 rok

To bardzo interesujący kryminał przygodowo-szpiegowski. Trup się znalazł zupełnie nagle, intryga dotyczyła przekazania danych wywiadowczych, a główna bohaterka Victoria – z brawurą i urokiem wpakowała się w sam środek przygody!

Bardzo lubię w tym kryminale spojrzenie autorki na archeologów – z dużym ciepłem i entuzjazmem opisywała ich prace, mające na celu odnalezienie przeszłych cywilizacji. Trudno nie lubić profesora Jones’a, choć to jego asystent - Richard, był najbardziej interesujący:).

Joanna | 2017-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2017

nie jestem fanką tej autorki, ale ta książka to jest przegięcie. jak dla mnie totalna klapa. nie polecam

Dla mnie Agata Christie to Poirot, ostatecznie panna Marple. Choć zawsze z ciekawości poczytam jej opowieści z innymi głównymi bohaterami. Ale jak dla mnie nie są one tak genialne - w przypadku tej książki nie było inaczej. Bardzo fajna historia, ale nie wybitna. Jednak warta przeczytania, to pewne.

Versinn | 2014-05-02
Przeczytana: 02 maja 2014

Ja mam inne zdanie na temat tej książki niż większość czytelników. :)
Mnie się ona podobała. Jest to inna Christie, niż ta, do której zdążyliśmy przywyknąć. Więcej tutaj przygody niż kryminału. I tak właśnie główna bohaterka rzuca się w zew przygody ruszając w pogoń za pięknym mężczyzną, w którym zakochała się od pierwszego wejrzenia. Wyrusza za nim aż do Bagdadu! Nie spodziewa się, że zostanie wplątana w bardzo niezwykłą intrygę... Autorka bardzo ładnie opisuje krajobraz miasta znajdującego się nad rzeką Tygrys. Barwne opisy ulic, budynków, targów wzbogacają to dzieło. Główna bohaterka może nie przemawia do mnie aż tak jak Anna Beddingfeld z "Mężczyzny w brązowym garniturze" (gdzie też jest dużo przygody połączonej z wyśmienitym kryminałem), ale da się ją lubić. ;]

Radek | 2017-06-19

Książka dość ciekawa i nie czytało się źle, ale dla mnie jedna ze słabszych powieści w dorobku Agathy Christie.

Czesia | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 15 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Oj, jak ja długo czytałam tę książkę. Nie umiałam przez nią przebrnąć. Poprzednie książki Christie czytałam w oka mgnieniu, bawiąc się przy tym co nie miara. A tu jakieś załamanie nadeszło. Ciężko mi było przejść przez pierwszych 80 stron, potem akcja stała się bardziej wartka. Początku nie umiałam zrozumieć - dużo bohaterów, miejsc akcji. Wszystko jakieś takie chaotyczne i niepoukładane, trudno się było w tym odnaleźć.

Główną bohaterką jest Victoria, młoda stenotypistka w firmie, trochę wyszczekana i roztargniona. Właśnie traci pracę i nie wie co zrobić ze swoim życiem. Idzie do parku, siada na ławce i ...... widzi Jego - nieziemsko przystojnego mężczyznę i zakochuje sie w nim. On podchodzi do niej, przedstawia się jako Edward, nawiązuje się rozmowa, po czym Edward mówi że jutro wyjeżdza do Bagdadu, robi jej zdjęcie i odchodzi. Victoria jest jak w transie, analizuje spotkanie, a że jest na rozstaju dróg, bez pracy, pieniędzy i perspektyw postanawia pojechać do Bagdadu i znaleźć...